Pondělí 25. září 2023
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno 18°C

Královna dánské krimi v Podcastu: Blædel má dyslexii, přesto je nejoblíbenější spisovatelkou

Video se připravuje ...
Autor: jim - 
30. června 2022
05:00

Celkem čtyřikrát byla Sara Blædel zvolená dánskými čtenáři jako nejpopulárnější spisovatelka v zemi. Její kriminální knížky si zakládají na vysoké věrohodnosti a sama autorka pro Blesk Podcast prozradila, že by si netroufala psát o něčem, co nezná. V podcastu přiznala, jak se vyrovnává s dyslexií a kde se inspiruje.

Na český svátek literatury - festival Svět knihy - mezi plejádou vzácných hostů dorazila i téměř korunovaná královna kriminální literatury. Novinářka a nakladatelka Sara Blædel pochází z významné rodiny talentované herečky Anagreth Niesen a oceňovaného novináře Leifa Blædela. Její tatínek stejně jako Sara měl dyslexii, přesto byl váženým redaktorem.

„Můj tatínek byl opravdu slavný novinář v Dánsku a vyhrál velmi prestižní ceny, a přitom měl také dyslexii. Tudíž to pro mě byla velmi přirozená věc a nikdy se to nestalo překážkou,“ vzpomínala spisovatelka. Přesto zažila ve škole nepříjemné chvíle, když po ní učitelka chtěla, aby četla nahlas před celou třídou. „Byla to pro mě velká věc, protože pokaždé, když po nás učitelka chtěla nahlas přečíst kousek z knihy a ukázala na mě, tak jsem měla křeče břicha. Dělo se mi to i v případech, kdy jsem skutečně tvrdě trénovala. Přesto jsem čtení milovala. Dělat to ale nahlas je velmi špatné, a tak trochu to útočí na lidské nitro. Obzvlášť pokud trpíte dyslexií,“ popisovala autorka románu „Dávno ztracená“ těžké chvíle ze školy.

Co nejblíž realitě

Dyslexii má doposud a občas se projeví. Přesto se od 90. let stala majitelkou a editorkou úspěšného prvního krimi nakladatelství v Dánsku - Sara B. S první knihou, kterou sama napsala, vyhrála v roce 2004 cenu Dánské kriminální akademie. Druhá kniha se stala hitem po celé zemi a od té doby se její knihy prodávají v různých jazycích, včetně češtiny. Odborníci a čtenáři si na jejích knihách váží velmi detailního popisu. Blædel v sobě nezapře své původní povolání novináře a knihy staví na vyčerpávajících rešerších.

„Mám velmi dobré pomocníky z řad policistů – forenzní vědce. Mám tedy dobré kontakty a snažím se být věrná skutečným způsobům policejního vyšetřování. Je tu jeden důvod, proč to dělám, a to proto, že se můj příběh odehrává na reálně existující policejní stanici v Kodani. A když použiji něco reálného, mnoho lidí, co tam pracují každý den, by to okamžitě poznali. Proto se se svým psaním snažím přiblížit reáliím tak moc, jak jen to je možné,“ vysvětlovala slavná spisovatelka.

Proč nechce využívat skutečné vražedné případy, proč ji čtenáři volili jako svoji nejoblíbenější spisovatelku a proč píše kriminální literaturu, prozradila Sara Blædel v Blesk Podcast: 

Video  Blesk Podcast: Královna dánské krimi Blædel promluvila o své dyslexii  - Jiří Marek, Elmer Carvalho
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud