Neděle 5. prosince 2021
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Podcast: Potupná smrt Zikmunda Lucemburského nebo hrob sv. Anežky. Historik Kacetl mluví o znojemských mýtech

Autor: jim - 
24. srpna 2021
05:05

Město okurek a vína na jihu Moravy patřilo od osmého století k důležitému strategickému bodu všech panovníků Moravy. Ve Znojmě má být podle pověstí místních pohřbená svatá Anežka a Zikmund Lucemburský zde zemřel roku 1437, když údajně spadl opilý z koně na cestě od lehkých děv. O tajemstvích i peprných fámách promluvil pro Blesk Podcast historik Jiří Kacetl. 

O důležitosti jihomoravského města svědčí i to, že zde již od 11. století sídlili Přemyslovci, kteří si brousili zuby na ovládnutí Čech i Moravy. Knížecímu rodu vládl nejstarší Přemyslovec, a tak měli právo na trůn i vládci ze Znojma, to však podle Jiřího Kacetla pražští Přemyslovci nechtěli dopustit, a tak v průběhu dějin docházelo k válečným střetům.

Ve Znojmě by mohla mít svůj hrob i svatá Anežka. Podle místních historek sem měly být její ostatky převezeny v 18. století během církevních reforem Josefa II. Její ostatky byly původně uloženy 15. 3. 1282 do hrobu v kapli Panny Marie, mezi oratoří a kněžištěm kostela sv. Františka. Zde se ale již přes 200 let nenachází.

Se Znojmem měla podle Kacetla blízký vztah. „Ve svém stáří, když vládne její synovec Přemysl Otakar II., tak ona ho přiměje k tomu, aby zde na předhradí Znojemského hradu založil sdružený klášter Minoritů a Klaristek. Pověst pak hovoří, že ve sklepení jednoho domu na Obrokově ulici má být hrob svaté Anežky. Archeologický výzkum v tom domě nebyl proveden, ale o nějaké dutině hrobovitého rázu se ví. Musíme však nechat něco budoucím badatelům,“ řekl s úsměvem znojemský historik a zároveň zastupitel.

Smrt při cestě od nevěstek

Se Znojmem je úzce spjatý i Lucemburský rod. Jan Lucemburský sem rád jezdil a roku 1327 sem přijel podle Kacetla oslavit lenní slib Slezska českému králi. Tuto událost si Znojemčané připomínají tradičním historickým vinobraním. Janův vnuk, Zikmund Lucemburský, našel v jeho oblíbeném městě smrt.

Podle pověstí místních zemřel Zikmund Lucemburský 9. prosince 1437 v ulici Veselá, kde žila chudina, Židé a prostitutky. Údajně měl opilý spadnout z koně a po tomto pádu zemřít. Aby to nevypadalo nedůstojně vůči jeho postavení, přenesli jej na dnešní Masarykovo náměstí. S tím ale Jiří Kacetl nesouhlasí.

„V téhle době je na tom už zdravotně velmi špatně. Proto s touto historkou nesouhlasím. Na náměstí je dlaždice s křížkem, kde s větší pravděpodobností spadl. Krále nesli na nosítkách, protože byl tolik zesláblý a nemohl jet na koni. Údajně z těch nosítek na náměstí vypadl a byl přenesen na Znojemský hrad, kde byl podle kronikáře oděn do majestátu, po jeho smrti kancléř zlomil pečeti a tělo bylo vystaveno v chrámu sv. Mikuláše,“ popsal úmrtí významného panovníka historik.

Jak zůstal uvězněný slepý Jan Lucemburský a chromý Albrecht II. Habsburský ve Znojmě a proč měli údajně utéct Švédové během 30letých válek z města, se dozvíte od Jiřího Kacetla v Blesk Podcast:    

Video Blesk Podcast: Tajemství a třeskavé mýty o Znojmě okomentoval historik Kacetl - Jiří Marek

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa