Úterý 19. října 2021
Svátek slaví Michaela, zítra Vendelín
Oblačno 14°C

ONLINE: Mynáře by mohl odvolat Babiš, zmínil ústavní právník. Ovčáček nemá co říct

Aktualizováno -
19. října 2021
17:21
Autor: kal, vei, vr, simao, for, ČTK - 
10. října 2021
12:10

Prezident Miloš Zeman je od neděle 10. října opět hospitalizovaný v Ústřední vojenské nemocnici v Praze (ÚVN). Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) uvedl v pondělí, že podle názoru ÚVN není Zeman nyní ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Dlouhodobá prognóza je nejistá. Politici řeší aktivaci článku 66 ústavy, který by převedl pravomoci na premiéra a šéfa Sněmovny. Ústavní právník Ondřej Preuss v pořadu Blesk.cz Epincentrum zmínil, že pokud by článek byl aktivován, Vratislava Mynáře by mohl odvolat předseda vlády, v tuto chvíli Andrej Babiš (ANO). A hradní mluvčí Jiří Ovčáček odmítl celou věc jakkoliv komentovat. Hospitalizaci a další vývoj kolem zdraví hlavy státu sledujeme na Blesk.cz online.

  • Vystrčil na úterý na 14:00 svolal proto schůzku vedení Senátu a všech stran zastoupených v nové Sněmovně, aby se politici dohodli, zda aktivují článek 66 a zbaví prezidenta jeho pravomocí. Informace nemocnice o Zemanově zdravotním stavu je překvapivá, není to dobrá zpráva, řekl premiér Andrej Babiš (ANO) Radiožurnálu. Šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) s dalším postupem váhá.
  • Miloš Zeman se vrátil do ÚVN po necelých dvou týdnech, předtím ho propustili 22. září. Důvodem předchozí hospitalizace byla podle lékařů i Hradu jeho dehydratace i celkové vyčerpání, dostával infuze. Nicméně po návratu se začaly objevovat informace o tom, že Zeman trpí cirhózou jater.
  • Policie prověří, jestli někdo nefalšoval Zemanův podpis na dokumentu, kterým svolal jednání Sněmovny. Zabývá se i novinkami, které o hospitalizaci prezidenta Zemana a jeho stavu zveřejnil Senát. Například informací, že kancléř Vratislav Mynář měl informace od 13. října.
  • Prezident je nadále schopen výkonu funkce,  tvrdil ve čtvrtek Radek Vondráček (ANO), který ho navštívil. Kancléř Mynář ho však vzal do nemocnice bez vědomí ošetřujícího lékaře. V návaznosti na to ÚVN povolala policii, ta k hlavě státu nepustí nikoho bez souhlasu lékařů. ÚVN v odpovědi Senátu uvedla, že prezident vykonu pracovních povinností není schopen.
  • Podle Hradu je prezident v posledních dvou týdnech nemocen, na doporučení Zavorala zrušil i účast v debatě CNN Prima News. Prezident nakonec vůbec poprvé nevolil ve volební místnosti, ale v pátek za ním přijela komise přímo do zámku v Lánech. Hrad k tomu zveřejnil tři fotografie.

Video Zeman v nemocnici: Ivana Zemanová a prezidentova dcera Kateřina opouští ÚVN. - Aktu.cz

Hospitalizace prezidenta Zemana
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Andrej Babiš Andrej Babiš Jiří Ovčáček Jiří Ovčáček Miloš Vystrčil Miloš Vystrčil Miloš Zeman Miloš Zeman Petr Fiala Petr Fiala Policie ČR Policie ČR Poslanecká sněmovna Poslanecká sněmovna Senát ČR Senát ČR ÚVN ÚVN
Zobrazit nové zprávy
18:46
19. 10. 2021

Za bezprecedentní označuje vývoj na české politické scéně rakouský bulvární list Kronen Zeitung, a to kvůli rýsujícímu se přechodnému přenesení části pravomocí hlavy státu na premiéra a na předsedu dolní parlamentní komory. Nejčtenější rakouský deník na svých internetových stránkách popisuje postup, jakým by se to mohlo stát, a připomíná, že v Senátu v jeho současném složení i v příští Poslanecké sněmovně mají většinu strany, které jsou vůči Zemanovi kritické.

18:13
19. 10. 2021

Dění kolem hospitalizace českého prezidenta Miloše Zemana se i dnes věnují některá zahraniční média. Zpravodajský web BBC v titulku své zprávy píše o „české bouři“ a informuje mimo jiné o zahájení vyšetřování pro podezření z trestných činů proti republice. Vícero zdrojů soudí, že Zemanovy zdravotní problémy a možné převedení části jeho pravomocí na premiéra Andreje Babiše a na šéfa dolní parlamentní komory jsou komplikací z hlediska hladkého předání moci po sněmovních volbách.

17:50
19. 10. 2021

Preuss se také vyjádřil k dnešnímu sdělení Policie ČR, která uvedla, že zahájí „prošetřování možného protiprávního jednání, ve kterém lze spatřovat znaky trestných činů proti republice.“

„To je velmi ostré vyádření. Musím se přiznat, že se zdráhám uvěřit, že by tu skutečně docházelo k takové trestné činnosti. Ale na druhou stranu, některé indicie, zejména ta vzpomínaná zpráva nemocnice, respektive ošetřujícího lékaře, navozuje ten dojem, že prezident republiky už nějakou delší dobu nevládne sám sebou do jisté míry. To by evokovalo, že někteří lidé, kteří se pohybují v jeho okolí, nejčastěji je zmiňován vedoucí Kanceláře prezidenta republiky (Vratislav Mynář), ale i další, třeba mohli nějakým způsobem využít nebo zneužít té situace,“ řekl ústavní právník a host Epicentra Blesku.

17:37
19. 10. 2021

Ty pravomoce, ke kterým je běžně potřeba takzvaná kontrasignace, tedy podpis premiéra, tak ty přecházejí právě na předsedu vlády a ten je poté vykonává přímo. Typicky to může být i ta pravomoc takzvané abolice, tedy zastavit trestní stíhání. A potom ty provomoce, které chceme záměrně držet od té vlády dál, tak ty přechází na toho předsedu Poslanecké sněmovny. A pak tam je ještě minoritní role předsedy Senátu, což se týká třeba vyhlašování voleb do Sněmovny,“ zmínil host dnešního Epicentra ústavní právník Ondřej Preuss. Dodal, že nejklíčovější pravomocí přecházející na šéfa dolní komory je jmenování předsedy vlády.

Pravomoc jmenování generálů naopak nepřechází na nikoho, řekl Preuss.

17:29
19. 10. 2021

„S velkou pravděpodobností to bude tak, že Senát bude hlasovat jako první, a pokud to usnesení o prezidentově zdravotním stavu získá tu nadpoloviční podporu, tak potom bude patrně hlasovat Sněmovna. Není tam předepsáno, do kdy musí hlasovat, takže to klidně může být až po týdnu nebo po dvou týdnech. A teprve až se vlastně setkají ty vůle obou komor, tak v tu chvíli už to má okamžitě ty účinky, kdy přechází ty pravomoce na předsedu vlády a předsedu Sněmovny,“ popsal mechanismus článku 66, jak k němu v dalších dnech a týdnech pravděpodobně dojde, ústavní právník Ondřej Preuss ve studiu Blesku.

17:20
19. 10. 2021

Já bych samozřejmě rád popsal, co nás v následujících dnech čeká, ale každá prognóza se může ukázat trošku nepřesná. Ale přeci jen – předpokládejme, že ten stav prezidenta republiky se žádným způsobem nezmění. (...) Klíčová věc je, že ta ústavní pravidla jsou nekonkrétní a otevřená. To je záměr, protože my předem neznáme ty situace, jaké můžou být, a ten článek 66 nereflektuje jenom zdravotní problémy prezidenta, ale třeba i únos nebo zajetí prezidenta republiky,“ míní ústavní právník Ondřej Preuss v Epicentru Blesku.

16:31
19. 10. 2021

„Jednání bylo konstruktivní, všichni předsedové se dostavili. Všichni by byli raději, kdyby ta situace byla standardní,“ řekl po jednání zástupců Senátu a sněmovních stran předseda horní komory Miloš Vystrčil. 

„Nálezy, které jsou obsažené v té zprávě vojenské nemocnice, byly shledány všemi jako velmi závažné a shodli jsme se na tom, že ta situace vyžaduje řešení s tím, že někteří byli ochotni o nějakém řešení debatovat, jiní se stavěli k těm návrhům spíše rezervovaně,“ dodal Vystrčil. 

Zdrženliví přitom měli být podle šéfa Senátu zástupci hnutí ANO, tedy Andrej Babiš, a také SPD, tedy Tomio Okamura. 

„Z hlediska Senátu i zástupců některých stran zastoupených ve Sněmovně bylo zřejmé, že abychom přistoupili k aktivaci článku 66 Ústavy, tak by se tak mělo stát i s tím, že bude získána aktualizace zdravotního stavu pana prezidenta, abychom měli jistotu, že aktivujeme článek 66 za tím účelem, abychom nahradili kompetence pana prezidenta na určitý čas právě z toho důvodu, že je nemůže nebo není schopen vykonávat,“ dodal Vystrčil. 

Podle šéfa Senátu by také obě komory měly hlasovat o této věci v termínech, které sobě budou blízké. Sám předpokládá, že Sněmovna by se k tomu mohla dostat někdy okolo 10. listopadu, tedy po své ustavující schůzi. 

 

16:18
19. 10. 2021
!

Hradní kancléř Vratislav Mynář odmítl výzvy k rezignaci.

Na stránkách Pražského hradu uvedl, že jediný, kdo má kompetenci ho odvolat, je prezident Miloš Zeman. 

„Prezidentem republiky je Miloš Zeman, který mě do funkce jmenoval a jako jediný má právo mě odvolat. K výrokům jakýchkoliv politiků se nebudu vyjadřovat,“ napsal Mynář krátké prohlášení. 

 

14:46
19. 10. 2021

Sněmovna a Senát si před rozhodnutím o převodu pravomocí prezidenta vyžádají další zprávu nemocnice, že Zeman nadále nemůže zastávat svůj úřad.

Předsedové koalic, které spolu chtějí sestavit vládu, novinářům po jednání postupně řekli, že budou svým poslancům s největší pravděpodobností doporučovat, aby hlasovali pro aktivaci zvláštního článku ústavy. 

15:23
19. 10. 2021

Jednání zástupců Senátu a Poslanecké sněmovny o aktivaci článku 66 Ústavy ČR se chýlí podle informací Blesk Zpráv ke svému závěru. Jednotliví představitelé by měli přijít říct novinářům svá stanoviska a závěry schůzky. 

14:59
19. 10. 2021

„Hm, senátoři si vybrali 5. listopadu – den Guye Fawkese – za datum své volby o článku 66, který by zprostil stonajícího prezidenta Zemana moci. Náhoda? NEMYSLÍM SI,“ tweetuje pražský zpravodaj BBC Rob Cameron. Onoho dne si Britové připomínají pokus o bombový atentát na Sněmovnu lordů a krále Jakuba I. Tzv. Spiknutí střelného prachu neuspělo, Guy Fawkes byl přistižen u zásob výbušniny a s dalšími vzbouřenci popraven. Datum je ve Spojeném království státním svátkem, slaví se ohňostroji.

„Klídek, trollové, dělám si srandu,“ dodal pro jistotu Cameron, aby snad někdo jeho jazyk ve stylu konspiračních teorií nebral vážně.

14:26
19. 10. 2021

„Včera jsme slyšeli nějaký mediální výstup pana předsedy Senátu. Určitě se chceme bavit o tom, jakým způsobem postupovat dál, jakým způsobem synchronizovat ty případné kroky obou komor parlamentu,“ řekl při příchodu na politická jednání předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Do Senátu dorazil v doprovodu předsedy Pirátské strany Ivana Bartoše. 

„Na té schůzce budou zástupci všech parlamentních stran, tedy i pan Okamura i pan Babiš, který změnil svou rétoriku, kterou užíval před volbami i těsně po volbách. Myslím, že teď jedná správným postupem,“ komentoval aktuální politické jednání ještě před setkáním všech politiků Bartoš. 

14:15
19. 10. 2021

„Jdeme jednat o té situaci, která je velmi vážná,“ řekl při příchodu na jednání v Senátu šéf ODS a lídr koalice spolu Petr Fiala. Přišel v doprovodu předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky a předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. 

„Je to něco, kdy se dostáváme na pole Ústavy, které je zatím nevyzkoušené, neznámé a můsíme postupovat velmi opatrně a šetrně, aby stát byl funkční a všechny instituce pracovaly tak, jak mají,“ dodal Fiala. Čas na jednání je podle šéfa ODS do 8. listopadu. Nutná je podle něj dohoda napříč politickým spektrem. 

„Nejednáme o nějaké banálnosti, ke které se dá vyjadřovat silnými větami,“ uzavřel Fiala za koalici spolu. 

 

14:05
19. 10. 2021

Na vile hradního kancléře Vratislava Mynáře v pražských Strašnicích se objevil přilepený papír se vzkazem „Lhář“, zjistil Blesk.

Na vile kancléře Vratislava Mynáře se objevil přilepený vzkaz: Lhář (19. října 2021) Na vile kancléře Vratislava Mynáře se objevil přilepený vzkaz: Lhář (19. října 2021)
14:06
19. 10. 2021

V Senátu začala schůzka zástupců horní komory parlamentu a zástupců sńěmovních stran k postupu před jednáním komor o převedení prezidentských pravomocí. 

„Vyslechnu si návrh Senátu a koalice, která ovládá celý stát,“ řekl při příchodu novinářům předseda hnutí ANO a premiér Andrej Babiš. 

13:16
19. 10. 2021

Zaměstnanci hradní kanceláře si podle senátora Zdeňka Hraby udělali z posledních událostí vlastní show. 

„Vystupování prezidentské kanceláře v čele s V. Mynářem je strašlivé a vzbuzuje čím dál větší pochybnosti. Je zjevné, že si z celé kauzy udělali vlastní show. Je to strašná ostuda a dehonestace úřadu prezidenta, ale i celé země. Rezignace pana Mynáře je rozhodně na místě,“ reagoval na twitteru. 

13:13
19. 10. 2021

Prezident Miloš Zeman odbdržel přání brzkého uzdravení od německého prezidenta. Uvedl na svém twitterovém účtu mluvčí české hlavy státu Jiří Ovčáček. Na dotazy zaslané redakcí Blesk Zprávy nereagoval. 

13:07
19. 10. 2021

Prezidentův poradce Martin Nejedlý přijel na Pražský hrad. Co bude nyní dělat, novinářům neřekl. „To je hloupá otázka,“ reagoval jen.

Prezidentův poradce Martin Nejedlý na Hradě (19. 10. 2021) Prezidentův poradce Martin Nejedlý na Hradě (19. 10. 2021) Prezidentův poradce Martin Nejedlý na Hradě (19. 10. 2021)
13:03
19. 10. 2021

„Výzva k rezignaci Vratislava Mynáře je od Andreje Babiše krokem k prezidentské kandidatuře,“ míní šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Upozornila ale, že pravocníci hradní kanceláře se chovají celou dobu stejně. „Tehdy premiér odvahu neměl, protože prezidenta potřeboval. Odvážný a rázný jen, když je to levné,“ dodala Pekarová Adamová na svém twitterovém účtu. 

12:58
19. 10. 2021
!

Nejedlý by neměl dál mít diplomatický pas

Podle premiéra Andreje Babiše by měl poradce prezidenta Martin Nejedlý přijít o diplomatický pas. Babiš to řekl Rádiu Impuls. Aktivitu by měl podle předsedy vlády vyvinout ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Babiš ho zaúkoloval už ráno. 

 

12:50
19. 10. 2021
!

Hradní kancléř Vratislav Mynář ani prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dnes na dotazy Blesk Zpráv zatím nereagovali. 

12:49
19. 10. 2021

Senát se k aktivaci ústavního článku 66 sejde s největší pravděpodobností na schůzi 5. listopadu. Podle předsedy ústavní Komise Zdeňka Hraby se už senátoři zřejmě nebudou doptávat ÚVN na aktuální zdravotní stav prezidenta Zemana. 

„Kdo by se měl dotazovat,  by měla být popřípadě Poslanecká sněmovna. Pokud by se ten stav Miloše Zemana změnil, pak by dal pan prezident určitě o sobě vědět,“ míní senátor. 

12:46
19. 10. 2021
!

Podle Miroslavy Němcové by bylo nejlepší, kdyby hradní kancléř opustil svou funci v co nejkratším čase. Sama političky si neumí představit, že by mohl být dobrým servisem pro ústavní činitele, kteří by po aktivaci článku 66 převzali pravomoci prezidenta. 

„Neumím si představit, že kancléř Vratislav Mynář by byl pro ty, kteří budou nahrazovat prezidenta, oporou. Prokázal, že byl velmi destruktivní směrem ke kanceláři prezidenta republiky. S takovým člověk jsem si jistá, že ti, kteří budou náhradníky, by nemohli spolupracovat,“ uvedla Němcová na dotaz Blesk Zpráv, jeslti by měl Mynář vyslyšet výzvu premiéra Babiš a šéfa ODS Petra Fialy a opustit úřad. 

 

12:30
19. 10. 2021
!

„Nemyslím si, že Andrej Babiš zachránil život panu prezidentovi. Pan premiér utekl zadním vchodem, tak se zachránce nechová,“ reagovala na senátora Canova Miroslava Němcová. 

12:29
19. 10. 2021
!

Senátor Hraba by se po určitých korekcích nebál zveřejnění dopisu ÚVN o zdravovním stavu prezidenta Miloše Zemana. 

Array

ginkogary ( 19. října 2021 19:04 )

bolševici se nechtěli modlit akorát jim blbý zrušit kostel co byl památkově chráněný, zničilo se všechno co jim nebylo po chuti, to se vyřádily pozdnější stavební společnosti na směru zachování "pamatek" z hlediska architektury a ejhle bolševici když mají na kahánku volájí ámen,halleuájah ..paradoxně vyznívá, takže zabírá, jinak bys tady žil ještě dnes v oprýskáných fasádách jak v roce cvaj z filmů pro pamětníky.

verka1 ( 19. října 2021 18:44 )

Senátoři si nechají poslat další lékařskou zprávu z nemocnice a pak se budou rozhodovat co dál. No, Babiš může odvolat Mynáře...já bych teda počkala taky na druhou lékařskou zprávu a pak konala. Mynáře jmenoval do funkce
prezident Zeman. Zeman vždycky Babiše podržel.

ginkogary ( 19. října 2021 18:35 )

Vůbec nevím komu čmáráš, moje babička byla svérázná když už byla zima ,já v morně, duchny to by nepřeplaval ani pes, nalila horkou vodu do gumový flašky se slovy: Ohřej si nohy ať ráno vyplaveš jako rybička.. o Zemanovi nebyla řeč a nikdy nechceš pochopít Part 1 a Part 2, blbečku tongzisemjon

clovekdobry ( 19. října 2021 18:21 )

Jste skutečně tak hloupá? Nikdo ho nechce odvolat!!!

ginkogary ( 19. října 2021 18:18 )

Náhodou paralyza není tak špatná tongzisemjon, zjistím, že se na všechno vykváknu, že se snažím zbytečně a marn%e a nějaký blaf "Pozdě bycha honiti" je mi taktéž u zádele, pak se otřesu..a mrknu na starcovací lajnu"

Zobrazit celou diskusi
Další videa