Středa 27. října 2021
Polojasno 13°C

ONLINE: Kvůli Zemanovi ve špitálu padá další sváteční akce. A exministr o konziliu

Aktualizováno -
27. října 2021
07:47
Autor: kal, vei, vr, simao, for, ČTK - 
10. října 2021
12:10

Prezident Miloš Zeman je od neděle 10. října opět hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici v Praze (ÚVN). Nemocnice potvrdila vznik lékařského multioborového konzilia k Zemanovu zdravotnímu stavu. Výstup by měl být počátkem listopadu. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček zveřejnil fotografie pohlednicí, které lidé prezidentovi do nemocnice posílají. A ceremoniál k 28. říjnu se oficiálně přesunul na 1. ledna, prezident se těší, že vyznamenání předá osobně. Další vývoj kolem zdraví hlavy státu sledujeme na Blesk.cz online.

  • Obě parlamentní komory si ještě před případným rozhodnutím o převodu pravomocí prezidenta vyžádají další zprávu od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), zda Miloš Zeman nadále nemůže vykonávat povinnosti hlavy státu. Shodli se na tom dnes lídři parlamentních stran.
  • Politici začali řešit možný přesun pravomocí hlavy státu na premiéra a předsedu Sněmovny podle článku 66 ústavy poté, co předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v pondělí oznámil, že prezident Zeman podle Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) nyní ze zdravotních důvodů není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Dlouhodobá prognóza jeho zdravotního stavu, a tím i možnost návratu k výkonu pracovních povinností v následujících týdnech, je navíc krajně nejistá.
  • Miloš Zeman se vrátil do ÚVN po necelých dvou týdnech, předtím ho propustili 22. září. Důvodem předchozí hospitalizace byla podle lékařů i Hradu jeho dehydratace i celkové vyčerpání, dostával infuze. Nicméně po návratu se začaly objevovat informace o tom, že Zeman trpí cirhózou jater.
  • Policie prověří, jestli někdo nefalšoval Zemanův podpis na dokumentu, kterým svolal jednání Sněmovny. Zabývá se i novinkami, které o hospitalizaci prezidenta Zemana a jeho stavu zveřejnil Senát. Například zprávou, že kancléř Vratislav Mynář měl informace od 13. října.
  • Prezident letos kvůli zdravotnímu stavu vůbec poprvé nevolil ve volební místnosti, ale přijela za ním komise přímo do zámku v Lánech. Hrad k tomu zveřejnil tři fotografie.

Video Mynář ukázal veřejnosti Zemana v nemocnici na videu, podepsal Vondráčkovi dokument. - Blesk - Aleš Brunclík

Hospitalizace prezidenta Zemana
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Andrej Babiš Andrej Babiš Jiří Ovčáček Jiří Ovčáček Miloš Vystrčil Miloš Vystrčil Miloš Zeman Miloš Zeman Petr Fiala Petr Fiala Policie ČR Policie ČR Poslanecká sněmovna Poslanecká sněmovna Senát ČR Senát ČR ÚVN ÚVN
Zobrazit nové zprávy
Datum:
Zobrazit další dny
16:42
21. 10. 2021

MUDr. Pavel Pafko, bývalý přednosta III. chirurgické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Fakultní nemocnice Motol a také ošetřující lékař prezidenta Václava Havla, okomentoval návštěvu u prezidenta Zemana s tím, že „leží-li pacient na jednotce intenzivní péče nebo na ARO, tak tam jsou podmínky vstupu dané – je tedy určeno, jak může vstoupit personál či návštěvy“.

„Co se týče prezidenta, tak i zde rozhoduje o vstupu k němu vždy ochranka. Ochranku prezident má, i když je nemocný. Takto to měl i prezident Václav Havel. Nebylo myslitelné, aby se k němu do pokoje dostal někdo, kdo nebyl vpuštěn zdravotnickým personálem, který ho ošetřuje, kdo není oblečen tak, jak je pro dané oddělení určeno,“ řekl Blesk Zprávám Pafko a pokračuje: „Pokud personál návštěvu odsouhlasí, odsouhlasí i jejich oděv, který neodpovídá tomu, co mohou nosit ostatní návštěvy, tak je to jejich rozhodnutí, to mi nepřísluší komentovat, nad tím se mohu pouze podivit.“

Na to, že jde o zaměstnance prezidentské kanceléře, reaguje Pafko jasně: „To, že někdo je součástí jeho prezidentské kanceláře – co má být? Pacient je pacient, je to nemocný člověk, vyžaduje ochranu a vyžaduje ochranu proti šíření infekce, zejména dnes, když máme covid-19.“

„Mě by zajímalo, jestli třeba všichni ti lidé, co u prezidenta jsou, byli kontrolováni, zda jsou očkováni, zda prošli hygienickým filtrem. Tak to má být na dobře řízeném pracovišti a je úplně jedno, jestli je pacient prezident nebo kdokoliv jiný,“ uzavřel Pafko.

Profesor Pavel Pafko
16:31
21. 10. 2021

„Zveřejněné informace kanceláře prezidenta nic nemění na situaci a dalším postupu. Do 8. 11. nejsou žádné aktivní kroky prezidenta nezbytné. Pro případnou aktivaci čl. 66 bude rozhodující aktuální zpráva ÚVN ze začátku listopadu, zda je pan prezident schopen svou funkci vykonávat,“ reagoval na twitterovém účtu na tiskovou konferenci hradního kancléře Mynáře šéf ODS a kandidát koalice SPOLU na premiéra Petr Fiala. 

16:29
21. 10. 2021

Vondráček si podle svých slov sundal respirátor na JIP při schůzce s prezidentem po dohodě s Milošem Zemanem.

„V respirátoru jsem přišel, možná i na to by byly důkazy, ale pan prezident mi špatně rozuměl. Prostě hůř slyší, a tak jsem si po dohodě sundal respirátor, aby mně viděl na ústa a aby mně rozuměl, když jsem mu něco říkal,“ řekl Vondráček Blesk Zprávám.

16:24
21. 10. 2021
!

Končícího předsedu Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO) mrzí, že se jako důkaz o průběhu návštěvy musí pouštět video z JIP s prezidentem Zemanem. 

„Mrzí mi, že se musejí ukazovat videa, když třetí nejvyšší ústavní činitel se někam dostaví a odsvědčí nějakou skutečnost, a že jsem tedy zažil týden dehonestace a zpochybňování toho a že jsem lhář a že jsem se snad měl dopouštět nějakého protiprávního jednání. Můžu být rád, že to video vůbec vzniklo. Teď zase koukám na televizi a marně hledám někoho, kdo by řekl: „Tak se Vondráčkovi asi trochu křivdilo.“ Nejsem ale plačka a nebudu si na to stěžovat,“ řekl Vondráček v rozhovoru pro Blesk Zprávy. 

„To video ale prostě potvrzuje v podstatě pomalu doslovně to, co jsem se snažil popsat, když jsem dával jednotlivá vyjádření a rozhovory. Včetně toho německého citátu, za který si mě dobírali. Video není z celé schůzky, ta začínala dřív a končila o trochu později,“ dodal Vondráček, kterému jako předsedovi Poslanecké sněmovny skončil mandát středeční půlnocí. 

16:17
21. 10. 2021
!

Přinášíme i kompletní záznam brífinku kancléře Vratislava Mynáře.

Video CELÝ BRÍFINK: Oslavy 28. října na Hradě budou odloženy, přiznal Mynář. Změnit to může jen Zeman - Aleš Brunclík
video
16:13
21. 10. 2021

Jak na tom aktuálně prezident Miloš Zeman je, nechtěla mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Jitka Zinke komentovat. Nevyloučila ale, že časem znovu vystoupí šéf nemocnice a Zemanův lékař, profesor Miroslav Zavoral a řekne víc. Ten naposledy o Zemanově stavu informoval senátory.

16:05
21. 10. 2021

Na slova kancléře Mynáře reagoval pro Blesk Zprávy už i premiér Andrej Babiš. Schůzku s kancléřem potvrdil, o Vondráčkově cestě za Zemanem prý ale nebyla řeč. 

„Pan Mynář 13. 10. v 10 h mě v přítomnosti ředitelky Úřadu vlády Tünde Bartha, která byla přítomna během celé schůzky, která trvala cca 15 minut, informoval, že schůze parlamentu bude pravděpodobně svolána panem prezidentem na 8. 11. O návštěvě pana Vondráčka u prezidenta nepadlo ani slovo,“ reagoval premiér. 

16:08
21. 10. 2021

Kompletní záznam prezidenta Miloše Zemana na videu, které pořídil kameraman Blesk Zpráv. 

Video Mynář ukázal veřejnosti Zemana v nemocnici na videu, podepsal Vondráčkovi dokument - Blesk - Aleš Brunclík
video
15:59
21. 10. 2021

Prezident republiky Miloš Zeman v ÚVN podepsal dokument o svolání ustavující schůze Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR bez datace, kdy se tak stalo. Upozornilo na to několik uživatelů sociálních sítích.

15:59
21. 10. 2021
15:51
21. 10. 2021
!

Představitelé prezidentské kanceláře i šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) porušili na návštěvě prezidenta Miloše Zemana pravidla. „Všude v nemocnici upozorňujeme – i piktogramy – na nutnost nošení respirátorů,“ uvedla pro Blesk Zprávy mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Jitka Zinke. Připustila, že možnost potrestat takovéto porušení pravidel nemají, ale apelují na občanskou odpovědnost. Připomněla, že od 14. října – tedy den po návštěvě Vondráčka – nemocnice zpřísnila pravidla.

Prezident Zeman v nemocnici podepisuje rozhodnutí o svolání schůze Poslanecké sněmovny (21. 10. 2021)
15:47
21. 10. 2021

„13. 10. jsem obdržel dokument zvaný Lékařské stanovisko o pracovní neschopnosti prezidenta republiky. Rozhodnutí svolat ustavující zasedání Poslanecké sněmovny dle článku 62 písmeno b Ústavy ČR, tedy pan prezident učinil před tím, než jsem obdržel stanovisko z Ústřední vojenské nemocnice,“ pokračoval Mynář ve svém vystoupení před novináři. 

„Ústavní akt byl završen dne 14. 10. podpisem této listiny. Tím odpovídám na vaše dotazy, proč se předseda Poslanecké sněmovny setkal s panem prezidentem ve čtvrtek, a potvrzuji jeho slova o průběhu setkání,“ dodal. Na JIP nebyl ani jeden z návštěvníků ve speciálních oblecích a neměl nikdo nasazenou ani roušku. 

„Stejně jako v předchozích, i v tomto případě jsem připraven poskytnout 100% součinnost Policii České republiky při vyvrácení jakýchkoliv pochybností,“ dodal.

15:32
21. 10. 2021

Mynář odmítl, že by na listině nebyl vlastnoruční podpis prezidenta. Přidal i důkaz.

„Důrazně se ohrazuji proti tvrzení, že já nebo kdokoliv jiný z Kanceláře prezidenta republiky by si dovolil manipulovat, nebo dokonce falšovat podpis pana prezidenta.“

Jako důkaz pustil Mynář záznam z nemocničního pokoje, na kterém je Miloš Zeman ležící na lůžku, v ruce má tužku a komentuje připravený dokument a připojuje německý citát, tak jak o něm v minulosti mluvil šéf Sněmovny Radek Vondráček.

„Činím tak v zájmu ochrany cti a práv prezidenta republiky,“ dodal k videu Mynář.

15:30
21. 10. 2021

Kancléř Vratislav Mynář ve svém prohlášení tvrdí, že ho prezident Miloš Zeman pověřil připravením dokumentu o svolání schůze nové Poslanecké sněmovny ještě před převozem do nemocnice.

„Prezident republiky mi v neděli 10. října dal po schůzce s premiérem, která proběhla na zámku v Lánech, za úkol připravit k podpisu listinu o ustavující schůzi Poslanecké sněmovny ČR. Zároveň rozhodl o účasti předsedy Poslanecké sněmovny při podpisu a dal mi za úkol vše zorganizovat,“ řekl Mynář ve svém vystoupení a pokračoval výčtem posloupnosti dalších událostí.

„11. října jsem proto dal Odboru legislativy a práva Kanceláře prezidenta republiky za úkol připravit listinu příslušného rozhodnutí,“ přidal další termín Mynář.

„Ve středu 13. 10. v 10:30 jsem v Hrzánském paláci o tomto rozhodnutí informoval podle pokynů prezidenta premiéra Andreje Babiše,“ dodal kancléř a pokračoval dalším výčtem.

„Ve čtvrtek, při návštěvě prezidenta republiky v nemocnici, jsem oznámil připravenost k podpisu a prezidentu republiky jsem oznámil, že předseda Poslanecké sněmovny je připraven se na jeho pozvání podpisu osobně zúčastnit,“ objasňoval sled událostí Mynář.

„Prezident republiky dal pokyn k realizaci,“ dodal.

„Předsedu Poslanecké sněmovny doprovodila Policie České republiky do předsálí pana prezidenta, kde jsem jej převzal já a přivedl do pokoje, kde za účasti dalších svědků proběhlo završení ústavního aktu,“ dodal Mynář. Jako důkaz pustil na tiskovém briefingu video, kde je prezident Miloš Zeman na lůžku a komentuje podepsaný dokument. Mezi svědky byl na pokoji přítomen například také ředitel sekretariátu prezidentské kanceláře Jaroslav Hlinovský.

Briefing vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Vratislava Mynáře ke zdravotnímu stavu prezidenta Miloše Zemana na Pražském hradě (21. 10. 2021) Briefing vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Vratislava Mynáře ke zdravotnímu stavu prezidenta Miloše Zemana na Pražském hradě (21. 10. 2021) Prezident Zeman v nemocnici podepisuje rozhodnutí o svolání schůze Poslanecké sněmovny (21. 10. 2021) Prezident Zeman v nemocnici podepisuje rozhodnutí o svolání schůze Poslanecké sněmovny (21. 10. 2021)
15:29
21. 10. 2021

Podívejte se na záznam videa se Zemanem, které bylo puštěno během tiskové konference. 

15:15
21. 10. 2021

Letošní ceremoniál k předávání státních vyznamenání 28. října na Pražském hradě nebude. 

„Ceremoniál bude odložen na pozdější termín, pokud pan prezident nerozhodne jinak,“ oznámil kancléř Mynář na krátkém briefingu. 

15:13
21. 10. 2021
!

Kancléř Vratislav Mynář se ohradil, že by on nebo někdo jiný manipuloval nebo falšoval podpis prezidenta na dokumentu, kterým hlava státu svolává ústavující zasedání nové Poslanecké sněmovny. Mynář je připraven poskytnout součinnost policii.

Jako důkaz nechal pustil videozáznam, na kterém Zeman na lůžku drží tužku a hovoří o dokumentu. 

Kancléř Mynář zveřejnil videozáznam, na kterém Miloš Zeman podepisuje v nemocnici dokument ke svolání nové Sněmovny Briefing vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Vratislava Mynáře ke zdravotnímu stavu prezidenta Miloše Zemana na Pražském hradě (21. 10. 2021)
14:42
21. 10. 2021
!

Také Národní centrála proti organizovanému zločinu se zajímá o to, co Kancelář prezidenta předvádí. Benda se však domnívá, že to žádnou trestně právní dohru mít nebude. „Trestně právní dohry nemám rád. Ke všemu voláme policii. Je spousta věcí, které se v životě neřeší trestním právem,“ řekl poslanec Benda. Vondráček následně mluvil o prezidentově podpisu a podpisovém razítku.

Podpisové razítko, kterým prezident stvrdil listiny pro udělení vyznamenání, je podle něj „běžná věc“. „Mám ho také,“ doplnil. Připomněl, že Tomáš G. Masaryk ho používal také, protože se po první mrtvici nebyl schopný podepsat. Dále se rozebíral podpis prezidenta Zemana ze 14. října, kdy v nemocnici podepsal rozhodnutí, kterým svolal stálé zasedání nové Sněmovny na pondělí 8. listopadu, dokument mu přinesl Vondráček.

„Nebyl to rozmáchlý Miloš Zeman, ale šlo spíš o písmo nemocného člověka než pokus o falzifikát,“ komentoval Benda. Vondráček objasnil, že prezident se podepisoval vleže, podotkl, že podpisu přihlíželo několik svědků včetně jeho samotného. Zopakoval to, že prezident potřebuje klid a čas na uzdravení.

14:33
21. 10. 2021

„V rámci tiskového briefingu od 15:00 hodin na Pražském hradě bude přítomným novinářům přehrán audiovizuální záznam,“ informoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

14:31
21. 10. 2021
!

Návštěva u Zemana v nemocnici byla pro Vondráčka velmi silným zážitkem, šel tam také na výzvu senátorů, kteří prezidentovi napsali dopis. Šéf Sněmovny nečekal, co se bude po jeho cestě do nemocnice dít. „Zažívám až pocit křivdy, nemám důvod si cokoliv vymýšlet,“ Vondráček dodal, že má pocit, že vstoupil do nějaké rozehrané hry Kanceláře prezidenta.

Vondráček i Benda si postěžovali na až směšnou komunikaci ze strany Kanceláře prezidenta republiky. Podle poslance ODS se zřejmě už nikdy nikdo nedoví, co se dělo před Zemanovou hospitalizací. „Tweety na téma snídaně a oběda jsou absurdní,“ prohlásil Benda, podle něj měl místo toho prezidentův tým přiznat, že je Zeman nemocný. „Dělali z lidí blázny.“

Poslanci Marek Benda (ODS) a Radek Vondráček (ANO) v Epicentru 21.10.2021
14:26
21. 10. 2021
!

Hosty dnešního Epicentra Blesku byli končící šéf Sněmovny Radek Vondráček (za ANO) a poslanec ODS Marek Benda, jedním z témat byl také zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana a chování Kanceláře prezidenta republiky. „Všichni přejeme prezidentovi brzké uzdravení a přemýšlíme, co jeho nemoc znamená pro tuto zemi,“ načal poslanec Benda. Přiznal, že na Zemana si vzpomene několikrát denně. 

To Vondráček podle svých vlastních slov na hlavu České republiky myslí častěji. „Přeju mu, aby zabojoval proti nepříjemné diagnóze. Je to nemocný člověk, to víme, přeju mu, aby to nějak zvládl,“ reagoval Vondráček.

Mluvil převážně o své návštěvě v nemocnici a o tom, jaký vzbudila rozruch. „Stojím za tím, co jsem řekl,“ zdůraznil Vondráček v Epicentru. Snažil se také vysvětlit, jak to přesně myslel, když mluvil o prezidentově zdraví a o tom, jak na tom přesně je. „Nejsem lékař,“ dodal, že do nemocnice šel s tím, že je na tom prezident ještě mnohem hůře. „Viděl jsem ho jen pár minut, byl jsem rád, že se mnou komunikuje, že mě oslovuje jménem,“ uvedl Vondráček.

13:14
21. 10. 2021

Pražský hrad odmítl, že by při ochraně utajovaných informací porušoval zákon. Reagoval tak na středeční informace Deníku N, podle kterého prezident Miloš Zeman a jeho nejbližší okolí čelí podezření z úniku tajných informací a případem se zabývá Bezpečnostní informační služba (BIS) a Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Ředitel pověřený řízením bezpečnostního odboru Pražského hradu a ředitel administrativní sekce Jan Novák v prohlášení uvedl, že zveřejnění informací o vyšetřování Hradu není v době hospitalizace Zemana náhodné.

12:27
21. 10. 2021
!

Tradiční setkání prezidenta Zemana a diplomatů, které se koná večer před svátkem 28. října, je zrušeno. Server iRozhlas.cz o tom informoval hradní kancléř Vladimír Kruliš. „Přijetí diplomatického sboru je odloženo z důvodu hospitalizace pana prezidenta,“ uvedl. Zeman obvykle během akce děkuje zahraničním diplomatům, kteří byli vysláni do Česka, účastní se i první dáma Ivana. Loni se akce nekonala z důvodu pandemie covidu.

12:26
21. 10. 2021
!

Hrad ruší další program prezidenta Miloše Zemana. „Přijetí diplomatického sboru je odloženo z důvodu hospitalizace pana prezidenta,“ řekl webu iRozhlas hradní protokolář Vladimír Kruliš. 

Setkání diplomatického sboru se přitom koná tradičně v předvečer státního svátku 28. října. 

Otázka tak stále zůstává, zda se uskuteční tradiční ceremoniál u příležitosti předávání státních vyznamenání, který se tradičně koná 28. října na Pražském hradě. Kancelář prezidenta republiky se k tomu možná vyjádří na odpolední tiskové konferenci. Podle bývalého protokoláře Jindřicha Forejta může vyznamenání za prezidenta předat kdokoliv, koho určí. „Nemusí to být ani zaměstnanec kanceláře,“ řekl Forejt. 

11:32
21. 10. 2021
!

Kancelář prezidenta republiky dnes v 15 hodin na Pražském hradě uspořádá tiskovou konferenci, oznámil bez bližších podrobností mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Se stanoviskem vystoupí kancléř Vratislav Mynář. 

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Array

HejhuIa ( 27. října 2021 06:42 )

Můžeš to zkusit ty. Zdá se, že rozumíš úplně všemu.

janprorok ( 27. října 2021 05:30 )

kdo to konsilium bude řídit? Mynář, Nejedlý, nebo Ovčáček?

tomik007 ( 27. října 2021 04:21 )

Metaly dostane nejspíše Belzebub a jeho skupina czertu 🎖🎖🎖

pindokukin ( 27. října 2021 00:46 )

KONZILIUM?? A ŠÉFOVAT BUDE GAUNER A PODRAZÁK ZIMA???

Všichni si toho gaunera pamatujeme,jaké dělal prasárny při volbě prezidenta.
Teď tomu bude šéfovat? To je další superpodraz páté kolony a vraha Séreše /má na rukou krev z masakrů na Ukrajině/ grázla a zloděje Bakaly.
Lidi,nedovolme pražským špinavým krysám něco rozhodovat.Když je krysa Zíma šéf,tak každý rozumný člověk tuší,jak to dopadne.

Nenechme rozhodovat pražskou podplacenou chátru o osudu republiky.Hajlovali při funuse Heydricha,zatínali pěsti když se syfilitik Kléma vrátil z hradu,chrastili jsme klíčema a nechali se zblbnout humanitárním vrahem ,ožralým podvodníkem Flaškinem.

clovekdobry ( 26. října 2021 20:32 )

Mentál se těší, že předá metály osobně.

Zobrazit celou diskusi
Další videa