Babišův výslech o „únosu“ syna: „Připlížil“ se zadním vchodem, vypovídal dvě hodiny

26. 11. 2018
13:36

Jak minulý týden premiér Andrej Babiš (ANO) avizoval pro Blesk, tak udělal. V kauze údajného únosu jeho syna Babiše ml. na Ruskem okupovaný Krymu přišel v pondělí vypovídat na policii. Na Obvodním ředitelství policie Praha 1 strávil dvě hodiny. A přišel zadním vchodem, kam veřejnost nemůže, zjistil iRozhlas.

Premiér, který dlouhodobě argumentuje, že jeho syn je psychicky nemocný a na Krym jel dobrovolně, se snažil svůj příchod provést co nejméně viditelně. Přišel již před osmou ranní a zvolil cestu skrze dvůr přilehlého komplexu budov, kam je veřejnosti vstup zakázán. Jeho doprovod navíc zakrýval některé průhledy, které do dvora směřovaly.

Na policii Babiš strávil necelé dvě hodiny. Krátce před desátou hodinou ranní z budovy vyšel, nastoupil do připraveného vozidla a odjel.

O čem premiér s policií mluvil, odmítlo Městské státní zastupitelství v Praze komentovat. „Informacemi o konkrétních úkonech, které probíhají, nedisponuji. Ale s ohledem na to, že pořád probíhá prověřování toho údajného trestného činu zavlečení, tak nelze sdělit ani žádné bližší informace k úkonům, které byly provedeny, nebo budou v budoucnosti provedeny,“ sdělil pro iRozhlas mluvčí Aleš Cimbal.

První vyšetřování nic nezjistilo

Že Babiš policejní obsílku obdržel, prozradil minulý týden z rozhovoru pro Blesk.cz. „Dostal jsem, vypovídat půjdu příští týden,“ řekl tehdy. Policie ale podle něj již v minulosti možný únos syna vyšetřovala a nic neobvyklého nezjistila, tudíž si byl jistý, že policie nic nezjistí ani teď.

Video Andrej Babiš: Mého syna točili tajně, poženeme novináře k soudu - Aleš Brunclík, Jakub Veinlich
1080p 720p 360p

Vyšetřovatelé dříve Babiše mladšího hledali v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo, ve které syn premiéra figuruje. Nakonec po něm pátrat přestali. „Byl dohodnut postup, že bude předán dosahový mobil matce zájmové osoby a ta se ozve. Dále bylo dohodnuto, že se matka se synem vyfotí s denním tiskem a vystavenou fotku zašle,“ vymyslela tehdy policie podle oficiální úřední zprávy.

Matka fotografii sebe, syna a aktuálního vydání Blesku skutečně poslala a vyšetřovatelé případ uzavřeli.

Nejasná cesta na Krym

Znovuotevření případu zapříčila až reportáž, kterou přinesly Seznam Zprávy. V ní Andrej Babiš mladší, který aktuálně pobývá ve Švýcarsku, tvrdí, že jeho otec ho donutil jet na Krym kvůli vyšetřování farmy Čapí hnízdo. Doslova měl dostat na výběr buď nucený pobyt v ústavu, nebo „prázdniny“ na Ukrajině.

Babiš junior si vybral druhou možnost a na Ruskem okupované území vycestoval se zaměstnancem Agrofertu Petrem Protopopovem. V reportáži uvedl, že z muže má strach.

Premiér jakákoli slova o únosu odmítá. Jeho syn podle něj na východ odjel dobrovolně, na Krymu si navíc našel snoubenku.  Protopopov měl fungovat jako opatrovník, jelikož Babiš junior trpí schizofrenií. Odjet měli kvůli mediálnímu tlaku, který se při vyšetřování Čapího hnízda na syna vyvinul a který měl jeho zdravotní stav zhoršovat.

Video Babiš: „Kdo si myslí, že já jsem nechal unést svého syna? To se všichni zbláznili?“ - Poslanecké sněmovna
720p 360p

Kauza Andreje Babiše mladšího

Andrej Babiš mladší Andrej Babiš Manželé Protopopovi

Vládní krizi rozpoutala reportáž Seznam Zpráv, ve které novináři vypátrali syna českého premiéra Andreje Babiše mladšího. Ten jim řekl, že byl kvůli kauze Čapí hnízdo proti své vůli odvezen na Krym. Premiér Babiš tvrdí, že jeho syn je psychicky nemocný a z ČR vycestoval dobrovolně. Na konci listopadu se pak ukrajinským reportérům ve spolupráci se serverem iRozhlas podařilo vypátrat přítelkyni Andreje Babiše mladšího.

Šesti opozičním stranám se v návaznosti na kauzu podařilo vyvolat hlasování o nedůvěře vládě, které vláda ustála.

Další vývoj v kauze jsme sledovali v online přenosu

5nastolevceskych ( 29. listopadu 2018 00:27 )

Zloději obvykle lezou zadními dveřmi.

satanas ( 27. listopadu 2018 19:22 )

Ja a me tajne sluzby to vidime vse jinak..MLady Babis byl na Krymu aby naplanoval detailne ten soucasny Konflikt mezi Ukrajinci a Rusy,..A bude hur,,dokud ho nebudou mit UKrosi pod kontrolou!

marmat ( 27. listopadu 2018 18:03 )

Mnoho dotovaných trollů pod vámi .....né tak dobře....protože úroveň/laťka NULA !!! zdenekk vede a vyrábí trollí nicky jak na běžícím pásu=komunikuje často sám se sebou !!!!!!

satanas ( 27. listopadu 2018 09:58 )

Hahaha,,zeby Pleskaci pochopili ze nelze jentak natacet, fotit a predevsim prezentovat obliceje obcanu co otom nevi? CO znamena ten "Rozmazany oblicej" te Krymske krasavice??

satanas ( 27. listopadu 2018 09:52 )

TY mas stesti ze sve blaboly vydavas jen pisemne..Nevim jestli je" trestny cin " te cist nebo ti dovolit takove koniny psat..Nastesti jsi anonym,..Tak te nutno itak brat..jako kazdy jiny anonym..

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa