K růstu ekonomiky ve třetím čtvrtletí přispěly silné spotřebitelské výdaje. Ty podpořilo teplé letní počasí i mistrovství světa ve fotbale, ve kterém se Anglie poprvé za téměř tři desetiletí probojovala do semifinále.

"Nadále je pravděpodobné, že silnější růst zaznamenaný ve třetím čtvrtletí je pro britskou ekonomiku jednorázovou záležitostí," uvedl nicméně hlavní ekonom Britské obchodní komory Suren Thiru.

Čtvrtletní údaje jsou v souladu s odhady analytiků. V samotném září však ekonomika meziměsíčně stagnovala, zatímco analytici podle průzkumu agentury Reuters očekávali nárůst o 0,1 procenta.

"Ekonomika zažila silné léto, ačkoli dlouhodobý hospodářský růst zůstal omezený," uvedl Rob Kent-Smith ze statistického úřadu. "V září tady byly určité známky slabosti," dodal. Poukázal například na zpomalení růstu maloobchodních tržeb a pokles automobilového trhu.

Británie se nyní připravuje na odchod z Evropské unie, který se má uskutečnit v březnu příštího roku. Zatím se však na podmínkách takzvaného brexitu nedokázala s EU dohodnout. Britská centrální banka začátkem tohoto měsíce varovala před důsledky odchodu z EU bez dosažení dohody.

Banka rovněž předpověděla, že růst HDP ve čtvrtém čtvrtletí zpomalí na 0,3 procenta. "Přetrvávající nejistota kolem brexitu a finanční tlaky na spotřebitele a podniky pravděpodobně budou mít v příštích čtvrtletích čím dál větší dopad na ekonomickou aktivitu," upozornil Thiru.

Britská vláda nicméně koncem října zlepšila odhad růstu ekonomiky na příští rok na 1,6 procenta z dříve předpokládaných 1,3 procenta. V letech 2020 a 2021 nyní britský Úřad pro rozpočtovou odpovědnost (OBR) počítá s růstem HDP o 1,4 procenta. Odhad růstu na rok 2020 tak úřad zlepšil z dříve předpokládaných 1,3 procenta, zatímco prognózu na rok 2021 ponechal beze změny.