Úterý 18. června 2024
Svátek slaví Milan, zítra Leoš
Polojasno 29°C

Ničivý požár ústavu ve Vejprtech nepřežilo devět lidí: Objekt byl podle technika ve špatném stavu

Autor: ČTK - 
11. června 2024
13:46

Objekty ve Vejprtech, kde v roce 2020 kvůli požáru v domově pro mentálně postižené zemřelo devět lidí, byly zanedbané, technicky degradované. Řekl to v úterý u soudu v Chomutově jako svědek bezpečnostní technik Jiří Falář. Chyběla projektová dokumentace budov, revize elektrospotřebičů, problémy byly také v hygieně, zdravotní dokumentace klientů nebyla v pořádku, uvedl. Řediteli Městské správy sociálních služeb Viktoru K. hrozí za obecné ohrožení z nedbalosti trest od tří do deseti let vězení. Vinu odmítl.

Problémů, které musel Viktor K. řešit, bylo podle Faláře mnoho a peněz na jejich odstranění málo. Pod organizaci patří 16 objektů. „Progres v provozních věcech byl poměrně velký (za dobu řízení společnosti Viktorem K.),“ uvedl Falář. V roce 2014 chyběly revize elektrospotřebičů, byly závady na elektroinstalaci. Podle bezpečnostního technika se věci postupně napravovaly.

Městská správa sociálních služeb obsluhuje 336 klientů a má 220 zaměstnanců. „Příjmy byly malé, žilo se z ruky do úst,“ řekl Viktor K. k období před požárem. „V té době bylo mým hlavním zájmem, abychom fungovali, aby splachovaly záchody a nezatékalo,“ uvedl a dodal, že jeho zájmem bylo postupně zkolaudovat všechny budovy.

Požár v roce 2020 podle policie založil jeden z klientů domova. Protože byl označen za nepříčetného, policie v jeho případě věc odložila. Řediteli obžaloba vyčítá fungování pobytové sociální služby před požárem. Státní zástupce Vladimír Mužík viní Koláčka z toho, že neplnil řádně své povinnosti ředitele, který má dodržovat právní a jiné předpisy mimo jiné v požární ochraně, neoznámil dva požáry v domově Kavkaz založené neznámým pachatelem v květnu a říjnu 2019.

Objekty Falář kontroloval z pohledu bezpečnosti a požární ochrany každého půl roku. „Nejpalčivějším problémem byla chybějící projektová dokumentace,“ uvedl. Rozsah tragédie podle něj ovlivnilo stavební rozdělení domova Kavkaz. Zaměstnanci byli školeni v požární bezpečnosti. Falář uvedl, že o drobných požárech nevěděl.

Viktor K. řekl, že po nich byly nainstalovány požární hlásiče. K tomu se bezpečnostní technik nevyjádřil. „To nevím,“ řekl. Nejefektivnější ochranou je podle něj systém elektrické požární signalizace, kdy jsou okamžitě o požáru informováni hasiči. Povinnost systém instalovat platí dnes pro budovy, kde je více než 50 klientů. Bezpečnostní technik řekl, že ústně doporučil umístit do budovy požární hlásiče. „Pokud ale někdo ukradne čidlo detekce požáru, tak stejně nefungují,“ řekl.

Domov Kavkaz má tři nadzemní podlaží, nemusí mít podle platné legislativy ani evakuační výtah, uvedl Falář. U soudu zaznělo, že 40 minut trvalo, než se někdo dozvěděl o tom, že začalo hořet. „To je dlouho,“ podotkl Falář. Hořet začalo brzy ráno ve společenské místnosti.

Při požáru bylo ohroženo 34 klientů domova a jeden vychovatel, který přivolal pomoc. Příčinou byla podle policie manipulace s otevřeným ohněm. Podle Viktora K. by se doba oznámení požáru zkrátila na nejvýše 15 minut od jeho vypuknutí, pokud by příslušný zaměstnanec byl tam, kde měl být. Kouř by podle něj musel vidět z chodby.

Požár podle státního zástupce způsobil škodu 14 milionů korun, stejnou částku žádají jako odškodné rodiny obětí. Řada z nich podle obžalovaného ředitele nebyla s klienty vůbec v kontaktu. Soud pokračuje výslechy dalších svědků ve středu, další jednání budou na konci srpna.

Video  2020: Smrtící požár domova pro postižené ve Vejprtech.  - Aktu.cz
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání