Neděle 14. dubna 2024
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno 23°C

Při požáru ve Vejprtech zemřelo 9 lidí: Obžalovali ředitele ústavu

Autor: ČTK - 
29. února 2024
19:59

Státní zastupitelství podalo obžalobu na ředitele Městské správy sociálních služeb Vejprty na Chomutovsku, pod kterou patří domov pro mentálně postižené. Kvůli jeho požáru v roce 2020 zemřelo devět lidí. ČTK informaci České televize ve čtvrtek potvrdila okresní státní zástupkyně Eva Seifertová. Řediteli Viktoru Koláčkovi hrozí za obecné ohrožení z nedbalosti trest od tří do deseti let vězení, zjistila ČTK.

„Byla podána obžaloba včera (ve středu) k Okresnímu soudu v Chomutově,“ uvedla Seifertová. Při požáru v domově pro mentálně postižené v roce 2020 zemřelo na místě osm lidí, další muž následně v nemocnici. Událost patří mezi nejtragičtější požáry v republice.

Požár podle policie založil jeden z klientů domova. Protože byl označen za nepříčetného, policie v jeho případě věc odložila. Podle dřívějších informací řediteli policie vyčítá fungování domova před požárem. Koláček ve čtvrtek ČTK řekl, že k podané obžalobě žádné bližší informace zatím nemá. „Přišlo mi to datovou schránkou jako soukromé osobě, můj obhájce to ještě neví. Vzhledem k tomu, že jsem to dostal ve středu, tak k tomu nemůžu nic říct,“ uvedl.

V domově Kavkaz B začalo hořet 19. ledna 2020 brzy ráno ve společenské místnosti. Při požáru bylo ohroženo 34 klientů domova a jeden vychovatel, který přivolal pomoc. Příčinou byla podle policie manipulace s otevřeným ohněm. S devíti oběťmi je tento požár jedním z nejtragičtějších v zemi. Při nejtragičtějším požáru v historii samostatné ČR zemřelo v srpnu 2020 v panelovém domě v Bohumíně 11 lidí.

V roce 2022 zemřeli dva lidé při požáru Domova Alzheimer v Roztokách u Prahy, desítky lidí hasiči evakuovali. Krajští kriminalisté případ stále prověřují, řekla ve čtvrtek ČTK mluvčí středočeských policistů Vlasta Suchánková. Dodala, že ukončeno nic není a zatím není nikdo obviněn. Rekonstrukce budovy je u konce. „Termín otevření ještě neznáme. Jsme ve fázi kolaudačního procesu. Doufáme, že to bude již brzy,“ odpověděl ve čtvrtek na dotaz ČTK člen správní rady Domova Alzheimer Roztoky u Prahy Radek Žádník.

Video  Starostka Vejprt o požáru: Hořet začalo v jednom z pokojů. (2020)  - Blesk.cz - Kateřina Moravcová
Video se připravuje ...

Mirek Mirek ( 29. února 2024 21:08 )

Být objektivní a posuzovat vinu, se nedá. Chudáci oběti a viník ať je tvrdě potrestán. Sám jsem byl v takovém domově několikrát na návštěvě za známou, která tam pracovala jako ošetřovatelka. Podle informací z jiných serverů pochybení ředitele bylo z nedodržení požárních předpisů - chybějící dveře, nefunkční požární hlásič. Podle výpovědí neohlásil hasičům předchozí případy, kdy se chovanci pokusili něco zapálit a personál to uhasil. V době požáru byl přítomen jeden zaměstnanec a 34 svěřenců. Celý svět kritizoval klecová lůžka, ale jeden pečovatel na 34 svěřenců, kterým nesmíte vzít ani zapalovač, aby neutrpěla jejich práva? Pokud by ředitele opravdu zavřeli, tak doufám, že to bude věznice, kde nebudou nějaké dveře. Aby mohl psát soudcům, kteří ho odsoudí, jak se tam porušují protipožární předpisy. Asi nejsem objektivní, ale předpisy se někdy rozcházejí s realitou. A pokud si personál vysadil nepotřebné dveře kvůli tomu, že si za nimi třeba někdo pořád hrál na schovávanou, tak si právo a realita dost odporují....

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání