Úterý 18. června 2024
Svátek slaví Milan, zítra Leoš
Polojasno 29°C

Ředitel Souček žádá navýšení poplatku na 150 Kč, jinak... ČT propustí 350 lidí a omezí tvorbu?

Autor: ČTK, ver - 
11. června 2024
13:01

Pokud zákonodárci neschválí zvýšení koncesionářského poplatku na 150 korun, Česká televize v příštím roce propustí zhruba 350 lidí. Letos ji opustí, bez ohledu na vývoj schvalování mediálních novel, zhruba 90 z přibližně 3000 zaměstnanců. Na dnešním setkání s novináři to uvedl generální ředitel ČT Jan Souček.

Návrh novel mediálních zákonů, které mimo jiné zvyšují televizní poplatek o 15 korun na 150 korun nebo rozšiřují skupinu poplatníků i na domácnosti vybavené chytrým telefonem či internetem, by měla schvalovat vláda tento měsíc. Do Sněmovny by se pak měly dostat ještě před parlamentními prázdninami.

„Reálná hodnota současného poplatku je 57 korun,“ řekl Souček, který by byl rád, aby výše poplatku za ČT činila 200 korun. Generální ředitel také připomněl, že původní tvorba tvoří ve vysílání České televize 66 procent. U komerčních televizí je to třetina vysílacího času. 

Česká televize musí podle Součka připravovat dvě verze svého rozpočtu na příští rok, které počítají se schválením nebo neschválením novel. Verze pro případ neschválení podle ředitele vedle redukce počtu zaměstnanců počítá s omezením původní premiérové tvorby o více než třetinu. Nepočítá ale se snížením počtu kanálů.

StarDance mimo ohrožení

Prioritami v případě omezování rozpočtu jsou podle Součka zpravodajství a publicistika, pokrývání regionů a premiérová okna původní tvorby. „Chceme zachovat sportovní přenosy, velké formáty jako StarDance nebo Peče celá země či publicistické formáty, jako je Toulavá kamera, Objektiv a podobně,“ uvedl. Jako novinku chystá Česká televize pořad, který se bude zabývat regionálními tématy. 

Podle Součka je v plánu i navázání iVysílání na platbu koncesionářského poplatku. Na internetovou vysílací platformu ČT by se tak uživatelé mohli přihlašovat pomocí jednoho uživatelského jména a hesla, a to na všech svých zařízeních. Podobný systém má zavedený většina streamovacích služeb.

„Pracujeme na tom. Ale vzhledem k návrhům opozice tu hrozí, že by financování televize mohlo fungovat úplně jiný způsobem,“ uvedl Souček. Novinku podle něj ČT nestihne zavést do začátku roku 2025, kdy by měla začít platit výše zmiňovaná novela. „Není to tak jednoduchý proces,“ vysvětlil. 

Výnos ze zvýšeného poplatku by měl být asi 850 milionů korun ročně. Podle Součka by zajistil zalepení děr v osmimiliardovém rozpočtu, které vznikly v minulých letech.

Televizní poplatek 135 korun měsíčně se nezměnil od roku 2008. V případě jeho zvýšení o 15 korun by šlo o jedenáctiprocentní nárůst, příjmy státního rozpočtu za stejnou dobu podle Součka stouply o 104 procent, starobní důchody pak o 114 procent.

Video  Rozhovor s generálním ředitelem ČT Janem Součkem pro FLOW  - e15
Video se připravuje ...

jajas ( 12. června 2024 14:12 )

Tak ať těch 350 zaměstnanců propustí a omezí tvorbu....I když ta "tvorba" stojí stejně za prd....Hlavně do nekonečná opakuji staré pořady a filmy...tvorba jako blázen! A také by mohl snížit počet kanálů, protože tam fakt není nic k vidění.

Petros1 ( 12. června 2024 07:58 )

Poplatky zrušit. A ť je platí dobrovolníci nebo vláda že svých. A nebo ten ansámbl celý rozpusťte.

pavelnovak ( 12. června 2024 07:44 )

Zajímavé, že Č.T. má tolik zbytečných zaměstnanců (hlavně redaktorů).Kdyby je ředitel všechny propustil pro nadbytečnost měla by televize více peněz a zprávy by byli vyvážené.

Michal Johan ( 12. června 2024 05:46 )

Možná je na čase vyměnit ředitele,vypadá že to nezvládá

JIRI PLECHATY ( 12. června 2024 00:21 )

GŘ ČTV by měl 1.dostat pokoviční plat 2.zrušit smlouvy všem radobysportovnim expertům 3.snížit o 35% počty externích reportérů 4. snížit o 20% počty moderátorů 5. snížit o 10% počty pomocného personálu 6. pronajmout kmenovými zaměstnanci nevyuživané nemovitosti a kancelářské prostory ....

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa