Sobota 27. únor 2021
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno 7°C

Tragický požár ve Vejprtech založil jeden z klientů: Policie ho stíhat nebude

Autor: ČTK, VaB - 
28. ledna 2021
12:19

Loňský tragický požár ve Vejprtech na Chomutovsku založil jeden z klientů domova pro mentálně postižené. Před rokem při něm zemřelo na místě osm lidí, další muž následně v nemocnici. Událost patří mezi nejtragičtější případy běsnění ohnivého živlu v Česku. Klient označený za pachatele je hodnocen jako nepříčetný, případ policie odložila. Rozhodnutí o odložení věci je pravomocné.

V domově Kavkaz B začalo hořet 19. ledna brzo ráno ve společenské místnosti. Při požáru bylo ohroženo 34 klientů domova a jeden vychovatel, který přivolal pomoc. Příčinou byla podle policie manipulace s otevřeným ohněm.

Pachatelem skutku je jeden z klientů domova. „Stav osoby je hodnocen jako nepříčetnost, jde o osobu, která není schopna rozpoznat protiprávnost jednání a ani jednání ovládat,“ uvedl náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl. Muž podle závěru vyšetřování založil požár zapálením molitanového polštářku na pohovce ve společenské místnosti, odtud se šířil kouř, který v zásadě udusil poškozené.

Policie případ vyšetřovala jako obecné ohrožení z nedbalosti. Případnému trestně odpovědnému pachateli hrozilo až osm let vězení. Po požáru byli tři muži z Kavkazu přemístěni do psychiatrické léčebny.

Proti rozhodnutí o odložení případu přišly podle Anděla dvě stížnosti. Obě státní zástupce ve středu zamítl jako nedůvodné, rozhodnutí je tak pravomocné.

Zatímco vyšetřování příčin tragické události skončilo, nadále se vyšetřují okolnosti zabezpečení objektu před požárem. Domov Kavkaz B je již téměř zrekonstruovaný. Opravy začaly krátce po tragédii.

Video Mluvčí záchranné služby o zraněných ve Vejprtech - Blesk.cz - Kateřina Moravcová

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud