Nová naděje: Unesená Emily (9) je na seznamu prvních propuštěných rukojmích Hamásu!

Autor: hpe - 
24. listopadu 2023
11:57

Devítiletá Emily je v zajetí už bezmála dva měsíce. Teroristická organizace Hamás ji unesla jako rukojmí při útocích ze 7. října. Další osud Emily nebyl dlouho známý. Otec dívenky se v médiích nechal slyšet, že smrt by mu v takovémto případě přišla milosrdná. Rodina má však teď naději na šťastný konec. Emily by měla být jedním z padesáti rukojmích, které Hamás propustí.

Irku Emily Handovovou vzala jako rukojmí teroristická organizace Hamás při koordinovaném útoku na kibuc Be'eri. Holčička tam v tu dobu přespávala u sousedů. Útok trval celkově dvanáct hodin a vyžádal si stovku obětí. Zbytek rodiny byl evakuován izraelskou armádou.

Za několik dní se objevila zpráva, že Emily pravděpodobně zemřela. Utrápenému otci se prý tehdy ulevilo. Vzhledem k tomu, jaká zvěrstva teroristé lidem provádí, byla podle něj smrt vysvobozením. Nicméně o něco později vyšlo najevo, že dívka žije. Od té doby Handovi spolu s dalšími rodinami unesených vyvíjeli tlak na izraelskou vládu, aby rukojmí, co nejdříve přivedla domů.

Nyní to vypadá, že se blýská na lepší časy. Izrael s Hamásem uzavřeli křehkou dohodu o čtyřdenním klidu zbraní. Mimo jiné sjednali i výměnu zajatců. O zklidnění konfliktu se zasadilo několik velmocí včetně USA a Kataru. Celkově má Hamás propustit 50 rukojmích výměnou za 150 Palestinců držených v Izraeli. Na seznamu má údajně být 30 dětí a 20 žen. První rukojmí by měli být volní už ve čtvrtek.

Oficiální seznam propuštěných rukojmích však ještě neověřila irská vláda. „Je tu velká naděje, že Emily by mohla být mezi prvními propuštěnými zajatci, ale ještě nemůžeme ověřit, zdali je seznam pravý,“ uvedl vládní zdroj pro The Sun

Díky dohodě mimo jiné do Pásma Gazy poputuje i potřebná humanitární pomoc. Pokud vše proběhne podle plánu, mohla by se Emily se svou rodinou setkat už v neděli. 

Válka Izraele s Hamásem
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
23:33
12. 12. 2023

Izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan označil text rezoluce za pokrytecký. Příměří by podle něj jen vedlo k posílení palestinského hnutí Hamás.

Palestinský velvyslanec při OSN Rijád Mansúr po hlasování řekl, že dnešek je „historickým dnem“. „Je naším společným úkolem pokračovat na této cestě, abychom mohli vidět konec této agrese proti našemu lidu,“ uvedl velvyslanec.

Spojené státy podle americké velvyslankyně při OSN Lindy Thomasové-Greenfieldové podporují výzvy k propuštění rukojmích, navýšení humanitární pomoci Pásmu Gazy či zlepšení ochrany civilistů. „Příměří by nyní bylo v nejlepším případě dočasné a v nejhorším nebezpečné,“ uvedla velvyslankyně.

23:29
12. 12. 2023

Česko podporovalo, aby rezoluce VS OSN zahrnovala mj. jasnější jazyk k propuštění rukojmích, změny se neprosadily, hlasovalo proto proti, uvedlo Ministerstvo zahraničních věcí.

„Aktivně jsme podporovali, aby text rezoluce zahrnoval odsouzení teroristického útoku Hamásu ze 7. října a jasnější jazyk k okamžitému propuštění rukojmích držených Hamásem a dalšími teroristickými skupinami. Vzhledem k tomu, že tyto změny se do textu nepodařilo prosadit, hlasovalo Česko proti,“ sdělil ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.

22:51
12. 12. 2023
!

Valné shromáždění OSN schválilo převážnou většinou rezoluci, která žádá humanitární příměří v Pásmu Gazy. Pro hlasovalo 153 států, proti bylo deset zemí včetně České republiky. Proti textu rezoluce byly i USA a Izrael.

Rezoluce Valného shromáždění OSN nejsou právně závazné, píše agentura AP. Mimořádné zasedání Valného shromáždění OSN nechaly svolat arabské a muslimské země poté, co minulý týden Spojené státy vetovaly v Radě bezpečnosti OSN rezoluci, která rovněž vyzývala k zastavení bojů mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás.

Text rezoluce podle agentury AFP vyzývá k „okamžitému humanitárnímu příměří v Pásmu Gazy“ a také k okamžitému a nepodmíněnému propuštění všech rukojmích. Požaduje také ochranu civilního obyvatelstva. Valné shromáždění naopak neschválilo americký pozměňovací návrh, který do textu chtěl přidat odsouzení „hanebných teroristických útoků“ palestinského Hamásu ze sobotu 7. října.

Mezi evropskými zeměmi dnes hlasovalo proti rezoluci vedle ČR také Rakousko. Německo, Slovensko či Maďarsko se hlasování zdržely.

Video  Teplo se zase prodraží! Hamás pustí rukojmí? A neshody Sokola se Suchánkem  - Bára Horáková, Lukáš Červený, reuters, FTV Prima
Video se připravuje ...

 

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání