Nová naděje: Unesená Emily (9) je na seznamu prvních propuštěných rukojmích Hamásu!

Autor: hpe - 
24. listopadu 2023
11:57

Devítiletá Emily je v zajetí už bezmála dva měsíce. Teroristická organizace Hamás ji unesla jako rukojmí při útocích ze 7. října. Další osud Emily nebyl dlouho známý. Otec dívenky se v médiích nechal slyšet, že smrt by mu v takovémto případě přišla milosrdná. Rodina má však teď naději na šťastný konec. Emily by měla být jedním z padesáti rukojmích, které Hamás propustí.

Irku Emily Handovovou vzala jako rukojmí teroristická organizace Hamás při koordinovaném útoku na kibuc Be'eri. Holčička tam v tu dobu přespávala u sousedů. Útok trval celkově dvanáct hodin a vyžádal si stovku obětí. Zbytek rodiny byl evakuován izraelskou armádou.

Za několik dní se objevila zpráva, že Emily pravděpodobně zemřela. Utrápenému otci se prý tehdy ulevilo. Vzhledem k tomu, jaká zvěrstva teroristé lidem provádí, byla podle něj smrt vysvobozením. Nicméně o něco později vyšlo najevo, že dívka žije. Od té doby Handovi spolu s dalšími rodinami unesených vyvíjeli tlak na izraelskou vládu, aby rukojmí, co nejdříve přivedla domů.

Nyní to vypadá, že se blýská na lepší časy. Izrael s Hamásem uzavřeli křehkou dohodu o čtyřdenním klidu zbraní. Mimo jiné sjednali i výměnu zajatců. O zklidnění konfliktu se zasadilo několik velmocí včetně USA a Kataru. Celkově má Hamás propustit 50 rukojmích výměnou za 150 Palestinců držených v Izraeli. Na seznamu má údajně být 30 dětí a 20 žen. První rukojmí by měli být volní už ve čtvrtek.

Oficiální seznam propuštěných rukojmích však ještě neověřila irská vláda. „Je tu velká naděje, že Emily by mohla být mezi prvními propuštěnými zajatci, ale ještě nemůžeme ověřit, zdali je seznam pravý,“ uvedl vládní zdroj pro The Sun

Díky dohodě mimo jiné do Pásma Gazy poputuje i potřebná humanitární pomoc. Pokud vše proběhne podle plánu, mohla by se Emily se svou rodinou setkat už v neděli. 

Válka Izraele s Hamásem
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
18:19
4. 12. 2023

Šéf organizace Lékaři bez hranic (MSF) vyzval dnes Radu bezpečnosti OSN, aby pomohla zastavit „krveprolití v Pásmu Gazy“ a zajistila tam okamžité příměří. „Musíte požadovat, aby izraelská vláda zastavila smrtící útoky na palestinské civilisty a umožnila vstup klíčové humanitární pomoci do Gazy,“ napsal v otevřeném dopise Radě bezpečnosti OSN jménem organizace MSF Christos Christu .

„Moji kolegové a já jsme byli, stejně jako mnoho lidí na celém světě, šokováni útokem Hamásu na izraelské civilisty. Nyní, 58 dní poté, ale nemáme slova, která by popsala absolutní hrůzy, které páchá Izrael na palestinských civilistech touto válkou, zatímco celý svět se na to dívá,“ dodal Christu.

18:00
4. 12. 2023

Dnešní izraelské letecké údery podle agentury WAFA mířily na čtvrť Darádž, která se nachází v centru města Gaza. Útok zasáhl dvě školy a vyžádal si nejméně 50 obětí, informuje WAFA.

V oblasti od konce října operují také pozemní jednotky izraelské armády a už dříve z ní na výzvu Izraele odešly statisíce obyvatel do jižní části Pásma Gazy. Mnoho jich však na severu stále zůstává. Izraelská armáda podle agenturních zpráv dnes svou pozemní operaci rozšířila i na jižní část tohoto úzkého pobřežního pásu.

17:39
4. 12. 2023

Markéta Pekarová Adamová na dnešní návštěvě Izraele zavítala do kibucu, který se 7. října stal terčem útoku Hamásu. „Vyjádřila jsem mu soustrast a silnou podporu od naší vlády a českých občanů,“ napsala předsedkyně Poslanecké sněmovny. 

Video  Teplo se zase prodraží! Hamás pustí rukojmí? A neshody Sokola se Suchánkem  - Bára Horáková, Lukáš Červený, reuters, FTV Prima
Video se připravuje ...

 

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání