Čtvrtek 30. března 2023
Svátek slaví Arnošt, zítra Kvido
Zataženo, déšť 13°C

Adámek upadl po banální operaci do bdělého kómatu: Soud potvrdil tresty pro lékařku i sestru, nemocnici viny zprostil

Autor: rc - 
27. ledna 2023
13:35

Pardubický krajský soud ve středu rozhodoval v případu Adámka Vyčítala. Chlapec v roce 2017 nastoupil do Pardubické nemocnice, aby tam podstoupil operaci mandlí. Kvůli pooperačním komplikacím ale upadl do takzvaného bdělého kómatu. Krajský soud potvrdil loňský rozsudek okresního soudu, který uložil lékařce a zdravotní sestře podmíněné tresty a nemocnici zprostil viny. „Já vím, že to všechno, co jsme zažili u Okresního soudu v Pardubicích a dnes u Krajského soudu v Pardubicích, nebyl zlý sen, ale realita,“ napsal na Facebook tatínek Adámka. 

Případ otřásl v roce 2017 celým Českem. Tehdy osmiletý Adámek Vyčítal nastoupil do Pardubické nemocnice na operaci mandlí. Doprovázela ho tam jeho maminka. Mělo se jednat o banální operaci, ovšem po zákroku nastaly komplikace.

Pooperační komplikace

Několik dní po operaci začal chlapec masivně krvácet z operační rány. Zdravotní personál  Adámka s maminkou nechal odejít na ORL ambulanci a snažil se přivolat odbornou pomoc. Nicméně trvalo dlouhé minuty, než pomoc přišla. Chlapec, který krvácel do úst, vdechl krev a začal se dusit, což způsobilo těžké poškození mozku a od té doby je dítě v takzvaném bdělém kómatu.

„Chyba byla hned od začátku a chyby se nabalovaly. V první řadě měly sestry přivolat ARO tým. Já jsem jim do poslední chvíle věřila, že tam bude nachystaný a připravený. Kdyby tam byl ARO tým, nedojde k situaci, ke které došlo,“ uvedla chlapcova matka.

Rozsudek soudu

Z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti byla obžalována sestra Barbora Š., Alena Ch. a lékařka Martina Š. Žalobě pro přečin neposkytnutí pomoci čelila i nemocnice jako právnická osoba. Okresní soud, který zasedal v loňském roce v dubnu, uložil lékařce Martině Š. podmíněný roční trest za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti s odkladem na dva roky. Sestra Barbora Š. odešla od soudu s půlročním podmíněným trestem s odkladem na rok. Pardubickou nemocnici soud zprostil obžaloby a zproštěna obžaloby byla i sestra Alena Ch.

Odvolání

Krajský soud, který se případem zabýval ve středu 25. ledna, rozhodnutí okresního soudu podle informací Pardubického deníku potvrdil. Strany se mohou proti rozsudku dovolat k Nejvyššímu soudu.

Slova otce

„Chci vám všem něco napsat. Dnešního dne jsme došli do cíle. Já vím, že to všechno, co jsme zažili u Okresního soudu v Pardubicích a dnes u Krajského soudu v Pardubicích, nebyl zlý sen, ale realita,“ vyjádřil se na sociální síti Facebook Adámkův otec. „Dnes u Krajského soudu v Pardubicích jsem se dozvěděl, že dne 14. 5. 2017 bylo v Pardubické nemocnici všechno nastaveno, všechny dokumenty byly podepsané a všechno fungovalo. Proto byl odvolacím soudem potvrzen rozsudek okresního soudu, který Pardubickou nemocnici zprostil obžaloby,“ dodal.   

Video  Brněnská nemocnice SurGal Clinic představila unikátní metodu anestezie.  - Hynek Zdeněk
Video se připravuje ...

hejhej ( 28. ledna 2023 12:34 )

e.lesanova:
Bohužel, i takových zmetků - lékařů se zastává soud i lékařská komora.

hejhej ( 28. ledna 2023 12:33 )

miroslava13:
Té bábě, která si říká lékařka měli dát úplný zákaz praxe. Bezcitná, neprofesionální, líná čúza.

miroslava13 ( 28. ledna 2023 11:58 )

sebrat doktorce diplom!!!! Tak se tam prochází jak královna ze sáby....hnus a arogance nejvyššího stupně. Je smutné, že soudci mají tendenci zastávat se vzdělaných lidí namísto postižených a dětí zvlášť. Jak může na 2 roky dát doktorce dištanc a pak já dovolit znovu léčit lidi? A DĚTI!!!!! Hnus.

Athina ( 28. ledna 2023 06:49 )

To je jasne ale proč reakce sestry byla taková? To je proti všemu. Je to viditelné i z tech záznamu. Bylo vidět ze nezájem…maminka byla ve stresu a ona v klidu…velice smutný příběh. Je mi líto rodiny, která toto musí prožívat. Tady v Řecku by jim to neprošlo s půl rokem, byly tady takové případy a šlo to soudně i jinou cestou. Za to ze by mi někdo neprijmul dítě do nemocnice jen kvůli tomu ze tam nespadam a nebo by byl tak lhostejný jak v tomto případu … ať jsou radi, ze nezijou tady v Řecku….

PPP444 ( 28. ledna 2023 05:19 )

nemoocnice mela vse nastaveny, jenze zamestnala idiotku, ktera se na medicinu nikdy nemela dostat. Na medicinu se kazdy rok hlasi tisice kvalitnich uchazecu, ale protlaci se jen ty co maji znamosti. Neni to o znalostech ani inteligenci, ale o znamostech. Proto mame ve zdravotnictvi i idioty jako tahle "lekarka", ktera neumi zakladni veci, co i obycejny sanitak vi. Ze byla zacinajici neomlouva. Pokud na tu pozici nebyla dost kompetentni tak se tam nemela hrnout.Coz je opet dukaz toho, ze je to nezodpovedna idiotka, ktera znicila zivot mlademu cloveku a cele jeho rodine. Nebyt ji, Adamek by byl dnes zdravy kluk. Neuveritelny jaky jedna jedina idiotka napacha talove zlo. Tohle by meli probirat na medicine, jako odstrasujici priklad. Misto aby idiotka pomahala lidem, tak je totalne znici svoji nezodpovednosti a aroganci. Jeji rodice holt zplodili zmetka, a pro vsechny by bylo lepsi kdyby se takova smejdka nikdy nenarodila. A ted smejdka s klidem pracuje v jine nemocnici. Chapu, ze je nedostatek lekaru, ale to neznamena, ze nemocnice maji nabirat kdejakyho lempla. Ono je ji uplne sumafuk co zpusobila a vinu haze na vsechny okolo. Je vysmata, ale karma ji to jednou vrati, az se ji narodi postizene decko, to ji z celeho srdce preju.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání