Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C

Leontýnce (4 měs.) poničil mozek streptokok: Hradecká nemocnice vinu odmítá!

Autor: ČTK - 
16. října 2019
20:31

Transport ženy před porodem v Pardubické nemocnici neměl na poškození zdraví dítěte vliv, uvedla ve středu v prohlášení Fakultní nemocnice Hradec Králové. Hradecká nemocnice rodičku nemohla přijmout, protože měla kapacitu porodních lůžek i boxů zaplněnou. Případ malé Leontýnky, která se narodila v červnu v Pardubicích a zřejmě kvůli chybě lékařů zůstane postižená, vyšetřuje policie pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.

Vzhledem k nepřesným a zavádějícím informacím považuje fakultní nemocnice za nezbytné upřesnit některé základní údaje, píše královéhradecká nemocnice. V prohlášení uvedla, že převoz pacientky z místa bydliště do nemocnice v Rychnově nad Kněžnou a z ní přímo do nemocnice v Pardubicích trval podle údajů zdravotnické záchranné služby celkem 51 minut a byl v délce 54 kilometrů. 

„Pardubická nemocnice disponuje kvalitní porodnicí s perinatologickým centrem a podle nám dostupné zdravotnické dokumentace byly všechny informace o zdravotním stavu matky dostupné, včetně údaje o přítomnosti kolonizace streptokokem,“ uvedla královéhradecká fakultní nemocnice. 

Rodičku v 33. týdnu těhotenství nejprve odmítla přijmout nemocnice v Rychnově nad Kněžnou, která na takto předčasné porody není zařízena. Poté ji odmítla pro plnou obsazenost přijmout nemocnice v Hradci Králové. Až v Pardubicích žena porodila děvčátko, které ale zřejmě kvůli pozdnímu podání antibiotik proti nákaze streptokokem utrpělo trvalé poškození zdraví.

„Je běžnou praxí, že v těchto případech (naplnění kapacity) jsou rodičky převáženy přímo do Pardubické nemocnice. Stejně postupuje Pardubická nemocnice v případě obsazení svých kapacit,“ uvedla nemocnice v Hradci Králové. 

Z jejího vyjádření také vyplynulo, že žena po příjezdu do nemocnice v Pardubicích porodila v ranních hodinách holčičku s dobrou poporodní adaptací. Sedmnáct hodin po porodu bylo již dítě v kritickém stavu a na žádost pardubických lékařů si jej převzala hradecká nemocnice. „Okamžitě jsme vyslali náš speciálně vybavený převozový vůz a dítě s plně zajištěnou intenzivní péčí jsme převzali na JIP novorozeneckého oddělení naší fakultní nemocnice,“ uvedla královéhradecká nemocnice.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) svolal kvůli případu na čtvrtek do Pardubic schůzku, které se zúčastní také zástupci hradecké nemocnice. 

Kvalitu péče v porodnici a na novorozeneckém a dětském oddělení Pardubické nemocnice má prověřit ministerská kontrola. Vyšetřovací komise ministerstva zdravotnictví také prošetří pohyb pacientky zdravotnickým systémem. V pondělí přišla v souvislosti s případem o místo ředitelka Pardubické a Chrudimské nemocnice Štěpánka Fraňková. Minulý týden kvůli případu lékaři a primář novorozeneckého oddělení dostali výtky.

Pardubická nemocnice také čelí obvinění kvůli pooperačním komplikacím malého chlapce v roce 2017, který následně zůstal v takzvaném bdělém kómatu.

Video  Neuvěřitelné záběry lékařky z Pardubic: Adámka (10) nechala krvácet a šla dál! Upadl do kómatu a má poškozený mozek!  - Jitka Pecharová, Blesk
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání