Pondělí 15. dubna 2024
Svátek slaví Anastázie, zítra Irena
Zataženo, déšť 16°C

Chladnokrevný vrah Sobhraj: Po propuštění seděl v letadle s vyděšenými cestujícími

Autor: rix, ČTK - 
28. prosince 2022
06:45

Francouzský vrah Charles Sobhraj, který byl v pátek po téměř 20 letech propuštěn z nepálského vězení, dorazil do Paříže. Jeho cesta do rodné Francie ale vyvolala vlnu rozhořčení. Seděl v letadle společně s dalšími cestujícími, jako by se nic nedělo. Ti znechuceně odvraceli zrak.

Spolucestujícím se není co divit. Charles Sobhraj je považován za chladnokrevného sériového vraha. Podle všeho je zodpovědný za smrt nejméně dvaceti lidí. Téměř nic mu nedokázali, takže byl odsouzen jen na 20 let. Odpykal si 19 roků díky propuštění ze zdravotních důvodů. Do své domoviny Francie zamířil na palubě letadla Qatar Airways. 

Jeho francouzská advokátka Isabelle Coutantová-Peyreová propuštění uvítala. „Jsem šťastná, ale zároveň velmi šokovaná tím, že trvalo 19 let, než získal normální svobodu,“ uvedla na letišti. Jeho odsouzení za vraždu v Nepálu byl podle ní „vykonstruovaný případ založený na zfalšovaných dokumentech“. Sobhraj bude teď, když je zpátky ve Francii, odpočívat, dodala.

Nepálský soud Sobhraje odsoudil v roce 2004 v Káthmándú za vraždu americké turistky z roku 1975. Policie ho zatkla v luxusním kasinu v hlavním městě Nepálu. Sobhraj se do země vrátil o rok dříve. V minulosti se přiznal k vraždám několika západních turistů a předpokládá se, že v 70. letech zabil nejméně 20 lidí v Afghánistánu, Indii, Thajsku, Turecku, Nepálu, Íránu a Hongkongu.

Rozsudek v roce 2004 v Káthmándú byl prvním případem, kdy soud shledal Sobhraje vinným z vraždy. Sobhraj vinu popřel a jeho právníci uvedli, že obvinění proti němu je založeno na domněnkách. O několik let později byl však shledán vinným také z vraždy kanadského přítele americké turistky.

V roce 1976 byl Sobhraj v Indii uvězněn za otrávení skupiny francouzských turistů v hlavním městě Dillí. V roce 1986 se mu ale podařilo utéct z přísně střeženého vězení Tihár, když se podělil se strážci o narozeninový dort plný uspávacích prášků.

Později byl dopaden na pláži v indickém státě Góa. Tvrdil, že uprchl, aby si prodloužil trest a vyhnul se vyhoštění do Thajska, kde ho čekalo obvinění z řady vražd a s největší pravděpodobností trest smrti.

V Indii byl vězněn až do roku 1997, pak se vrátil do Francie, kdy vraždy spáchané v Thajsku již byly promlčeny. Dlouho o něm nebyly žádné zprávy, dokud se neobjevil v roce 2003 v Káthmándú.

Doživotní tresty trvají v Nepálu 20 let. V oznámení o propuštění, které zveřejnil nepálský nejvyšší soud, se mimo jiné uvádí, že si Sobhraj už odseděl více než 75 procent svého trestu, že se ve vězení choval dobře a že má problémy se srdcem.

Video  Dahmer: Zabil 17 mužů a pochutnal si na nich  - idh, Netflix
Video se připravuje ...

 

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání