Neděle 29. ledna 2023
Svátek slaví Zdislava, zítra Robin
Oblačno -1°C

Ondru (21) s Downovým syndromem napadl na zastávce školák: Dospělí nečinně přihlíželi!

Ondru (21), který trpí Downovým syndromem, na autobusové zastávce napadl školák.
Ondru (21), který trpí Downovým syndromem, na autobusové zastávce napadl školák.  (Autor: archiv rodiny)
Autor: rc, inf - 
9. prosince 2022
10:24

Sociální sítě šokoval incident, který se odehrál koncem listopadu v Novém Městě nad Metují na Náchodsku. Obětí útoku se stal jednadvacetiletý Ondra s Downovým syndromem. Na autobusovém nádraží na Rychtě ho napadl nezletilý hoch! 

Ondra, který má Downův syndrom, chodí do speciální školy do Nového Města nad Metují. „Tam je schopný se dopravit sám, má u sebe kartičku, kde bydlí pro případ, že by se ztratil, nebo mu řidič autobusu nerozuměl,“ uvedla v příspěvku na Facebooku Ondrova sestra Rita s tím, že 25. listopadu se domů Ondra vrátil uplakaný, s monoklem a roztrženým obočím. Rodina se proto okamžitě obrátila na policii, která se případem začala zabývat, a strážcům zákona se podařilo již útočníka dopadnout.

Nezletilý pachatel

„Pachatele jsme vypátrali. Je ve věku dítěte. Další informace podávat nemohu,“ uvedl pro Blesk vrchní strážník městské policie Miloš Kratěna s tím, že případ předali správnímu orgánu městského úřadu. Pachatele se strážníkům podařilo dopadnout díky městskému kamerovému záznamu. Útočník se následně policistům přiznal. „Autobusové nádraží bylo plné lidí, ale v podstatě nikdo tomu chlapci nepomohl,“ dodal Kratěna s tím, že chlapce se ale později ujaly studentky, které mu nabídly papírové kapesníky.  

Apel na lidskost

Sestra napadeného Ondřeje v příspěvku dále uvedla, že to není poprvé, kdy se stal obětí krutých žertů. „Bohužel od lidí, kteří ho vidí v Novém městě na zastávce, se dozvídáme, že si z něj lidi dělají legraci, obtěžují ho, nutí ho kouřit cizí nedopalky, pít staré pití pohozené na zemi… Ondra si neuvědomuje, že se to nedělá, že je to nezdravé a nehygienické. Oni mu i berou těch šestnáct korun na autobus!“ píše. Ondra je podle jejích slov šikovný a přátelský kluk, který rád chodí za lidmi a povídá si s nimi. „Chápu, že to občas může být otravný, no ale stačí mu říct, ať jde pryč a nechá vás být,“ dodává a prosí, aby lidé projevili lidskost.

Příspěvek s popisem šokujícího incidentu se začal šířit po sociální síti a lidé posílají v komentářích Ondrovi hodně sil. „Hnusná doba, stydím se, že máme ve společnosti takový odpad. Mám slzy v očích,“ píše jedna z komentujících s tím, aby se rodina držela. „Lidé jsou zlí, místo, aby těmto lidem pomáhali, tak si na nich ještě léčí své mindráky,“ píše další. „Lidé jsou neuvěřitelně zlí. Mám mentálně postiženou sestru, tak vím, co lidé dokážou,“ dodává další.

Video  Trauma spojené se znásilněním může mít dalekosáhlé a velmi vážné následky.  - Videohub
Video se připravuje ...

Petr Klíč ( 22. ledna 2023 08:18 )

Pomoc tomu chlapci přece neznamená agresivního školáka inzultovat pěstí. Pokud tam bylo hodně lidí, stačilo malého zmetka popadniut a odtáhnout. Bylo tam tedy dostatek svědků, kteří by si vzájemně potvrdili co se tam stalo. Není přece možné, ani normální před takovým chováním zavírat oči. Z malého gaunera vyroste velký gauner presvědčený o tom, že se mu, diky příslušnosti ke svému etniku, nic nemůže stát. Fakt je ovšem to, že rodiče těchto výlupků se velmi rádi ohání diskriminací a rasovou nenávistí.

Jokl ( 12. prosince 2022 09:57 )

Nechápu jak mu mohl někdo pomáhat.Jak uvádíte,pachatel byl v dětském věku a navíc je předpoklad,že jde o tmavě vyvedené jedince.V případě obrany chlapce s downovým syndromem se každý kdo zasáhne vystavuje trestnímu stíhání za napadení nezletilého Roma.A nádavkem by proti sobě poštval smečku utis­kova­ných,n­epřiz­půso­bivých kočovných jedinců tmavé pleti.To si každý rozmyslí.

Evikzmercedesa ( 9. prosince 2022 21:07 )

ten napadený kluk chodí do stredni prakticke skoly?to je teda kilometr chuze na autobusak nez tam dojde

nika70 ( 9. prosince 2022 16:11 )

Kluk prý chodil do Speciální ZŠ a nyní chodí do Praktické SŠ, takže v tomto případě žádná inkluze.

nika70 ( 9. prosince 2022 16:10 )

Pachatel byl snědé pleti. Viz diskuze: http­s://ww­w.id­nes.cz­/hra­dec-kralove/zpravy/nove-mesto-nad-metuji-chlapec-downuv-syndrom-napa­deni­.A2211­28_152­840_hr­adec-zpravy_tuu?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání