Úterý 3. října 2023
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Polojasno, déšť 26°C

Další kapitola hrůzného příběhu rodinných tragédií: Čtyři mrtví na Přerovsku a další případy vražd příbuzných

 • Autor: VaB,ČTK,rc - 
  Aktualizováno -
  29. 4. 2023
  17:06
  29. 4. 2023
  16:05

  Desítky lidí zemřely v průběhu minulého a letošního roku při rodinných vraždách. V mnoha případech se jednalo o vyústění rodinných problémů. Začátkem roku Česko šokoval případ pohřešované veterinářky Jany a jejího synka Adámka (†3). Po čtyřicetileté ženě a jejím synovi pátralo víc než 150 lidí. Ženu s dítětem nakonec našli mrtvé. Kriminalisté případ řešili jako vraždu a sebevraždu. Poslední rodinná tragédie se odehrála v sobotu 15. dubna na Přerovsku, kde pachatel samopalem postřílel tři příbuzné své partnerky, poté spáchal sebevraždu.

 • 1.Neštěstí na Přerovsku - 4 mrtví

  V sobotu 15. dubna 2023 kriminalisté vyjížděli do obce Olšovec na Přerovsku, kde našli čtyři lidi bez známek života. K tragédii došlo kolem osmé hodiny večer. „Ve věci probíhají standardní úkony trestního řízení, veřejnosti nehrozí žádné nebezpečí,“ uvedli k případu.  

  Padesátiletý muž údajně původem ze Slovenska se pohádal se svou o tři roky mladší přítelkyní. Hádka vygradovala natolik, že vzal do ruky šroubovák a bodl ji do ruky a krku.

  Po tomto útoku vyběhla žena do prvního patra rodinného domku, kde se před přítelem schovala v obývacím pokoji. V tom byla i její matka společně se svým přítelem (oba †77) a její patnáctiletý syn.

  Agresor si po napadení šroubovákem došel do svého auta, zaparkovaného na ulici, pro samopal. Známý vzor 58. „Vyšel do prvního patra, kde se čtveřice zavřela do pokoje. Snažili se držet dveře, aby se tam nedostal. Útočník bez váhání přes dveře zahájil palbu, vtrhl do pokoje a pokračoval v ní několik dalších minut,“ popsal masakr šéf olomoucké krajské kriminálky Jan Lisický.

  Střelbu neuvěřitelným zázrakem přežila právě 47letá přítelkyně šílence. Té se ze zakrvaveného obývacího pokoje podařilo utéct. Postřelena byla naštěstí jen do prstu. „Její poranění nebylo vážné, dá se říci, že paní měla velké štěstí," popsali záchranáři.

  Po pachateli, který se pohyboval v lese, policisté pátrali. Ve chvíli, kdy Slovák uslyšel majáky přijíždějící hlídky, věděl, že je konec. „Přitom mu došlo, že nemá šanci, a samopalem, kterým vraždil, spáchal sebevraždu,“ popsal kriminalista Lisický.

  Tragédie na Přerovsku: Policie na místě činu

 • 2.Rodinná tragédie na Vsetínsku - tři mrtví

  Další tragédií letošního roku byla 8. března smrt dvou žen a jednoho muže ve Valašském Meziříčí. V tamním bytě zemřela sedmapadesátiletá matka s pětadvacetiletou dcerou a šedesátiletý otec mladší z žen. Případ kriminalisté předběžně kvalifikovali jako vícenásobnou vraždu a sebevraždu.  „Ve dvou případech je podezření ze spáchání trestného činu vraždy, v jednom na sebevraždu,“ napsali kriminalisté na Twitteru.

  Ilustrační foto.

 • 3.Tragédie v Krkonoších - dva mrtví

  Pátrání po veterinářce Janě a jejím synovi Adámkovi začalo 30. prosince minulého roku, kdy se na policejní oddělení v Libčicích nad Vltavou obrátil partner ženy a otec jejich synka s tím, že oba dva pohřešuje. Do pátrání se zapojila horská služba, policisté, hasiči i strážci národního parku a dobrovolníci. „Po pohřešované ženě a chlapci pátrá na 8 desítek policistů, hasičů a členů horské služby. Do akce je nasazena i desítka psů, termovize a tým STOPA,“ informovala 31. prosince v prohlášení policejní mluvčí Iva Kormošová. Policisté zjistili, že se Jana ubytovala spolu se synkem v neděli 25. prosince v Peci pod Sněžkou a odhlásit se měla 30. prosince.

  Pátrání o dvojici sledovalo celé Česko. Nakonec ale přišla smutná zpráva. V pondělí 2. ledna policisté oznámili, že pátrání je odvoláno. „Dnes krátce po poledni je našli v lese v oblasti Růžové hory členové horské služby. Bohužel bez známek života. Příčina úmrtí je v šetření,“ uvedla mluvčí. Chlapeček měl být uškrcen a žena oběšena. Vyšetřovatelé případ řešili jako rozšířenou sebevraždu. O několik týdnů policisté oznámili, že byl případ odložen. „Trestní stíhání nelze zahájit proti osobě, která zemřela,“ oznámila v prohlášení policejní mluvčí Šárka Pižlová.

  Pátrání po Janě (†40) a Adámkovi (†3) skončilo tragicky.

 • 4.Čakovice – tři mrtví

  Koncem listopadu loňského roku našla svědkyně v lesoparku v pražských Čakovicích tři lidská těla. Šlo o rodinu, podle policie bylo muži 34 let, žena byla o dva roky mladší. Mezi mrtvými bylo mezi nimi i malé dítě (†2). Policie krátce po činu 26. listopadu uvedla, že by mohlo jít o dvojnásobnou vraždu a následnou sebevraždu.

  Policie oběti našla v lesíku Havraňák u cyklostezky, všichni měli podle informací Blesku střelná poranění. Policie se případem stále zabývá. Vzhledem k tomu, že ale po možném pachateli nepátrají a nikoho v souvislosti s tragédii nezadrželi, dá se usoudit, že případ bude odložen. Pachatelem měl být otec, který je po smrti.

  V tomto případě šlo opět o rodinnou tragédii. Motiv tak hrůzného jednání kriminalisté z pražského oddělení vražd nesdělili. Zbraň, se kterou měl muž střílet, byla držena legálně. 

  Video  Pražští kriminalisté řeší 3 úmrtí na cyklostezce mezi Letňany a Čakovicemi.  - Václav Burian
  Video se připravuje ...

 • 5.Měšice – čtyři mrtví

  Dva měsíce před tragédií v Čakovicích se v nedalekých Měšicích na Praze-východ také střílelo. Policie tam 26. září po naléhání sousedů v rodinném domku v odlehlejší ulici našla čtyři mrtvé. I v tomto případě šlo o rodinu.

  „Otec rodiny postupně zastřelil dvě nezletilé děti, manželku a následně svou legálně drženou zbraň obrátil proti sobě,“ popsali tehdy policisté. Důvod takového jednání? Podle nich rodinné neshody. Podle zjištění Blesku měl tatínek (†48) dvou holčiček přijít o práci, mít neshody se svou manželkou Pavlínou (†39) a do toho řešili rozvod.

  Ani v tomto případě tomu nebylo jinak, vrah opět použil střelnou zbraň. Tu vlastnil legálně.

  Video  Čtyři mrtví v Měšicích. Zemřeli rodiče i děti  - Blesk/Václav Burian
  Video se připravuje ...

 • 6.Rožnov pod Radhoštěm – čtyři mrtví

  Začátkem srpna loňského roku policie v rodinném domě v moderní čtvrti v Rožnově pod Radhoštěm objevila čtyři mrtvoly. Kriminalistům bylo hned jasné, že se 3. srpna jednalo o násilnou smrt. Ani tady tomu nebylo jinak, pachatel – otec dvou malých holčiček – použil legálně drženou zbraň.

  Devětačtyřicetiletý strážník městské policie nejprve zastřelil svou o čtyři roky mladší manželku, pak dvě holčičky (†4, †6) a následně zbraň obrátil proti sobě. Tragédie otřásla i zkušenými a otrlými kriminalisty. Těla byla totiž po celém domě.

  Možným motivem tak tragického jednání je fakt, že podle místních chtěla žena, tou dobou pracující jako policistka, svého muže opustit. „Mluví se o tom, že paní ho chtěla opustit,“ řekli tehdy Blesku sousedé. Střelec měl být přehnaně žárlivý. Smutný je navíc fakt, že otec vraždil v den narozenin starší holčičky…

  Video  Čtyři mrtví v Rožnově pod Radhoštěm  - TV NOVA Official
  Video se připravuje ...

 • 7.Javornice – tři mrtví

  Obcí Javornice na Rychnovsku 13. června 2022 otřásla obrovská tragédie. V rodinném domě byla objevena tři těla. 31letý voják, který se chvíli před osudným dnem vrátil ze zahraniční mise, zavraždil svou ženu (†32) a svého čtyřletého synka.

  Zbraň, kterou vlastnil legálně, poté obrátil proti sobě. Podle informací Blesku měl k zabití použít brokovnici, doma měl ještě další tři zbraně. Vrah měl být podle sousedů z obce slušný a bezproblémový, zřejmě ho ale poznamenala vojna. „Muselo mu prdnout v hlavě, žárlil,“ popsal jeden z místních.

  Dříve před činem měl mluvit o tom, že si něco udělá a že se mu práce vojáka nelíbí. Osudnou se mohla stát i jeho poslední mise na slovensko-ukrajinských hranicích. 

  Video  V Javornici na Rychnovsku byla nalezena tři mrtvá těla  - AKTU.cz
  Video se připravuje ...

 • 8.Kostelec na Hané – tři mrtví

  Vražda z Kostelce na Hané nedaleko Prostějova vejde bezpochyby do historie kriminalistiky. Případ, který šokoval nejen veřejnost, ale hlavně i otrlé kriminalisty, je zaplněn brutalitou. 29letý mladík dlouho dopředu plánoval vraždu svých nejbližších.

  Pečlivě se na tento čin připravil, opatřil si dva lovecké nože a podle vypozorovaného harmonogramu svých příbuzných si naplánoval vraždění. 29. dubna 2022 nejprve čekal, až otec odejde do práce a nejmladší sestra do školy. Když druhá sestra odešla vyvenčit psa, zaútočit na bratra Víta (†23). Tomu zasadil více jak 40 bodných ran, útok byl podle kriminalistů veden s obrovskou zuřivostí a zběsilostí. Mířil hlavně na krk.

  Když se jednadvacetiletá sestra Aneta vrátila domů, zaútočil i na ni. Tělo ubodané dívky následně odtáhl do kuchyně, ukryl za kuchyňskou linku a vytřel krev. Poté vyčkával, až se vrátí domů otec. Čekání si krátil broušením svých nožů. Jediný, koho ušetřil, byla jeho sedmnáctiletá sestra. Tu zavřel na záchodě, neplánoval ji zabít. Na vysvobození čekala asi dvě a půl hodiny.

  Následně zaútočil na svého otce Jiřího, a to hned na prahu dveří. Bezvládné tělo před domem nalezl čtrnáctiletý chlapec, který se pokusil muži poskytnout pomoc a zavolal záchranku a policii. Pachatel mezitím vešel zpět do domu, zamkl a šel do pokoje, kde čekal na policii.

  K činu se mladík přiznal, jako motiv uvedl, že je chtěl potrestat za špatné chování vůči němu. Uvedl, že šlo „o sto a jednu maličkost.“ Soud ho zatím nepravomocně poslal za mříže na doživotí.

  Mladík v Kostelci na Hané zavraždil svého bratr, sestru a otce. Na čin se připravoval. Mladík v Kostelci na Hané zavraždil svého bratr, sestru a otce. Na čin se připravoval. | Aktu.cz

 • 9.Loučka – čtyři mrtví

  Obcí Loučka na Vsetínsku 24. dubna 2022 brzy ráno otřásl výbuch rodinného domu, ve kterém žila početná rodina. Podle policistů výbuch způsobil 31letý muž, který chvíli před tím zabil o svou o rok starší ženu a tři malé děti ve věku do pěti let.

  Dům byl po výbuchu zdemolovaný, částečně se i zřítil. Nejprve v něm nalezli vraha, který byl vážně zraněn a následně byl letecky transportován do ostravské fakultní nemocnice. Hasiči a policisté následně dům prohledávali a nalezli v něm čtyři těla.

  Později byl otec obviněn z vraždy, kriminalisté ho ale dlouho nemohli kvůli jeho zdravotnímu stavu vyslechnout. Ve vazbě skončil až 16. června, tedy téměř měsíc od činu. Jako vražedný nástroj měl podle dřívějších informací použít nůž, policie ale způsob usmrcení nekomentovala.

  Rodina v domě podle starosty obce Jaromíra Kořístky bydlela necelé čtyři roky, matka pocházela ze Slovenska, otec byl Čech. Údajně šlo o bezproblémovou rodinu, motiv otřesného činu je dodnes neznámý.

  Video  Tragédie v Loučce. Muž zavraždil svou ženu a tři děti, poté vyhodil do vzduchu rodinný dům.  - Blesk.cz - Slávka Červená
  Video se připravuje ...

 • 10.Může za to frustrace?

  Policejní psycholožka Ludmila Čírtková se domnívá, že za velkým počtem vražd stojí frustrace, dlouhodobá nespokojenost či pocit bezmoci a strachu. A popsala i své obavy z vražd v rodinách. 

  „Více rodin se dostává do problémů, na které často marně hledají řešení, a proto se rozpadají. Nicméně víme, že u tzv. vymazání rodiny se typicky setkáváme s určitým profilem pachatele. Mluvíme o tzv. maligní dynamice konfliktu v mysli pachatele. Zjednodušeně řečeno pozdější pachatel se neumí smířit třeba s odchodem partnerky nebo propadem své sociální tváře," řekla v rozhovoru pro Blesk. Celý rozhovor si můžete přečíst zde. 

  Policejní psycholožka Ludmila Čírtková. Policejní psycholožka Ludmila Čírtková. | Karel Kopáč

  Pokud máte psychické potíže či jakékoliv trápení, obraťte se na odborníky například na Lince bezpečí: 116 111 nebo v Centru krizové intervence: 284 016 666. Služby jsou poskytovány nonstop a zdarma.

Babisova_drahota ( 1. prosince 2022 11:34 )

Máš tu článek: Krásná cukrářka rozřezala manžela i milence a kusy těl ukryla v mrazáku vedle zmrzliny
http­s://ww­w.bl­esk.cz­/cla­nek/zp­ravy-krimi/729489/zrudy-v-suknich-krasna-cukrarka-rozrezala-manzela-i-milence-a-kusy-tel-ukryla-v-mrazaku-vedle-zmrzliny.html

Babisova_drahota ( 30. listopadu 2022 20:14 )

Domluvené sebevraždy? To jako vysvětlí dítěti, že ho musí zabít, protože se jim něco nelíbí?

Alex1006 ( 30. listopadu 2022 10:25 )

Presne tak. Pripadov, kde zena zavrazdi muza, deti a potom seba je minimum. Skoro vzdy vrazdi muz a vacsinou zo ziarlivosti. Zeny vacsinou zabiju seba, alebo seba a deti.

pea.p ( 30. listopadu 2022 09:55 )

Tak jsou vybrány ty rodinné s větším počtem obětí. Navíc se uvádí ty, které byly provedeny střelnou zbraní. A co si budeme říkat, těchto vražd mají opravdu víc na svědomí muži - otcové rodin.
Jinak napr. vražda v Kostelci sice byla spáchána mužem, ale zavraždil otce a sourozence. Nevím kolik případů je, kdy žena zavraždí dítě a také manžela/partnera. Jsou spíše případy kdy zavraždí děti aby se muži pomstila, případně tím řeší svou ze svého pohledu bezvýslednou situaci.

piju_Svijany ( 30. listopadu 2022 09:06 )

A ještě není konec roka. Ještě jedna, nebo dvě vraždy budou....

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud