Středa 7. června 2023
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard
Oblačno, déšť 19°C

Hořkosladké výročí: Před 15 lety utekla Natascha Kampuschová svému vězniteli, který ji 8 roků držel ve sklepě

Autor: ČTK, shp - 
23. srpna 2021
05:13

Už je tomu 15 let, co šokoval nejen Rakousko případ dívky Nataschi Kampuschové, která unikla po více než osmi letech zajetí u únosce Wolfganga Priklopila. Duševně narušený Priklopil ji držel ve speciálně upraveném sklepení svého domu ve Strasshofu u Vídně. Ještě týž den, 23. srpna 2006, kdy se tehdy osmnáctileté Kampuschové podařilo uprchnout, spáchal její únosce sebevraždu skokem pod vlak.

Bylo krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998, když desetiletá Kampuschová opustila byt svých rodičů ve vídeňské čtvrti Donaustadt a pěšky zamířila do školy. Ve chvíli, kdy míjela bílou dodávku zaparkovanou u chodníku, vyskočil z auta neznámý muž a školačku vtáhl dovnitř. Celou akci náhodou zahlédla dvanáctiletá dívka, která vypověděla, že za volantem dodávky seděl ještě jeden člověk.

Priklopil se nezdál policii podezřelý

Jeho existenci se ale nikdy nepodařilo potvrdit. Po oznámení únosu začala policie prověřovat majitele bílých dodávek. Tehdy se poprvé setkala se jménem tehdy šestatřicetiletého nezaměstnaného technika Priklopila. I jeho mercedes vyšetřovatelé prohlédli, a protože nenašli nic podezřelého, pustili muže ze zřetele.

Kampuschová trávila čas v tajné místnosti pod garáží Priklopilova rodinného domku. Z vybavení cely bylo zřejmé, že se Priklopil na akci dlouho dopředu připravoval. V místnůstce o zhruba šesti metrech čtverečních byla postel, stolek, záchod, umyvadlo, a dokonce i malá televize. Vchod uzavíraly zvukotěsné trezorové dveře, zvenčí pečlivě zamaskované.

Dívku držel ve sklepě

Po jistou dobu držel Priklopil svou oběť v podzemním úkrytu, kam ji chodil navštěvovat. Postupem času ale začal dívce důvěřovat, pouštěl ji do svého domu, na přilehlou zahradu, a dokonce ji s sebou někdy bral na veřejnost. Podle některých psychologů postihl Kampuschovou takzvaný stockholmský syndrom, tedy stav, kdy po dlouhém zajetí vznikne mezi obětí a únoscem emocionální pouto.

Jako motiv únosu se od počátku nabízela touha pachatele po sexu s nezletilou dívkou. Kampuschová však dlouho odmítala, že by mezi ní a Priklopilem k něčemu takovému došlo. Teprve v roce 2013 informoval německý bulvární deník Bild, že Kampuschová vůbec poprvé veřejně promluvila o tom, že byla znásilněna. Věznění Kampuschové trvalo přesně osm let, pět měsíců a 21 dnů.

Po útěku Kampuschové spáchal sebevraždu

Jeho konec nastal 23. srpna 2006, kdy se svým únoscem čistila na zahradě domu vnitřek auta. V jednu chvíli Priklopilovi zazvonil v kapse mobil. Kvůli hluku vysavače muž poodešel stranou, a v ten moment Kampuschová utekla k sousedům, kteří zalarmovali policii. Než muži zákona dorazili na místo, odjel Priklopil hledat uprchlou dívku. Večer pak spáchal sebevraždu.

Vyšetřování případu skončilo původně tři měsíce poté, co se dívce podařilo utéct. V říjnu 2008 ale bylo obnoveno. Panovalo totiž podezření, že Priklopil nejednal sám. Ani obnovené vyšetřování existenci spolupachatele nepotvrdilo. Sama Kampuschová ostatně tvrdila, že žádného Priklopilova komplice nikdy neviděla.

Přišla o 3096 dní života

Bezprostředně po útěku se Kampuschová dostala do péče týmu dětských psychiatrů, kteří ji připravovali na vstup do normálního života. Později napsala autobiografickou knihu s názvem 3096, který odkazoval k počtu dnů jejího věznění. Stejný název nese i film, který měl premiéru v únoru 2013.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání