Středa 19. května 2021
Svátek slaví Ivo, zítra Zbyšek
Oblačno, déšť 15°C

Ochranáři v Tatrách zmasakrovali medvědici s mládětem: Rodinka prý ohrožovala lidi

Ochranáři usmrtili medvědici s mláďetem: Ztratili prý svou plachost!
Ochranáři usmrtili medvědici s mláďetem: Ztratili prý svou plachost!  (Autor: Facebook/Štátne lesy TANAPu)
Autor: rc - 
4. května 2021
18:54

Slovensko šokoval zásah Státní ochrany přírody v Tatrách! Zásahová jednotka tam utratila dva medvědy a to medvědici a její mládě. Podle Ministerstva životního prostředí medvědi ztratili svou plachost a nebáli se přiblížit k městům.

Slovenští ochranáři se rozhodli utratit dva medvědy hnědé. K utracení došlo z neděle na pondělí u obce Sliezsky Dom ve Vysokých Tatrách. O zásahu na sociální síti facebook informovaly Státní lesy TANAPu. „Dnes v nočních hodinách zabili státní památkáři dva medvědy na parkovišti u rampy u Sliezského domu. Byla to samička a jedno z jejích mláďat. Další dva medvědi utekli do lesa,“ uvedli v prohlášení Státní lesy.

Rozhodnutí ochranářů však pobouřilo širokou veřejnost. „Toto dělají ochranáři? A potom co dělají pytláci? Jak je zabíjení matky medvědice v jejich úlohách, tak je to celé postavené na hlavu,“ reagovala uživatelka sociální sítě Eva. „Tak toto se vám povedlo ochranáři. Zabít matku a roční mláďata nechat na pospas osudu. Normální myslivec by toto neudělal. Čeká je zřejmě smutný osud,“ napsal Martin.

„Mláďatům zabít matku. To je neskutečné. Oni jsou tam doma a my by jsme to měli respektovat,“ uvedla Elza. O něco později Státní lesy vydaly další prohlášení s tím, že oni nemají se zabitím medvědů nic společného. „V souvislosti s reakcemi na předchozí příspěvek upozorňujeme, že usmrcení medvědů nevykonaly Státní les TANAPu, ale zásahový tým Státní ochrany přírody SR.“

Ministerstvo životního prostředí Slovenské republiky nakonec vydalo prohlášení, v němž vysvětlilo, proč k usmrcení medvědů došlo. V prohlášení uvedlo, že medvědi ztratili svou plachost, čímž ohrožovali lidé v přilehlých osadách. Podle informací serveru televize Markíza tvnoviny.sk se dostali i do pekárny ve Smokovci a neustále se probírali odpadky u kontejnerů.

Dokonce se dostali do výrobny, kde rozbili okna a povalili stroje. Ochranáři se měli snažit medvědy zaplašit a dostat je dál od obcí, ovšem marně. „Proto došlo k rozhodnutí o uspání a eutanazii dvou medvědů. S plašením a zaháněním problémové medvědice s mladými se státní ochranáři ze zásahového týmu pro medvěda hnědého zaobírali víc jak rok. Poslední měsíce vyzkoušeli všechny možnosti, včetně pokusů o změnu jejich návyků,“ informovalo v prohlášení ministerstvo s tím, že se však nadále medvědi navraceli k lidským obydlím, kde hledali potravu.

VIDEO: Turisté v Tatrách se fotí v medvědím brlohu. 

Video Turisté v Tatrách se fotí v medvědím brlohu. - TV JOJ

hafblaf ( 4. května 2021 20:42 )

Ochranáři? Tupí de bi love.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání