Středa 14. duben 2021
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno, déšť se sněhem 6°C

Strážníci při pacifikování muže v Uherském Hradišti neporušili zákon. Vracejí se do služby

Aktualizováno -
7. dubna 2021
15:45
Autor: ČTK, VaB - 
7. dubna 2021
15:40

Zákrok dvojice strážníků městské policie z Uherského Hradiště vzbudil na začátku března velkou vlnu emocí. Na ulici zasáhli proti muži, který neměl roušku a nespolupracoval. Vedení města i velitel městské policie se za zákrok veřejnosti omluvili s tím, že byl nelidský a nepřiměřený. Státní policie teď ale uvedla, že strážníci žádný zákon neporušili. 

Strážníci v Uherském Hradišti při svém zákroku proti muži bez roušky, který se stal 10. března, zákon neporušili. Nedopustili se žádného trestného činu ani přestupku. Prověřování případu policie ukončila. Starosta města Stanislav Blaha (ODS) v tiskovém prohlášení uvedl, že se strážníci, kteří byli po incidentu mimo službu, vracejí ke svým pracovním povinnostem. Ihned po zákroku byli postaveni mimo službu. 

„Strážníci jednali v souladu se zákonem. Nezjistili jsme, že by se dopustili přestupku nebo trestného činu. Co se týká posouzení taktiky zákroku, tak to nám nepřináleží. Je to v kompetenci nadřízených obou strážníků," uvedla policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Dvoučlenná hlídka strážníků zpacifikovala v Havlíčkově ulici muže v přítomnosti jeho tříletého syna. Strážníci muže poté, co si odmítl nasadit ochranu úst a nosu a také se legitimovat, strhli k zemi a znehybnili. Zásah zachycuje amatérské video, na němž je vidět i plačícího chlapce, se kterým muž po ulici šel.

Radnice v úterý zveřejnila tiskové prohlášení, ve kterém uvedla, že šetření policie spočívalo zejména v podání vysvětlení zúčastněných osob a svědků a přezkoumání dostupných zajištěných podkladů, zejména videozáznamů poskytnutých jak ze strany občanů, tak pořízených kamerovým systémem města. „Vyhodnocením všech okolností případu nebylo zjištěno, že by provedený zákrok strážníků vybočil z rámce jejich zákonných zmocnění či kompetencí," uvedl velitel uherskohradišťské městské policie Vlastimil Pauřík. 

Podle Blahy jsou závěry šetření policie jednoznačné. „Dva městští strážníci postupovali v rámci svých kompetencí, které nepřekročili. Vzhledem k uvedeným skutečnostem se strážníci vrací ke svým pracovním povinnostem," uvedl Blaha.

Právní zástupce zajištěného muže Filip Petráš v tiskovém prohlášení z 11. března uvedl, že hlídka městské policie jeho klienta po incidentu odvedla na služebnu a tříletého syna zpacifikovaného muže ponechala samotného na ulici. Dítě podle něj přivedla na služebnu městské policie prodavačka z pekárny. 

Podle zástupců radnice se však nepotvrdilo, že by strážníci ponechali nezletilé dítě na místě bez jakéhokoli dohledu či dozoru. „Tato prvotně médii a veřejností prezentovaná okolnost nebyla provedeným šetřením potvrzena vzhledem k tomu, že na místě byla také jiná hlídka městské policie," je uvedeno v dnešním tiskovém prohlášení. 

Den po zásahu Blaha uvedl, že dvoučlenná hlídka postupovala v souladu s předpisy. Zákrok však označil za nepřiměřený a lidsky necitlivý. Starosta i velitel městské policie se tehdy za incident omluvili. Zároveň odmítli, že by dítě poté, co hlídka odvedla muže na služebnu, zůstalo na ulici bez dozoru. Podle Pauříka ho chvíli hlídala prodavačka z obchodu a pak další přivolaná hlídka. 

V poslední době se do povědomí občanů dostalo hned několik podobných zákroků. U všech z nich je scénář téměř totožný - člověk kontrolovaný strážníky nemá roušku nebo respirátor, odmítá si jej nasadit a nespolupracuje. Městští strážníci pak použijí hmaty a chvaty. Strážníci v Ostravě takto zajistili ženu, v Berouně pak nezletilého chlapce a v Praze arogantního muže. Všechny případy byly zachyceny na kameru. 

majke79 ( 7. dubna 2021 22:34 )

Straznici at zbiraji .ovna po coklech v parku

joanna5 ( 7. dubna 2021 20:57 )

oprava - šok

joanna5 ( 7. dubna 2021 20:57 )

opravdu hnus - neprimereny zasah - ěok pro dite nadosmrti

altmanova ( 7. dubna 2021 17:10 )

http­s://ww­w.fa­cebo­ok.co­m/so­ren.cor­s/vi­deos/­102260­671528­13900/

wenzel trousil ( 7. dubna 2021 16:23 )

American way of Life...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání