Pátek 5. březen 2021
Svátek slaví Kazimír, zítra Miroslav
Oblačno, sněžení 3°C

Řidič sněžného skútru napadl strážce Krkonošského národního parku: Problémů s nimi přibývá

Autor: ČTK - 
26. ledna 2021
14:47

Řidič sněžného skútru napadl v Krkonoších strážce Krkonošského národního parku (KRNAP). Správa KRNAP podala trestní oznámení na neznámého pachatele, kterým se zabývá policie. Incident se stal v pátek v okolí Strážného na Trutnovsku.

„Policie skutek kvalifikovala jako násilí proti úřední osobě, za což může být pachatel potrestán odnětím svobody až na čtyři léta,“ uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Správa KRNAP vyzvala svědky incidentu k pomoci při identifikaci pachatele. Mohou volat na linku 158 nebo telefon Správy KRNAP 737 209 900.

Strážce KRNAP se do střetu s nelegálně jedoucími skútry dostal v pátek během služby několikrát. První část incidentu se stala na cestě kolem vrchu Vápenice nad Dolním Dvorem, kdy si všiml pěti skútrů vyjíždějících z lesa. Dva se pokusil zastavit, řidiči na výzvu nereagovali a ujeli.

Druhá část incidentu se odehrála na křižovatce u chaty Ferra ve Strážném, kde strážce zaregistroval další jedoucí skútr. Podle Drahného se jej řidič skútru při průjezdu pokusil udeřit pěstí, což se mu nepodařilo. „Po chvíli se na místo střetu vrátil a v útoku na strážce pokračoval. Sestoupil ze skútru a překvapeného strážce udeřil pěstí do obličeje. Obešlo se to bez zranění. Letos jde o první takto vážný incident,“ řekl ČTK Drahný.

Video Řidič sněžného skútru zaútočil na strážce parku. - KRNAP

Agresivita skútrařů v Krkonoších podle něj roste. „Letos je to markantní posun, a to i kvůli tomu, že se mění struktura návštěvníků Krkonoš. To je také jeden z důvodů, proč se naši strážci častěji setkávají s agresivitou,“ dodal Drahný.

Dosud nejzávažnější incident, který se stal v zimě v Krkonoších a souvisí s nelegálním pohybem skútrů, je starý 15 let. „Dobrovolný strážce tehdy zastavoval v noci skútry, které ho porazily a způsobily mu tříštivou zlomeninu stehenní kosti,“ řekl ČTK Drahný.

Lyžařské areály jsou kvůli vládním nařízením proti koronaviru pro sjezdové lyžování zavřené, v Krkonoších fungují jen některé lanovky pro pěší a běžkaře. Nefungují hotely, penziony, výrazně omezen je provoz gastroslužeb. Krkonoše zažívají nápor návštěvníků především o víkendech.

V Krkonoších přibývá případů hrubého porušení pravidel KRNAP. Proto v regionu začaly fungovat společné hlídky policie a strážců Správy KRNAP.

„Strážci budou společně s kolegy z Policie ČR řešit především přestupky týkající se porušování pohybu v klidových územích národního parku a přestupky proti Návštěvnímu řádu chráněného území,“ uvedl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

KRNAP se i s ochranným pásmem rozkládá na 55.000 hektarech na území okresů Trutnov, Semily a Jablonec nad Nisou. Krkonošský národní park byl založen v roce 1963 a je nejstarším národním parkem v ČR. Spolu s polským parkem tvoří KRNAP největší chráněnou přírodní oblast ve střední Evropě.

AIiAIice ( 26. ledna 2021 22:48 )

Protože nikdo z těch parchantů nemá na skůtru značku. Je to stejné jako s motorkáři. Setkáváme se s nimi s manželkou téměř na všech letních tůrách po českých horách. Vždy je to stejné. Terénní stroje bez r.z. a řidič ve tmavé přilbě. Identifikace nemožná. Snad pouze vytáhnout Glocka a zastřelit. Jiná šance jak ho zastavit není.

e.lesanova ( 26. ledna 2021 16:27 )

Proč je problém je identifikovat?? Všude existuje registr skútrů ať konkrétními osobami či půjčovnami, kamery všude ve městech atd....Zároveň by asi strážcům dobře posloužily kamery instalované na svých vozech či helmách...Padat by měly maximální pokuty...

Zobrazit celou diskusi
Další videa