Čtvrtek 25. únor 2021
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Polojasno 14°C

Před 15 lety zemřel kmotr František Mrázek (†47): Z veksláka se vypracoval mezi politické špičky

Autor: chal, ČTK - 
25. ledna 2021
11:52

V pondělí 25. ledna uplynulo už 15 let od smrti kontroverzního podnikatele Františka Mrázka. Kmotra s kontakty mezi českými politickými špičkami zavraždil patrně nájemný vrah. Kdo nechal Mrázka zabít, se dodnes neví. V době smrti měl řadu vlivných nepřátel a jeho majetek měl miliardovou hodnotu. K penězům přitom přišel až překvapivě snadno.

Kontroverzní podnikatel František Mrázek bývá označován za jednu z hlav českého podsvětí po roce 1989. Jeho cesta na vrchol ovšem začala ještě před revolucí, kdy přišel k velkým penězům, i když oficiálně vystupoval jako invalidní důchodce. Ve skutečnosti inkasoval horentní sumy jako vekslák.

Vydělané peníze mu pak usnadnily start v nových poměrech. Mrázek se velmi rychle rozkoukal a brzy své jmění znásobil díky stamilionovým bankovním úvěrům s velmi výhodnými podmínkami. Mrázek bance jako protihodnotu 200milionového úvěru jednou například zastavil polorozpadlou nefunkční sklárnu na severu Čech. Její reálná hodnota byla kolem 300 tisíc. Budovy se pak s lehkým srdcem pro 200 milionů vzdal.

K penězům se dokázal dostat i jinak. Spolu s podnikateli Tomášem Pitrem a Miroslavem Provodem v devadesátých letech kupoval desítky firem, z nichž údajně vyváděl veškerý majetek do nastrčených společností, vzniklých dluhů se zbavoval tím, že je převedl na takzvané bílé koně. Svým majetkem se Mrázek mohl údajně počítat mezi nejbohatší osoby českého průmyslu. Policie ho podezírala z řady trestných činů, včetně objednání nejedné vraždy. Nikdy ale nebyl z ničeho usvědčen.

O tom, že Mrázkův byznys nebyl úplně obyčejný, svědčí i několik spáchaných atentátů na jeho osobu. První pokus o vraždu se uskutečnil v roce 2002. Mrázek se 24. července vracel z kanceláře, když mu cestu zablokovalo auto, ze kterého někdo vystřelil. Podnikatel měl štěstí, kulka ho jen škrábla na uchu. Od té doby ale začal být opatrnější a jezdil v opancéřované limuzíně.

Mrázkův vliv byl obrovský, měl kontakty i v nejvyšších patrech politiky. Jeho jméno figuruje v policejním spisu Krakatice o údajném prorůstání zločinu a politiky, který mapuje mimo jiné Mrázkovy aktivity a jeho kontakty. Poslanecká sněmovna ke spisu zřídila komisi, která se měla zabývat možným prorůstáním organizovaného zločinu a politiky. Ta ale k žádnému zásadnímu odhalení nedospěla.

Kromě vlivných známých si Mrázek nadělal i četné nepřátele. Zřejmě jeden z nich ho na začátku roku 2006 nechal zastřelit. Mrázek se toho dne ještě podíval na večerní zprávy v sídle své firmy v pražské Lhotce a po jejich skončení vyšel na parkoviště směrem ke svému opancéřovanému vozu. Bylo pár minut po osmé, když se ozval výstřel.

Mrázek padl k zemi, neměl šanci přežít. Kmotra zřejmě zasáhl odstřelovací puškou se speciálně upraveným projektilem nájemný vrah z křoví nedaleko parkoviště. Kdo a pro koho Mrázka zastřelil, policisté nikdy nezjistili.

Podle bývalého šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho byl Mrázek zavražděn kvůli zákulisním tahanicím o ústeckou potravinářskou firmu Setuza. O nákup Setuzy měl tehdy údajně zájem i nynější premiér Andrej Babiš. Prodej ale zastavil Mrázkův společník Tomáš Pitr.

Mrázkův jmenovec Václav se v 50. letech 20. století vepsal krvavým písmem do dějin tehdy ještě československé kriminalistiky. Nenápadný mužíček na kole byl jedním z nejhorších sériových vrahů, jaké tato země poznala.

Sanhnusak ( 25. ledna 2021 22:50 )

Ještě elita - agenti StB, později ČSSD a jejich krycí jména:
Paroubek - ROKO
Falbr - Farkaš
Kavan - KATO
Ďuričko - LIPAN,
Buzková - PAVLA,
Marek Jiří - RADEK,
Dvořák Vlastimil - VLASTIMIL,
Rath (otec) - RAS
Aleš Hušák,šéf Sazky, dvojnásobný agent „Chapman“ a „Krakonoš“

gabreta ( 25. ledna 2021 21:47 )

"Kdo a pro koho Mrázka zastřelil, policisté nikdy nezjistili".
Protože se to nehodilo politikům do krámu! Všichni víme, kdo měl tenkrát Policii pod palcem!!

dobraduse ( 25. ledna 2021 21:09 )

ALEXANDER BABIŠ - spolupracovník StB, krycí jméno Miki, bratr Andreje Babiše;
LIBOR ŠIROKÝ - příslušník StB, hodnost kapitán, č. 217340, dozorčí rada Agrofertu, nějaký čas předseda;
ALEXEJ BÍLEK - vysoká škola ÚV KSČ, vazby na StB, člen představenstva Agrofertu a v dalších statutárních orgánech firem Andreje Babiše;
VILIBALD BÍLEK - registrován StB, č. svazku 5687 a 31876, krycí jméno Richter a Villi, otec Alexeje Bílka;
HERMÍNA BÍLKOVÁ - krycí jméno Mona, č. svazku 688318, matka Alexeje Bílka;
FRANTIŠEK JANŮ - krycí jméno Fišer, č. svazku 35389, představenstvo Agrofertu, zakládající člen;
ROMAN KARLUBÍK - krycí jméno Janovic, č. svazku 38838, člen představenstva Agrofertu a v dalších Babišových firmách;
JAN KADANÍK, otec Jiří Kadaník - spolupracovník StB, krycí jména Emil, Jirka a Zástupce, Jan je členem představenstva Agrofertu;
JOSEF KUBŮ - krycí jméno Luňáček, pracovník I. správy SNB, agent StB ve Vídni, zakládající člen Agrofertu;
RADMILA KLESLOVÁ - příslušník StB, služební č. 2400361, členka ANO, pracuje pro firmy Babiše;
FRANTIŠEK TELIČKA - spolupracovník StB, krycí jméno Terno, č. svazku 19733 a 125106, otec europoslance Teličky za ANO;
DRAGUTIN PELIKÁN - agent StB, krycí jméno Drastík, č. svazku 13228, otec ministra Roberta Pelikána, člena ANO;
RICHARD BRABEC - agent StB, krycí jméno Soukup, č. svazku 651836, otec ministra Richarda Brabce, člena ANO;
ADRIANA KRNÁČOVÁ - členka ANO - matka Marie spolupracovník StB, otec Jan Gutleber - agent StB, svazek T1577;

dobraduse ( 25. ledna 2021 21:02 )

ty špíno, Havlovi nikdo nesahá ani po kotníky, ty by si mu nemohl vytřít ani zadnici, nulo

dobraduse ( 25. ledna 2021 20:56 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud