Čtvrtek 30. listopadu 2023
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Oblačno -1°C

Kolaps na horách: Češi vyrazili za sněhem, policie uzavřela příjezd do Bedřichova

Aktualizováno -
9. ledna 2021
17:03
Autor: for, ČTK - 
9. ledna 2021
10:57

Policie uzavřela všechny příjezdové silnice do Bedřichova na Jablonecku po náporu běžkařů, kvůli jejich autům jsou komunikace nepropustné. Na místě řídí provoz dopravní policisté, žádají řidiče, aby se místu vyhnuli. Dopravu policie omezuje i v Deštném v Orlických horách a na Suchém Vrchu. Uzavřena je i přístupová komunikace na Pustevny. Podle starosty Bedřichova Petra Holuba (SLK) se ale lidé na horách snaží dodržovat vládou daná opatření. Problém je podle něj pouze na silnici, kde se někteří řidiči chovají jako ho*ada. Parkoviště samotné totiž kapacitu nadále má, lidé ale nechávají auta na silnici, jak upozornil Holub Blesk Zprávy. Neukázněné řidiče pak řeší policie na více místech v ČR. 

„Veškeré komunikace na dobu nezbytně nutnou k tomu, abychom tuto situaci nějakým způsobem vyřešili, jsou uzavřené,“ uvedl policejní mluvčí Vojtěch Robovský. Dodal ale, že z obce lze odjet. Policie ČR vyzývá občany, aby se lokalitě vyhnuli. 

Starosta Bedřichova ale zmiňuje, že parkoviště nadále kapacitu mají. „Tohle vzniklo z neukázněnosti řidičů. Teď jsem jel kolem parkoviště P4, které je zhruba kilometr od stadionu, a tam je 100 volných míst. Lidé neuposlechnou pořadatele, aby jeli dál. Řidiči to tam klidně odstaví do škarpy (…) Zaseklo se to tam v příjezdech, protože je to tam úzké a někdo ani nemá zimní výbavu, aby byl schopen popojíždět, někteří se s prominutím chovají jako ho*ada,“ plísní Holub nezodpovědné Čechy prostřednictvím Blesk Zpráv.

Řidiči podle starosty nedodržují pokyny parkovací služby a chtějí parkovat tam, kde začíná lyžařská stopa. Jeden z běžkařů ČTK řekl, že je na místě souvislá řada běžkařů od Bedřichova přes Novou louku po Hřebínek, což je zhruba pětikilometrový úsek.. „Jsou tam tisíce běžkařů,“ dodal.

V minulých letech se stávalo pětkrát až desetkrát za zimu, že se obec musela kvůli zácpám na silnicích uzavřít a dopravu řídili policisté. 

Holub: Opatření lidé dodržují, hlídáme to

Holub ale jedním dechem dodává, že v dodržování protiepidemiologických opatření problém není. „Hory jsou rozlehlé, jsou to hektary a hektary, kde se mohou lidé rozptýlit. Každý si může zastavit dál od davu, pokud chce. Na Hřebínku je nicméně otevřené okénko a tam je možné, že se lidé trošku shlukují, ale není jich tam tolik a rozestupy dodržovat můžou,“ uvádí Holub pro Blesk Zprávy.

Lidé se podle Holuba snaží, aby netvořili dav. Větší skupinky jsou většinou tvořené rodinnými příslušníky. „Na parkovišti problém není, protože tam lidé nepřijíždějí v davech. Poskytovatelé služeb, včetně obce, dělají maximum pro to, aby lidé dodržovali opatření. U stadionu co chvíli někdo chodí ven a prosí o dodržování rozestupů (…) Pokud si ale někdo dá fotografii na sítě bez roušky, jak popíjí alkohol, to prostě nezměníme. Je to na každém z nás,“ konstatoval starosta.

Policie zveřejnila na twitteru také snímky z Deštného v Orlických horách. I zde praskají parkoviště ve švech.

„Z důvodu velkého počtu návštěvníků a zaplněných parkovišť regulujeme a podle potřeby omezujeme dopravu v těchto oblastech. Prosím, dbejte na místě pokynů policistů,“ uvedla policie na twitteru. 

Na hory se míří i na jihu Čech

Lidé vyrazili i do uzavřeného Skiareálu Lipno. „Přestože je areál uzavřený, stále jej udržujeme. Upravujeme sjezdovky, když jsou podmínky, tak i zasněžujeme. Zkrátka chceme být připraveni, pokud by bylo možné zahájit provoz,“ řekla k tomu za Skiareál Olga Kneiflová.

Dodala, že lidé sjezdovky využívají pro sáňkování, bobování nebo skialpinismus. „Někteří rodiče tu zároveň učí své děti lyžovat. Jsme rádi, že k nám návštěvníci jezdí i v situaci, kdy jsou lanovky mimo provoz,“ řekla Kneiflová.

Provozovatelé na svazích vytvořili pětikilometrový okruh pro běžkaře, který udržují. Podobně upravuje rolbou stopy také Frymburk ve svém okolí. Běžkaři tam mohou využít 18 kilometrů dlouhou trať.

Velké množství lyžařů dorazilo i na Suchý Vrch, i zde apeluje policie, aby lidé parkovali na místech k tomu určených a ne na silnici. Neukázněné řidiče řeší policie i na Šumpersku v okolí Skřítku.

Plno u Pusteven

V Moravskoslezském kraji je pak zcela zaplněné parkoviště u Pusteven. I zde musela policie přistoupit k uzavření přístupové komunikace, jak upozornila na twitteru. „Parkoviště na Pustevnách je zcela zaplněno vozidly návštěvníků. Z toho důvodu je přístupová komunikace na Pustevny z obce Prostřední Bečva uzavřena. Žádáme řidiče, aby dbali pokynů přítomných policistů.“

A rušno je i na Medvědíně v Krkonoších. Zde ale funguje lanovka. Sice odmítá lyžaře a snowboardisty, ostatní turisty ale vozí. „Nespadá pod zákaz provozu lyžař. areálů, je dopr. zařízením jako dráha. Někdo možná nevěřícně kroutí hlavou,“ píše na twitteru redaktor ČT Vlastimil Weiner. 

Tím ale výčet horských středisek, která se potýkají s náporem turistů, nekončí. „Parkovací kapacity ve Špindlerově Mlýně a v Janských Lázních jsou aktuálně již zaplněny. Parkoviště v dalších střediscích se postupně plní. Prosíme návštěvníky, aby respektovali pokyny policistů,“ upozorňuje policie. Podobná situace je i na parkovišti směrem na Praděd. 

„O covidu víme, ale nemáme u nás sníh,“

Stovky lidí vyrazily dnes odpoledne za sněhem a slunečným počasím také do horského střediska Troják v Hostýnských vrších. Spolu s manželkou a dvěma malými dětmi dnes na Troják přijel Pavel z Kroměříže. „Byla by škoda nevyužít takového počasí. Víme o covidové situaci a tak dále, ale zase když u nás ten sníh není. Chtěli jsme prostě vyrazit ven. Roční syn ještě sníh neviděl a tohle je nejbližší možný kopec od Kroměříže, kde je sníh zaručený,“ uvedl muž, který jedno z dětí táhl za sebou na bobech.

Davy lidí na Trojáku Davy lidí na Trojáku | ČTK / Glück Dalibor

Množství lidí, které dnes do Hostýnských vrchů zamířilo, nepřekvapilo provozovatele Jakuba Juračku. „Je to strašně jednoduché. Kdyby si vláda dala říct, zejména pan premiér a pan ministr zdravotnictví, tak by areály jely v nějakém režimu. Roušky, rozestupy, vleky. Přijeli by lidi, co chtějí lyžovat a ne lidi, kteří nemají co dělat. Teď nikam nemůžou. Hospody, hotely, kluziště, bazény, všechno je zavřené. Tak proto vyrazili tam, kde se cítí svobodně,“ řekl Juračka.

Není to poprvé, co Češi o víkendu zamířili do hor na čerstvý vzduch. I přes uzavření skiareálů, prozatím do 22. ledna, se sjezdovky plnily lidmi i v minulých týdnech. Z toho důvodu se vláda začala zabývat tím, jak tyto návštěvníky usměrňovat tak, aby nedocházelo k epidemiologickému riziku.

Sáňkaři na Šumavě

Slunečné počasí vylákalo na Šumavu zástupy milovníků zimních radovánek. Lidé vyrazili sáňkovat, bobovat i na lyže. Hlavně běžkaři vzali čerstvě upravené stopy útokem.

„V pátek jsme začali upravovat běžkařské tratě, ty páteřní máme upravené jak na bruslení, tak už i na klasiku,“ uvedl starosta Železné Rudy Filip Smola. Hlavní »běžkařské« parkoviště Gerlova Huť bylo od sobotního dopoledne zcela plné.

Davy lidí na Šumavě (9.1.2021) Davy lidí na Šumavě (9.1.2021) | Blesk:Romana Vébrová

Lyžařské areály jsou sice stále uzavřené, na Špičáku ale vyšli vstříc zájemcům o bobování a sáňkování. „Upravili jsme jim sjezdovku Pod Sirotkem. Doufáme, že tak už nebudou ohrožovat svoji bezpečnost vstupem na sjezdovky, kde se pohybuje technika, a nebudou nám je ničit,“ řekl šéf střediska Ski&Bike Špičák Vladimír Kasík. Sjezdovky se totiž stále zasněžují a chystají na dobu, až se budou moci otevřít lyžařům.

Havlíček jednal o kompenzacích pro skiareály

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) ve čtvrtek oznámil, že se zástupci skiareálů vyjednává dohodu o kompenzacích. Vedle toho ale i dohodu o kontrole návštěvníků. Skiareály dostaly důležitý úkol – musí nezbedné Čechy na horách hlídat. Podle šéfa Asociace horských středisek Libora Knota je ale kontrola dodržování nyní nezajistitelná, a to i z důvodů nedostatku zaměstnanců. 

„Jeden člověk nemá šanci všechny uhlídat a už vůbec kontrolovat dodržování hygienických opatření. Na druhou stranu chápeme, že lidé chtějí do přírody,“ uvedl Knot Blesk Zprávám v reakci na čtvrteční informace ze strany vlády. Doufá ale, že příroda situaci vyřeší. „Sníh byl za poslední dobu skutečně jen technický, a proto doufáme, že to příroda vyřeší za nás. Nasněží a sáňkovat se bude jako obvykle na volně dostupných kopcích mimo naše areály,“ dodal.

Video  Skiareály zůstávají zavřené! Havlíček slíbil kompenzace, turistům sjezdovky nezavřou. Blatný řekl důvod zákazu  - Blesk Zprávy / ČTK
Video se připravuje ...

cid2000 ( 10. ledna 2021 13:50 )

Tito vygu.mení jedinci z Bedřichova jsou pohodlní pseudo sportovci!! S autem musí až na sjezdovku nebo trať!! Nehnou zadkem bez auta!!Můžete informovat jak chcete, horem dolem, že Bedřichov má parkovací komplikace a je přeplněn,ale stejně tam jedou i když se to nedoporučuje!! Nikdo nezakazuje pohyb v přírodě na čerstvém vzduchu,kdo šíří tyto nesmysly!! Tihle jedinci především z Prahy mají v hlavách na.srán.o!!Nikdo z nich není ochoten se projít nebo zaběžkařit ,sáňkovat mimo tyto areály a tratě,protože to není společenský COOL !!! Prostě nepůjdou mimo profláklé VIP zóny!! Pohodlnost nic více!Také trochu běžkuji a chápu, že pro tyto rozmazlence z Bedřichova je běžet mimo pěkně vyjetou stopu je nepřijatelná makačka!!!Přitom kopců,lesů,luk na sáňkování je v horách kolem dost až dost!!Tohle co tam jezdí v covidovem čase,kdy se nemají srocovat lidi banda bezohledný ničemů co neumí ani zaparkovat maximálně bude přinášet covid !! Indiáni také žili na čerstvém vzduchu, ale hov.no platné!!!První vir neštovic, tubery a chřipky je poslal pod drn!!Viru je jedno jestli jste běžkař v davu nebo pěší turista ve frontě!!Covid mají i vrcholový sportovci!! Stejně jako dnes musela naše reprezentace v biatlonu do karantény!! Proboha, běžky a horský vzduch vás v žádném případě nezachrání před covidem-19!!Stejně jako naše profi reprezentanty!!!

Heil_Babisch ( 9. ledna 2021 23:45 )

Kde se ten koronavir líp šíří: Na svazích, kde lyžaři mají vícemetrové rozestupy nebo v přecpaných vlacích, kde se cestující hádají, protože není dost místa k sezení? A autobusy, tramvaje..
Zítra rychlíky Trutnov-Praha, jízda trvá min. 2,5 hodin.Kdo si nekoupí místenku, má smůlu. Všchno se cpe do těch rychlíků, protože regionální spoje byly jako nevýdělečné zrušeny.

Heil_Babisch ( 9. ledna 2021 23:38 )

Pravicové vlády ani levicové nedokázaly řešit důchodovou reformu. Až konečně přišel náš soudruh Babiš, dovedně využívající koronavirus od čínských soudruhů. Likvidací bezcenných důchodců jen vyžírajících státní kasu tento problém elegantně řeší.
Čest práci soudruha Babiše!

fico ( 9. ledna 2021 22:03 )

Sám jsi *** vyblblo.

fico ( 9. ledna 2021 21:58 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud