Sobota 4. prosince 2021
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

„Napoleon od Slavkova“ se přiznal k vraždě partnerky: Její tělo rozřezal na kusy!

Autor: ČTK - 
12. října 2020
16:47

Ruský historik Oleg Sokolov, považovaný za znalce epochy francouzského císaře Napoleona Bonaparteho, se v pondělí u soudu v Petrohradu přiznal k vraždě své partnerky Anastasije Ješčenkové (†24), jejíž tělo rozčtvrtil. „Přiznávám se k vraždě a lituji toho, co jsem spáchal,“ citovala Sokolova agentura Interfax. Historik dosud u soudu odmítal odpovídat na otázky ohledně své viny či neviny. Policie ho zadržela, když opilý spadl do řeky. V batohu pak našli zbytky těla, které rozřezal.  

„Chci, aby lidé věděli, že nejsem blázen, který se považuje za Napoleona, ale člověk, který se celý život věnoval historickým rekonstrukcím, autor 110 vědeckých prací a 17 monografií - a člověk, kterého vyznamenal francouzský prezident,“ zdůraznil Sokolov, který vystupoval i jako Napoleon v bitvě u Slavkova, svého času přednášel na pařížské Sorbonně a je nositelem Řádu čestné legie.

V emotivním, asi hodinovém projevu chvílemi přecházel do francouzštiny a zlobil se. Obžaloba ho přerušovala žádostmi, aby „hovořil více k věci“.

V červenci Sokolov u soudu tvrdil, že zločin spáchal v důsledku „psychotraumatického působení“, které prý na něj dva roky vyvíjel jeho vědecký oponent Jevgenij Ponasenkov. Ten věc odmítl jako nesmysl.

Sokolova loni v listopadu zadržela v Petrohradu policejní hlídka poté, co opilý spadl do řeky Mojky. Policisté poté v jeho batohu našli ženské ruce a v jeho bytě zbytek těla. Třiašedesátiletý Sokolov se vyšetřovatelům k vraždě přiznal. Se svou čtyřiadvacetiletou partnerkou a bývalou studentkou Anastasijí Ješčenkovou se prý pohádal a v afektu ji zabil. Z jejího těla potom odřezal hlavu, ruce a nohy. Údajně měl v plánu se těla zbavit a pak v kostýmu Napoleona veřejně spáchat sebevraždu. 

Historik se francouzským vojevůdcem a císařem zabýval stejně jako jeho partnerka. Společně s Ješčenkovou vydali několik odborných článků, Sokolov o Napoleonovi napsal několik knih a jako expert působil při natáčení několika filmů i při rekonstrukcích napoleonských bitev.

Podle médií si už v roce 2008 jedna petrohradská studentka stěžovala univerzitě, že ji Sokolov přivázal k židli, udeřil do tváře a vyhrožoval ocejchováním rozžhaveným železem, protože jej chtěla opustit. Renomovaná univerzita žádné kroky vůči historikovi nepodnikla.

Vražda v Rusku rozvířila debatu o beztrestnosti pachatelů domácího násilí. Ruský parlament totiž v roce 2017 přijal zákon, podle kterého se domácí násilí v určitých případech neposuzuje jako trestný čin, ale pouze jako přestupek. Prezident Vladimir Putin tento zákon podepsal. To podle aktivistek oslabilo ochranu žen a dětí před násilím a zneužíváním ve vlastní rodině.

Násilníkovi, který zbije člena vlastní rodiny, hrozí jen pokuta, pokud se násilí nedopustí častěji než jednou za rok. Podle aktivistek násilí v rodině či od partnera každý rok čelí skoro 16,5 milionu Rusek. 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání