Neděle 27. září 2020
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Oblačno 12°C

Alena dceru Kristýnku (†3) ubodala a dala do pračky: Muž popsal poslední společnou noc

Autor: ČTK, yks - 
12. srpna 2020
13:22

Vlastní dcerce podle obžaloby nejprve zasadila desítky ran pěstí. Poté Kristýnku (†3) rdousila rukama a škrtila kabelem. Nakonec ji ubodala nůžkami a tělíčko schovala do pračky. Podle znalců ale Alena (23) věděla i pod vlivem drogy, že to, co dělá, by dělat neměla.

Třetí den soudu s Alenou, která podle obžaloby měla brutálně zavraždit svou malou dcerku Kristýnku, nastolil otázku její příčetnosti. Ta byla zásadní už pro to, aby se případ vůbec dostal před olomoucký krajský soud, který se případem označovaným kriminalisty za nejotřesnější v jejich praxi zabývá od pondělka.

Třiadvacetiletá žena, která podle obžaloby loni v srpnu v Přerově pod vlivem pervitinu brutálně zavraždila svou tříletou dceru, si byla podle znalců vědoma svého jednání. Droga dezorganizovala její myšlení a chování, vzápětí po činu však byla schopna reálné reflexe, uvedl ve středu u olomouckého soudu znalec.

Udělala jsem pí*ovinu

O tom, že mladá žena byla navzdory drogám při smyslech, svědčí prý podle znalce i slova, která vyřkla chvíli po vraždě. 

Obžalovaná byla na pervitinu závislá od 16 let, drogu přestala brát během těhotenství, půl roku před vraždou jej začala užívat znovu, a to dvakrát týdně nitrožilně. Pod vlivem drogy byla i v době vraždy, účinek pervitinu se projevil i jejím chaotickým jednáním po vraždě, kdy běhala polonahá po domech a křičela. Podle svědků řekla pro znalce klíčovou větu, že "udělala pí*ovinu".

„Uvědomuje si, že udělala něco zavrženíhodného, nejde o jednání osoby, která by v dané chvíli trpěla akutní poruchou. Osoba reálně trpící psychózou to nedokáže takto přiléhavě interpretovat. Byla schopna vymezit, že její jednání je nežádoucí," uvedl znalec Tomáš Novák.

Trvalo to chvilku, následky jsou navždy

Další chování Aleny, její křik a to, že demolovala sanitku, byla podle znalce její reakcí na vývoj situace. Podle něj měla žena psychotické problémy pouze první den hospitalizace v psychiatrické léčebně.

„Drogu užila vědomě, dobrovolně, záměrně a cíleně se znalostí účinku látky na svůj organismus. Narušení rozpoznávacích a ovládacích schopností vzniklo pravděpodobně krátce před spácháním trestného činu a kulminovalo až po jeho spáchání a v relativně krátkém čase odeznělo," dodal znalec.

Podle něj ale nešlo o takovou závažnost její dezorganizace, aby byla fatálním způsobem odpojena od reality a nebyla schopna reflektovat své jednání a interpretovat jej jako nežádoucí.

Slova o poslední společné noci

U soudu dnes vypovídal také muž, který s obžalovanou strávil osudnou noc. Narkoman, kterého přivedla eskorta z vězení, uvedl, že si večer dali společně pervitin. Z bytu odešel prý po hádce ráno, kdy už byla dívenka vzhůru.

„Nic nenasvědčovalo tomu, že by jí mohla ublížit," uvedl. Po hodině mu prý začaly chodit zprávy, kde je malá. Popřel však, že šlo o jeho drogy. Proč se ho poté známí ptali, co jí to dal „za s*ačku", že skončila v Kroměříži, však nedokázal vysvětlit.

„Byl to jeho pervitin, lže. Byla jsem z toho zmatená, prosila jsem, aby mi pomohl se z toho stavu dostat. Jen se na mě díval. Kdyby mi tu dávku nedal, mám tu malou stále v náručí," vypověděla dnes obžalovaná.

Psycholog nad ní zlomil hůl

Klinický psycholog označil ženu s IQ 87 za manipulativní a lživou a kvůli masivním nedostatkům v sociální přizpůsobivosti je z jeho pohledu resocializace beznadějná. Obhájce jej však označil za podjatého a žádá nový revizní posudek.

Tragédie se stala loni 14. srpna v jednom z přerovských bytů. Podle obžaloby dítěti nejprve zasadila desítky ran pěstí, poté dívenku rdousila rukama a škrtila kabelem. Nakonec ji ubodala nůžkami a tělíčko schovala do pračky. Podle znalkyně bylo dítě vystaveno enormnímu násilí, které za 45 let praxe nezažila. Ženě hrozí až výjimečný trest.

ollina ( 12. srpna 2020 14:48 )

horalysa

ollina ( 12. srpna 2020 14:47 )

Jedním z hlavních viníků jsou politici, kteří devastují už 30 let náší zemi, jak materialně, tak morálně.

horalysa ( 12. srpna 2020 13:07 )

S Havlem přišly drogy. Během Havlokapitalismu jsme se stáli drogovou velmoci. A to jsou důsledky.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud