Pátek 18. září 2020
Svátek slaví Kryštof, zítra Zita
Jasno 18°C

Šok v kauze Kuciak! Prokurátor navrhl tresty pro Kočnera a spol.

Aktualizováno -
23. července 2020
16:35
Autor: yks, ČTK - 
23. července 2020
15:38

Prokurátor Vladimír Turan navrhl ve čtvrtek soudu v souvislosti s vraždou investigativního novináře Jána Kuciaka (†27) a jeho snoubenky Martiny Kušnírové (†27) tresty pro zbylé tři obžalované, podnikatele Mariana Kočnera, Tomáše Sz. a Alenu Zs. Požaduje pro ně 25 let.  

Slovenský prokurátor navrhl ve čtvrtek Specializovanému trestnímu soudu v Pezinku, aby uložil všem třem zbylým obžalovaným v případu předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka shodný trest 25 let vězení.

Závěrečná řeč shrnula důkazy

Žalobce to dnes uvedl ve své závěrečné řeči poté, co soud odmítl návrhy prokuratury i obhajoby na předložení dalších důkazů. Zatím není známo, kdy soud vynese rozsudek. Obžalovaným, mezi kterými jsou podle prokuratury objednavatel a zprostředkovatelka Kuciakovy vraždy, jakož i vrahův pomocník, hrozí až doživotí.  

To lze ale podle slovenského zákona uložit jen v případě, že si to vyžaduje ochrana společnosti a není naděje na nápravu pachatele odnětím svobody na 25 let. Například v Kočnerově případě je podle znaleckého posudku náprava obžalovaného možná.

Případ, jaký známe z filmů

„Je to případ nevinných mladých lidí toužících žít ve svobodném prostředí. Nelze říct, že jde o případ, s nímž jsme se setkali. Dosud jsme to viděli spíše ve filmech, kterými nás zaplavují komerční televize,“ řekl v úvodu své závěrečné řeči prokurátor, po kterém v tomto nejsledovanějším procesu v novodobých dějinách Slovenska vystoupí také obhajoba a případně i obžalovaní.

Jasně rozdělené role

Po doznání dvou z původně pěti obviněných čelí v probíhajícím líčení obžalobě také podnikatel Marian Kočner, který si podle prokuratury Kuciakovu vraždu objednal ze msty za to, že investigativní novinář poukazoval na jeho rozsáhlou ekonomickou trestnou činnost.

Mysleli si, že jim to projde?

„Publikační činnost obžalovanému vysloveně vadila, protože ho prezentovala jako podnikatele páchajícího trestnou činnost. Obžalovaný věděl, že to může být jeho překážkou etablovat se v politickém životě,“ řekl prokurátor Vladimír Turan. Kočner plánoval vstup do politiky.

Prokuratura uvedla, že další obžalovaná Alena Zs. za finanční odměnu převzala od Kočnera objednávku na novinářovu vraždu. Žena byla podle prokurátora finančně závislá na Kočnerovi, který se také stal kmotrem její dcery. Turan rovněž řekl, že obžalovaná získala pro Kočnera kompromitující materiály na známé lidi. Zmínil rovněž jejich vzájemnou komunikaci, kterou policie zajistila v mobilních telefonech.

Trest pro „katova pomocníka“

Třetím obžalovaným je údajný pomocník vraha novináře Tomáš Sz. Všichni tři vinu od začátku procesu popírají.

Ke zprostředkování vraždy se dříve přiznal Zoltán Andruskó, který s policií při vyšetřování spolupracoval a loni přistoupil na trest vězení v trvání 15 let.

Po zahájení líčení v kauze Kuciakovy vraždy letos v lednu zase jeden z obžalovaných Miroslav Marček před soudem prohlásil, že zastřelil novináře i jeho přítelkyni a dříve také jednoho podnikatele. Za to byl Marček letos v dubnu zatím nepravomocně odsouzen k 23 letům vězení.

Zlomí jim vaz odsouzení svědci?

Andruskó u soudu řekl, že na Kočnerův pokyn zprostředkoval Kuciakovu vraždu mezi Zsuzsovou a Szabóem. Jiný svědek zase vypověděl, že na Kočnerovu objednávku zorganizoval sledování Kuciaka a dalších reportérů.

Prokuratura se v líčení opírala rovněž o zajištěnou komunikaci mezi Kočnerem a Alenou Zs. a také o údaje o pohybu mobilních telefonů obžalovaných, které podle ní kromě jiného patrně poukazují na schůzky některých obžalovaných i po Kuciakově vraždě.

Zločin odstartoval zemětřesení

Kuciak byl zavražděn spolu se svou přítelkyní v únoru 2018 v jejich domě v obcí Velká Mača nedaleko Trnavy. Dvojnásobná vražda vyvolala v zemi rozsáhlé protivládní demonstrace a politickou krizi, při které odstoupil z čela vlády nejdéle působící slovenský premiér Robert Fico.

Jeho strana Směr - sociální demokracie po porážce v letošních volbách skončila v opozici a v červnu ji po vnitrostranickém rozkolu opustila více než čtvrtina členů jejího poslaneckého klubu v čele s bývalým předsedou vlády Peterem Pellegrinim.

starypes ( 23. července 2020 19:28 )

Trvá jim to vyšetřování taky tak dlouho jako u nás, ale aspoň se pak při vynesení rozsudků s těmi lumpy ne se rou tak, jako naši bojácní soudci.

offline ( 23. července 2020 16:53 )

Klid. Nejpozději ve Štrasburku ho osvobodí. Bude z něj národní hrdina a budou se stavět jeho sochy.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud