Schizofrenika (27) soudí na Moravě kvůli terorismu: Jedem by mohl otrávit stovky lidí! tvrdí žalobce

Ilustrační foto.  (Autor: Blesk:David Malik)
Autor: VaB - 
2. července 2020
11:49

Až patnáct let ve vězení hrozí muži z Uherskohradišťska, který si objednával prudké jedy na internetu. Množství jedů prý mohlo zabít desítky až stovky lidí. Obžalovaný ale uvádí, že chtěl spáchat sebevraždu. 

Státní zástupce navrhl potrestat alespoň pěti lety vězení sedmadvacetiletého muže z Uherskohradišťska, který si podle obžaloby objednával z USA prudké jedy.

Pro duševně nemocného muže požaduje u zlínského krajského soudu také zabezpečovací detenci. S tou souhlasila i obhajoba, která však navrhla zastavení trestního stíhání. Soud vynese rozsudek 8. července. 

Obžaloba muže viní z pokusu o teroristický útok a z nedovoleného ozbrojování, hrozí mu pět až 15 let vězení. Trestní senát však podle jeho předsedy Jiřího Dufka zvažuje o překvalifikování skutku obžalovaného na přípravu vraždy, případně na zločin obecného ohrožení.

Muž vinu odmítá, tvrdí, že s pomocí nebezpečných látek chtěl spáchat sebevraždu. Čtvrtečního hlavního líčení se nezúčastnil. Policii se ho podařilo vypátrat i díky spolupráci s americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI). Ze znaleckého posudku vyplývá, že muž trpí paranoidní schizofrenií.

Policie mu jedy vyměnila

Podle státního zástupce Marka Vagaie si muž na přelomu let 2017 a 2018 objednal ve dvou případech na běžně nedostupné části internetu, takzvaném darknetu, prudké jedy dimethylrtuť a abrin. „Bylo jednoznačně vyvráceno, že obžalovaný chtěl s těmito látkami spáchat sebevraždu. Množství, které si objednal, mohlo zabít desítky až stovky lidí," uvedl ve své závěrečné řeči žalobce. 

Policie podle něj zásilku vystopovala a zaslané látky vyměnila za neškodné. Pozdější zkoumání navíc odhalilo, že neškodné byly i původně odeslané látky. O tom však obžalovaný nevěděl, měl za to, že doma shromažďuje skutečné jedy.

Vysoce nebezpečný!

Žalobce muže označil za patologického hráče, který potřeboval peníze. Motiv, který obžalovaného vedl k objednání jedů, byl tedy podle něj finanční. Vzhledem ke snížené příčetnosti muže navrhl uložení trestu u spodní hranice trestní sazby a jeho umístění do zabezpečovací detence. „Pobyt obžalovaného na svobodě je vysoce nebezpečný," řekl Vagai.

Obhájkyně obžalovaného Jana Rejžková odmítla, že by se její klient pokusil o terorismus. V hlavním líčení se podle ní nepodařilo prokázat ani to, že by muž spáchal zločin obecného ohrožení nebo připravoval vraždu. „Neexistuje důkaz, který by vyvrátil, že se můj klient chtěl zabít," řekla Rejžková. Požaduje trestní stíhání zastavit, neboť obžalovaný podle ní není pro závažnou duševní poruchu a duševní nemoc schopen vykonat žádný trest. Současně navrhla muži uložit zabezpečovací detenci. 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud