Výbuch v Hamru má první oběť! „Jedovaté“ sanitky musela umýt armáda

Autor: VaB - 
21. listopadu 2019
16:25

V úterý došlo v Hamru na Jezeře na Českolipsku k výbuchu a následnému úniku jedovatých zplodin. Při nehodě se zranilo osm zaměstnanců, z toho dva kriticky. Ve čtvrtek odpoledne jeden z vážně zraněných zemřel, Blesk.cz to sdělil mluvčí liberecké nemocnice Václav Řičář. Na místě zasahovalo spoustu záchranářů, deset z nich se vystavilo nebezpečné kontaminaci a museli se podrobit vyšetření. Sanitky, které na místě operovaly, musely být dekontaminovány špičkovým armádním plukem. Záchranáři si za obětavé nasazení vysloužili mnoho díků!

K výbuchu ve firmě, která sídlí v lese v Libereckém kraji nedaleko města Hamr na Jezeře, došlo v úterý několik minut před desátou hodinou dopoledne. Explozi patrně zapříčinila likvidace nebezpečného materiálu, jímž se firma zaobírá. Konkrétně podle hasičů nejspíš došlo k reakci při míchání nebezpečné látky s vodou. Po výbuchu začaly hořet kabely a došlo i k úniku nebezpečných látek. Zranilo se celkem osm zaměstnanců, přičemž dva lidé skončili v kritickém stavu.

Ve čtvrtek odpoledne přišla tragická zpráva. V nemocnici jeden z kriticky zraněných pracovníků bohužel podlehl zraněním. „V odpoledních hodinách pacient zemřel,“ uvedl mluvčí liberecké nemocnice Václav Řičář. „Jeho stav byl od začátku velmi špatný,“ dodal mluvčí.

Na místo kvůli závažnosti vzlétl záchranářský vrtulník z Liberce a jako posilový také vrtulník z Prahy. Jelikož záchranáři přesně nevěděli, že se jedná o únik jedovatých látek, do areálu vstoupili bez potřebných ochranných obleků. Došlo tak ke kontaminaci, která si vyžádala lékařské ošetření. „Všichni jsou v pořádku,“ sdělil mluvčí záchranky Michael Georgiev.  

Podle TN.cz je u policejního výslechu řidič nákladního automobilu, který byl v době výbuchu ve firmě. Podle nich se významně podílel na záchraně vážně zraněných lidí. 

Hasiči po výbuchu na místě provedli měření a odběry vzorků. „Jednou z naměřených chemických látek v místě události byla kyselina sírová, jedná se však o kombinaci několika chemických látek,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Hložková.

Dekontaminaci prováděla armáda

Záchranáři si ve středu z areálu v Hamru na Jezeře odvezli veškeré sanitky, které se dostaly do kontaktu s nebezpečnými látkami. Veškeré nasazené stroje a vybavení musely projít dekontaminací. Už v úterý, několik hodin po zásahu, provedli pražští hasiči dekontaminaci policejního vrtulníku. 

„Jednotka chemiků pražských hasičů dekontaminovala vrtulník Policie ČR po zásahu v Hamru na Jezeře v Libereckém kraji,“ uvedli hasiči na twitteru. Ve středu pak došla řada na sanitky Záchranné služby Libereckého kraje, o jejichž dekontaminaci se postarala armáda. Ta povolala deset vojáků z 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany Liberec i se speciální technikou, kteří očistu provedli ve svých kasárnách. „Chemický odřad“ provedl v ochranných oděvech dekontaminaci vnitřních prostorů sanitek. Odborníci ze Zdravotnického ústavu poté do vozů nainstalovali měřicí zařízení.

„Proběhla dekontaminace sanitek, podílel se na ní 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany Liberec. Dekontaminace trvala do středečních nočních hodin. Momentálně probíhá sušení sanitek a po schválení budou znovu akceschopné,“ uvedl pro Blesk.cz Georigev. 

Mravenčí práce

„Byl to úkol, který jsme obdrželi, a nebylo otázkou, jestli přijde, ale spíše kdy. Naši vojáci jsou k činnostem s vysoce toxickými látkami připravováni a drilováni,“ cituje ministerstvo vnitra velitele 31. pluku plukovníka Libora Švece. „Byla to mravenčí práce, museli jsme dekontaminovat mnoho citlivého a drahého zdravotnického vybavení,“ dodává příslušník dekontaminačního odřadu Jan Borůvka.

Podle ministerstva vnitra patří 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany k armádní špičce! V současné době jsou vojáci nasazeni v Iráku na základně Al-Taji. Budou zde operovat do února roku 2020.

Děkujeme!

„A nyní k tomu nejdůležitějšímu. Děkujeme. Našim zaměstnancům, že i přes osobní riziko neváhali s pomocí zraněným. Ale i za to, že nepodcenili svoje zdravotní problémy a sami se na chvíli stali pacienty. Děkujeme těm, kteří je bez váhání zastoupili, dispečerům za perfektní zvládnutí situace,“ píše Georgiev, který děkuje taky školitelům, kteří záchranáře na takovéto situace připravují.  

„Děkujeme všem, kteří nám vyjadřovali svou podporu. Děkujeme personálu v nemocnicích, kde po výbuchu pracovali s neuvěřitelným nasazením a pomáhali nám svým přístupem,“ zakončil mluvčí. 

salto ( 21. listopadu 2019 18:43 )

Firma, o které je řeč, je v odborném světě známá svou neodborností a nesprávnými postupy při nakládání s odpady. Před časem také provozovala špatným způsobem sklad chemikálií ve Chvaleticích, aféra se skládkováním občanských průkazů, pasů, žádostí o podpory v Kolíně, problémy v Mníšku p. Brdy, ČOV v Březhradu, atd., atd. Zato je dobře zisková.
Inu pan Kraft v tom umí dobře chodit (že by hochštapler?)

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud