Při výbuchu v Pardubicích zahynul Roman (†27): Měl potrhané plíce a popáleniny na 90 % těla, pláče sestra

Autor: VaB - 
7. listopadu 2019
11:41

Páteční výbuch v pardubické Explosii si vyžádal jednu oběť a několik vážně zraněných. Roman M. (†27) utrpěl popáleniny na 90 % těla, jimž bohužel v sobotu ve vinohradské nemocnici podlehl. Na sociální síti ho oplakává jeho rodina a desítky lidí. Otec druhého popáleného muže vyzývá, aby lidé vyrazili darovat krev. I to může jeho synovi Radkovi zachránit život.

K explozi došlo v pátek kolem sedmé ráno v průmyslovém areálu v Semtíně na Pardubicku. Na místě bylo několik vážně zraněných pracovníků Explosie. Na místo ihned zamířily složky IZS včetně dvou záchranářských vrtulníků z Prahy a Hradce Králové. 

„Dvě osoby utrpěly popáleniny na více než 30 procentech těla, byly uvedeny do umělého spánku a připojeny na plicní ventilaci. Do Prahy je transportoval vrtulník,“ uvedl mluvčí záchranky Aleš Malý. Další dva popálené převážela do Prahy sanita a byli při vědomí.

Mezi vážně zraněnými byl Roman M. (†27), který utrpěl popáleniny téměř na celém těle a podle záchranářů byl jeho stav více než kritický. Jeho rodina však do poslední chvíle doufala v zázrak a prosila, aby se za něj lidé modlili. "Brácha má hluboké popáleniny na 90 % těla, potrhané plíce a je v umělém spánku v nemocnici na Vinohradech. Romča je silný a musí to zvládnout. Je to bojovník," popsala v pátek na facebooku jeho sestra Tereza, která žije v USA. Mladý muž však druhý den na následky vážného zranění bohužel zemřel. 

„Zemřel tragicky při plnění pracovních povinností v sobotu 2. listopadu 2019 ve věku 27 let,“ stojí na parte zveřejněném rodinou, která se s ním rozloučí příští týden. "Je to to nejhorší, co se mohlo stát. Nemůžu tomu uvěřit. Pořád doufám, že se z téhle noční můry probudím. Děkuji všem za jejich modlitby. Roman navždy zůstane v našich srdcích. Miluji tě, bráško, a strašně mi chybíš," napsala v neděli na sociální síti jeho sestra, která se nestihla vrátit do Česka včas, aby se s bratrem mohla rozloučit.

Otec zraněného prosí o darování krve

Vážně zraněný Radek skončil stejně jako Roman M. na JIP Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Do nemocnice byl transportován v kritickém stavu a v umělém spánku.

Otec Radka Hugo M. prosí přátelé a veřejnost o pomoc. „Jediné, jak můžeme pomoci všem čtyřem postiženým, je tak, že budeme darovat krev. Proto se na vás obracím s prosbou o to, kdo může takto pomoci aspoň tím nejmenším, běžte darovat krev. Moc děkujeme,“ píše otec na facebooku. 

V jednom ze starších příspěvků si také postěžoval, že s ním zástupci Explosie vůbec nekomunikovali. „Bohužel jsem velmi rozhořčen z vyjádření tiskového mluvčího, kde vás informuje, jak Explosia je v kontaktu s rodinami dotčených pracovníků. Realita je bohužel taková, že v pátek jsme my jako první informovali firmu o tom, kde se náš syn nachází a jaký je jeho zdravotní stav,“ píše.

„Stav je u pacientů neměnný, stále jsou ve vážném stavu a v umělém spánku, ve kterém budou pravděpodobně několik týdnů,“ uvedla tisková mluvčí FNKV Tereza Romanová. Dodala, že vinohradská nemocnice má největší spádovost. Spadá pod ni přes šest milionů občanů. V nejzávažnějších případech popálenin spolupracují s brněnskou a ostravskou nemocnicí, která také disponuje popáleninovým centrem.  

 

Další videa
Články odjinud