V sobotu ráno šokoval celé Česko incident, který se odehrál v pátek kolem jedenácté hodiny v noci. V jednom pokoji spolu byli tři pacienti, mezi nimiž vznikl spor. Nejstarší muž (74) ukončil hádku střelbou. U sebe měl zbraň, kterou namířil proti pacientům a střelil je do hlavy.

První z pacientů měl pouze lehčí zranění, protože útočník střílel pod takovým úhlem, že se střela odrazila od lebky. Zraněný je ve stabilizovaném stavu. Druhý muž však svým poraněním podlehl a nepomohla veškerá snaha lékařů.

Chyba nemocnice?

Podle jeho syna se úspěšně léčil a vypadalo to, že vše překonal: „Prostě se léčil, a když už to vypadalo, že nemoc překonal a onkologická léčba byla úspěšná, tak byl zavražděn,“ prozradil pro Českou televizi a dodává: „Sestry samozřejmě vykonaly hrdinský čin. Já se před tím hluboce skláním, před tou odvahou, ale zároveň zemřel člověk, který se léčil v nemocnici, a ve snu by nikoho nenapadlo, že ho tam někdo zavraždí,“ komentoval čin syn zavražděného muže.

Vinu přičítá špatnému zabezpečení nemocnice: „Je absolutně nepředstavitelný, že člověk se v důvěře oddá tomu lékařskému týmu nebo oddělení a ve snu by ho nenapadlo, že někdo, kdo leží vedle něj, samozřejmě má taky své postižení a problémy, ho prostě může zabít,“ svěřil se České televizi.

Nelze to uhlídat

Podle ředitele vinohradské nemocnice Roberta Grilla nelze nemocnici ohlídat: „Nemocnice musí být 24 hodin denně a 365 dní přístupná komukoli, kdo může být potenciálním pacientem. Zatím ta bezpečnostní opatření nejsou rozvinuta tak, abychom uměli eliminovat třeba vnos zbraní nebo výbušnin,“ řekl pro Radiožurnál ředitel nemocnice.

Statečné sestřičky

Ochranku během osudné noci zastoupily statečné sestřičky. Ty se ozbrojenému muži postavily a zpacifikovaly ho. Jejich čin pochválil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) a mluvčí vinohradské nemocnice Jana Roubalová nevylučuje, že za svoji odvahu obdrží odměnu.

Policisté podali podnět na vzetí zadrženého muže do vazby: „Muž byl obviněn ze spáchání trestného činu vražda ve fázi pokusu. Při výslechu odmítl vypovídat,“ řekl Jan Daněk. Za jeho čin mu hrozí 15 až 20 let nebo výjimečný trest. 

Fotogalerie
8 fotografií