Češi podepíší smlouvu na vrtulníky z USA ještě letos, naznačil Metnar

Autor: ČTK, tva - 
21. 9. 2019
16:40

Smlouva na dodávku 12 amerických vrtulníků pro českou armádu by měla být se Spojenými státy podepsána ještě letos. Novinářům to v sobotu na Dnech NATO a Dnech Vzdušných sil Armády ČR v Mošnově na Novojičínsku řekl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Český stát koupí 12 helikoptér za 14,5 miliardy korun (17,6 miliardy s DPH) od firmy Bell, která je má dodat v roce 2023.

„Jsme ve fázi finalizace dohody. Pevně věřím, že do konce roku uzavřeme smlouvu se Spojenými státy na nákup vrtulníků. Já se budu velmi těšit na dobu, až ty vrtulníky budou mít označení a znaky Armády České republiky,“ řekl Metnar.

O nákupu systému H1, který tvoří osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper, ministerstvo obrany rozhodlo v srpnu. V české armádě nahradí bitevní vrtulník Mi-24/35.

Oba typy vrtulníků mají 85 procent dílů společných

Metnar řekl, že ho zaujala kompatibilita obou typů helikoptér, které mají 85 procent náhradních dílů společných, a také zbraňové vybavení a univerzálnost systémů. „Protože my nekupujeme samotné vrtulníky, my kupujeme celý systém,“ řekl ministr. Součástí systému je munice i výcvik.

Náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata řekl, že vrtulník Mi-24/35 významně zaostává v oblasti zbraňového vybavení, zbraňových systémů i systému vlastní ochrany. „Je to prostě jiná generace vrtulníků, je to zastaralé, je to něco jako Škoda 120 v porovnání s oktávkou,“ řekl Opata.

Vrtulníky Bell jsou podle něj velice pohyblivé s velmi významným výkonem motoru. „A hlavně mají to, co nás zajímá - komplexní zbraňový systém pro podporu pozemních sil. Na dnešním bojišti se prostě bez bojových nebo univerzálních vrtulníků neobejdete,“ řekl Opata.

Armáda bude měnit i další stroje

Ministr uvedl, že vrtulníky Venom a Viper létají ve dvojicích nebo v párech, protože se vzájemně doplňují.

„Je to komplexní systém a my jsme za to rádi, protože tím komplexním systémem H1 jsme získali naprosto unikátní schopnost pro podporu pozemních jednotek. Názor letectva na ideální poměr vrtulníků by byl určitě 12 - 12, já jsem přesvědčený o tom, že armáda naší velikosti by měla dostatečný počet osm - osm. Ale každopádně nám to otvírá možnost dalšího rozvoje vrtulníkového letectva do budoucna,“ řekl Opata.

Uvedl, že armáda bude výhledově řešit i výměnu vrtulníků Mi-17 nebo Mi-171 po roce 2030. „Těšíme se, že díky novým strojům, díky novým typům vrtulníků, díky trochu jinému systému létání a vedení boje přitáhneme do letectva i mladou generaci z vysokých škol,“ řekl Opata.

Na létání s novými vrtulníky se podle něj v prvním kole vycvičí piloti, kteří už nyní s vrtulníky létají. „Budou v podstatě přeškoleni, budou vycvičeni jako instruktoři, pak se vrátí do České republiky a budou školit další,“ řekl Opata.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Taurus70 ( 22. září 2019 00:02 )

Budou určitě tak špičkové jako Patrioty u Saudu kde si ani nevrzly, zlatí Rusaci😂😂

tomik007 ( 21. září 2019 19:10 )

ZA tech 12 vrutulniku by bylo asi 70 ruskejch...

Johan36 ( 21. září 2019 17:45 )

Americký předražený šrot.

sekebo ( 21. září 2019 17:36 )

Metnara zaujala kompatibilita? Mně zase totálně zdrtila cena. Více, než 1 000 000 000 Kč za každý 1 vrtulník ?!? To může být výhodné jedině tak pro júeséj.

satanas ( 21. září 2019 17:10 )

NATO?? NACO?? NA howno?!

Zobrazit celou diskusi
Další videa