Berouskovi tygři hledají nový domov: Dostane je chovatelka s problematickou minulostí?

Autor: chal - 
8. 10. 2019
18:34

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) koncem srpna odebrala chovateli Ludvíkovi Berouskovi dva bílé tygry, kteří neměli povinné čipy. Stalo se tak pár měsíců poté, co Berousek nepravomocně dostal podmínku a pokutu v kauze ilegálního zabíjení tygrů a obchodu s nimi. Stát nyní řeší, co s dvojicí přeživších samic. Jednou z možností je, že zvířata půjdou do záchranné stanice chovatelky Věry Aladzasové Přibylové (57), která v minulosti dostala pokutu kvůli nevyhovujícím podmínkám pro chov zvířat.

Když ČIŽP letos v srpnu odebrala Ludvíkovi Berouskovi dvě nečipované samice bílých tygrů, stanul český stát před problémem - kam s nimi? Liberecká zoologická zahrada, která je díky těmto zvířatům proslavená, mohla dvojici přijmout kvůli plánovanému ukončení chovu pouze na omezenou dobu, a tak se musí řešit, kam půjdou pak.

Ve hře je několik variant. Tygři můžou jít do soukromé zoo, své služby také nabízí chovatelka Věra Aladzasová Přibylová ze záchytné stanice v pražské Libni.

Jde o situaci, na kterou není český stát připravený. „Ta situace je nová a celé to neulehčuje fakt, že jde o křížence tygrů, že jsou to bílí tygři, což žádná licencovaná zoo chovat nechce. Jediná, která je chová, je ta liberecká, a ta to opouští, což je též důvod, proč je tam můžou mít jen dohodnuté dva měsíce. Protože se toho chovu v podstatě už zbavují,“ popsal Seznam Zprávám, které v pořadu Záhady Josefa Klímy na problém upozornily, Jiří Mach z Ministerstva životního prostředí.

Jednou z variant, kam zvířata po ukončení libereckého azylu umístit, je Záchranná stanice pro divoká a exotická zvířata v pražských Vysočanech, kterou provozuje chovatelka Věra Aladzasová Přibylová. Ona sama má o zvířata velký zájem, dokonce si je už byla prohlédnout a tvrdí, že je na jejich chov připravena. Vodu musí do areálu zavážet cisterna, to podle Přibylové ale není žádný problém.

Chovatelka měla v minulosti kvůli nedostatečným podmínkám pro chov zvířat problémy, když záchrannou stanici provozovala v pražských Jinonicích. „Městská veterinární správa v Praze v tomto zařízení, v letech 2007 až 2010 podnikla asi osm kontrol, v šesti případech se tam objevilo pochybení. Ta pochybení se většinou týkala nevhodných podmínek pro chov,“ popsal Seznam Zprávám mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Video Ludvík Berousek o obvinění s kšeftování s tygřím masem - Jan Doležal, Jan Jedlička

Podle něj s chovatelkou od té doby nebyl žádný problém, proto není důvod na současný problém ohledně umístění tygrů pohlížet negativně. Tehdejší problémy byly podle chovatelky navíc způsobeny nevyjasněnými majetkoprávními spory, kvůli kterým nemohla být dlouhou dobu na pozemek zavedena voda a elektřina.

„Zvířata byla chována v prostorově nevyhovujících klecích, nebylo jasné, zda měla k dispozici vodu. Zákon už tyto skutečnosti posuzuje jako týrání zvířat,“ zdůvodnil tehdy udělení pokuty tiskový mluvčí Prahy 5 Jan Šlajs. Problémy se pak paní Aladzasové Přibylové podařilo odstranit.

Video Berousek před soudem - Michal Volf

liskabystrouska ( 9. října 2019 07:47 )

doufam ze tu s fi ni tyranskou sežerou......

nemocna ( 8. října 2019 20:22 )

Tolik ZOO a ZOO koutků v našem státě a to si je nemůže někdo vzít aby bylo o ně dobře postaráno a nestrádala? To jste lidé milující zvířata? nebo Vám jde jen o peníze? dobří lidé by se určitě složili na žrádlo jen aby byly někde umístěni v kvalitní ZOO kde by byly i pod veterinární kontrolou, Prosím vezmi te si je některá ZOO!!!!

liskabystrouska ( 8. října 2019 19:19 )

chudaci zvířata jen aby neskončila, jako jejich druhové.. a to je nemůžou vzit v ZOO v Praze ?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud