Tygří jatka opět u soudu: Veterináři podepisovali úmrtí, i když zvíře neviděli

18. 2. 2019
13:33

V České Lípě v pondělí výslechy svědků pokračoval soud v případě nelegálního zabíjení tygrů a obchodu s částmi jejich těl. Veterinářka vypověděla, že v jednom případě potvrdila v zooparku provozovaném Ludvíkem Berouskem úhyn tygra, i když mrtvé zvíře neviděla. Obdobně se při minulém líčení vyjádřil i jiný veterinář.

Za neoprávněné nakládání s chráněnými zvířaty obžalovaným hrozí trest do pěti let vězení. Podle obžaloby šlo o organizovanou skupinu. Osmašedesátiletý Berousek měl tygry dodávat ke zpracování šestatřicetiletému preparátorovi Miloši H. Hotové produkty zpracované z těl tygrů měl podle obžaloby prodávat Xuan Vu Le, mimo jiné v pražské tržnici Sapa. Podle zjištění policie preparátor tygří těla zpracovával na masox nebo například tygří víno. Vinu všichni odmítají.

V pondělí vypovídala veterinářka, která přiznala, že vyplnila loni u Berouska formulář o úhynu tygra, aniž by zvíře viděla. "Požádal mě o to Berousek," uvedla. Vycházela z jeho tvrzení, že zvíře uhynulo na selhání ledvin. Myslela si, že diagnózu stanovil jiný veterinář. Tělo šelmy mělo být zlikvidované v kafilérii. Berousek po jednání novinářům řekl, že bez toho dokumentu by šelmu v kafilérii nepřevzali. Nebyl to jediný případ v jeho zooparku. Při minulém líčení uvedl jiný veterinář, že někdy úhyn "papírově" potvrdil, i když mrtvé zvíře neviděl. "Věřil jsem mu (Berouskovi)," řekl.

Berousek se před soudem hájí tím, že žádný zákon neporušil a na jím chované šelmy se nevztahuje stejná ochrana jako u těch z volné přírody. Takové podle svých slov nikdy neměl. "Tygry, co vlastním já, cirkusy, soukromá zoo, to nejsou zvířata z volné přírody, to jsou bastardi, kříženci," uvedl. Nakládat s nimi i po smrti mohl podle svých slov díky výjimce, kterou vlastní. "To zvíře bylo u mě narozené, bylo z mého chovu, a když to zvíře uhyne, mám výjimku, tak mohu kůži, orgán z něj použít," uvedl.

Státní zástupce Michael Dostál má na to jiný názor. "Zákon nerozlišuje, zda je to čistý druh z živé přírody nebo už to je několikanásobný kříženec chovaný v zajetí, prostě ten zákon chrání tygra jako takového," řekl po jednání novinářům. Soud bude pokračovat ve středu výslechy dalších svědků a čtením listinných důkazů.

V případu jsou posuzované tři úhyny tygrů z loňska. Obžalovaní odmítají, že by je zabili, aby z toho měli finanční prospěch. Berousek dnes u soudu uvedl, že úhyn každého zvířete může dokladovat fotografií ze zabaveného mobilu. U soudu se ale dnes nepodařilo dohledat fotografii úhynu z července 2018, který je také v této kauze posuzován. U soudu dnes vypovídal i znalec, který zjišťoval, jaké jsou podmínky pro chov v Berouskově zooparku u Prahy. Ne všechny šelmy tam měly dostatečně velký prostor. Znalec ale nezjistil, že by zvířata byla týraná nebo podvyživená.

hejpockej ( 19. února 2019 17:35 )

Berousku, ty bezcharakterni zrudo pokrivena, ktera pro prachy udela cokoliv, za tohle zaplatis, na to vem jed… na kazdou svini se vari voda. Jinak si krypl s IQ opice, kdyz nedokazes vydelat penize jinak nez svinarnama a vykoristovanim zvirat, protoze tohle by dokazal kdekdo, akorat ze inteligentni clovek by se k tomuhle nesnizil. Jsi proste povl smejd, kteryho mela tvoje zkurv*matka hned po porodu zadupat do pankejtu. A Vientamci jsou svin*e, co by sezrali cokoliv, mozna i lidi, jejich obchody automaticky bojkotuju.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud