„Teče mu hnis a musel pod rentgen.“ Markéta měla strach o leguána, léčba se prodražila
Velký leguán na rentgenu hlavy? Ani v Česku nejde o nic výjimečného. Ošetřování plazů nebo ještěrů má v rámci veterinární péče dlouhou tradici a veterináři jsou sami často i chovatelé, kteří za svými pacienty vyrážejí do terénu. Krásný koníček se ale může velmi prodražit, pokud zvíře onemocní. Například Markéta, které leguána chová, zaplatila za vyšetření přes 8000 korun.
Markéta Mikešová z Prahy je chovatelkou leguána zeleného a v posledních dnech řeší potíže s jeho zdravím. „Začalo to tím, že jsem ho hladila a cítila, že má mokrou hlavu. Z jednoho ucha mu tekl čirý hnis,“ popsala pro Blesk Zprávy s tím, že to byl signál, aby zamířila k veterináři. Jenže ani na klinice si se zvířetem dlouho nevěděli rady. „Byli trochu vyděšení,“ vzpomíná.
Leguánovi udělali výtěr z ucha a poslali ho na mikrobiologický rozbor. Jenže v případě plazů tento test kvůli delší kultivaci buněk trvá až 10 dnů, a mezitím se leguánovi přitížilo. „Do té doby se ještě choval normálně, žral. Ale během čekání na výsledky bylo vidět, že je mu špatně. Jen polehával na zemi, což u zvířete, které si rádo vyleze na stromy, není typické. Také začal mít problémy s koordinací, třeba se zvedl a spadl stranu,“ řekla Markéta.
Rentgen a pak inkubátor
Výsledky rozboru ale neukázaly nic, proto leguán zamířil na rentgen hlavy a potom endoskopické vyšetření středního ucha. „Lékař mu otevřel ucho, kus z něho vyřízl a hnis vycucal. Zjistilo, že má chronický zánět středního ucha, který mu prolézá do kosti a dal mu antibiotika a mastičku,“ popsala Markéta s tím, že leguán byl během té doby v anestezii. „Dokonce ho dali do inkubátoru, protože plazi rychle ztrácejí teplotu.“
O tom, že náročná vyšetření plazů nejsou ani v Česku zdaleka výjimečná, hovořil v rozhovoru pro Blesk Zprávy také Vojtěch Novák z pražské veterinární kliniky Jaggy. „Tato zvířata jsou celkem hodnotná, takže majitelé většinou mají zájem řešit, když se objeví nějaký problém,“ řekl. A dodal, že rentgenová či jiná vyšetření plazů jsou zcela běžná už mnoho let.
Podle něj jsou veterináři zabývající se plazy unikátní v tom, že s majiteli řeší nejen zdravotní komplikace, ale i samotný chov. „Kolegové herpetologové často řeší i to, v jakých podmínkách majitelé ta zvířata chovají, jestli mají správné podmínky, stravu, prostředí, teplotu a vlhkost. Takže veterináři jsou obvykle i aktivní chovatelé, kteří nejen zvířata chovají, ale jezdí za nimi a řeší ty věci v terénu,“ popsal Novák.
Nebylo by vhodnější napsat, že hnis odsál, než “vycucal”? Se mi udělalo po ránu šoufl. Jinak ať se leguán uzdraví