Za krvavý byznys s tygry dostal Berousek podmínku! Preparátor si odsedí 3 roky

Aktualizováno -
4. 6. 2019
15:46
Autor: sil, ČTK - 
4. 6. 2019
12:48

Za tygří jatka odešel v úterý od českolipského soudu 68letý Ludvík Berousek s dvouletou podmínkou. Jeho komplic, který zvířata preparoval, 36letý Miloš Hrozínek dostal tři roky ve věznici s ostrahou. Vietnamec Xuan Vu Lan (57), který z tygrů vyráběl produkty čínské medicíny a obchodoval s nimi, dostal také podmínku.

Berousek navíc musí zaplatit peněžitý trest 338 tisíc korun, Hrozínkovi soud zabavil některé preparátorské předměty a osobní věci včetně nábojů.

Soud je uznal vinnými z toho, že neoprávněně zabíjeli, nakládali a obchodovali se vzácnými tygry. Berousek prodával zvířata Hrozínkovi, který je preparoval a následně jejich části prodával Vietnamci. Ten z nich vyráběl podle soudu výrobky tradiční čínské medicíny.

„Čin navíc spáchali jako organizovaná skupina,“ uvedla soudkyně Lucie Homolová, která obžalovaným uložila mírnější tresty, než žádal státní zástupce. Ten požadoval pro Hrozínka pět let ve vězení a pro Berouska čtyřletou podmínku. U Vietnamce navrhoval vyhoštění

V jednom z případů podle státního zástupce mladého tygra, který byl v dobré kondici zastřelili. „V těle měl dva projektily, jeden ho zasáhl do krku, druhý pod lopatkou,“ popsal dnes před soudem veterinář František Kostka z Jihlavy, který prováděl pitvu zvířete.

Obhájci žádali pro obžalované zproštění. Obžaloba podle nich byla „guláš a odpovídala pohádce O pejskovi a kočičce, jak vařili dort.“ Tygři byli podle jednoho z obhájců Berouskův majetek a proto měl právo je zabít. Rozsudek není pravomocný.

Produkty z tygřích těl jsou v asijské komunitě žádané. „Někteří lidé věří, že například mozek tygra pomůže od lenosti nebo oči od epilepsie, nos od kousnutí hadem, zuby od horečky, kůže proti mentálním poruchám, žluč proti křečím, tuk na revmatismus, krev na silnou vůli,“ uvedl nedávno ředitel České inspekce životního prostředí Erik Geuss. Podle něj lze za jeden tygří špičák dostat 100 až 500 dolarů (od 2300 do 11.500 korun) a za dráp 50 až 100 dolarů (zhruba 1150 až 2300 Kč). Kožešina stojí až 20.000 dolarů (kolem 460.000 Kč).

 

mislivec ( 4. června 2019 15:45 )

Ty maj dost, tvl, sežerou tygrovo péro a mislej si že jsou z nich megacuraci.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud