Přerovský soud dal podmínku lékařům za smrt pacienta po operaci: Podle něj si počínali nedbale

Ilustrační foto
Autor: ČTK - 
4. 6. 2019
12:11

V přerovské nemocnici zemřel pacient po operaci kýly. Jeho příbuzní a také přerovský soud se domnívají, že lékaři zanedbali své povinnosti. Lékaři vinu popírají. Rozsudek není pravomocný.

Muž, kterému bylo 64 let, zemřel v přerovské nemocnici 1. února 2016, po plánované operaci břišní kýly. Druhý den po operaci byl přeložen z jednotky intenzivní péče na standardní oddělení, tam se však jeho stav zhoršoval. Podle soudkyně však ošetřující lékaři jeho stav adekvátně neřešili. Lékaře zalarmovala nakonec jeho rodina.

Řádné vyšetření nakonec odhalilo akutní zánět pobřišnice, ani následná urgentní operace již muži život nezachránila. Zemřel na celkovou sepsi organismu.

Příbuzným o peníze nešlo

Trestní oznámení podala manželka a dcera zemřelého. Nechtěly náhradu škody, šlo jim spíše o to objasnit příčinu smrti a zabránit obdobným tragédiím. Podle žalobce Davida Pivody stojí za tragédií nedbalost lékařů Stanislava Kalabuse a Richarda Polzera. Kdyby byl pacient po operaci řádně sledován, zemřít nemusel, prohlásil Pivoda.

Odkazoval přitom na posudek předního znalce Františka Antoše z pražské Nemocnice na Bulovce. Navrhoval podmíněný trest při spodní hranici. Zákaz činnosti nepožadoval. „Podle mne by to bylo příliš drastické vůči životní profesi obou obžalovaných,“ uvedl žalobce.

Polzerův obhájce žádal zproštění, odkázal na znalecké posudky obhajoby, podle kterých naopak lékaři postupovali správně a za smrt pacienta nemohou. „Z lidského pohledu je mi to velice líto. Naše profese je velmi exponovaná, pracujeme v časovém stresu, což může být odrazem například ve vedení dokumentace. Po medicínské stránce si myslím, že jsem udělal maximum,“ uvedl Polzer. I Kalabusův obhájce vinu odmítl. Poukázal i na to, že ani podle předního znalce nelze tvrdit, že by včasný zásah pacienta zachránil.

Soudkyně neměla o vině pochybnosti

Podle soudkyně Miluše Hadamčíkové byla vina obžalovaných prokázána bez jakýchkoliv pochybností. „Dospěli jsme k závěru, že ze strany obžalovaných lékařů došlo k pochybení. Z nedbalosti způsobili smrt, porušili důležitou povinnost vyplývající z jejich povolání. Nezachovali náležitou míru opatrnosti, která se v jejich postavení očekává. Tuto opatrnost zachovat mohli a měli,“ řekla soudkyně.

Doplnila, že v sazbě od jednoho do šesti let je v tomto případě na místě trest výchovný, tedy podmíněný. Proto potrestala za usmrcení z nedbalosti ročním trestem s podmíněným odkladem na dva roky.

Lékaři celou dobu procesu vinu odmítali, tvrdili, že postupovali správně. Oba si ponechali lhůtu na odvolání.

Milan mid ( 4. června 2019 12:38 )

Proč je nezavřou alespoň na tři roky ???Když řidič odvede svou práci špatně a někoho zabije nebo zraní tak je taky potrestán proč ne lékaři to už je asi stejná kasta jak politici, policisté, soudci a statni zástupci že ????

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud