Českého potápěče uvěznila podmořská jeskyně: Záchranáři našli tělo 47 metrů pod hladinou!

Autor: VaB - 
27. srpna 2019
10:54

Řečtí potápěči v pondělí vytáhli z hloubky 47 metrů tělo českého potápěče (†60), který zahynul při ponoru do jeskyně u ostrova Karpathos. Informovala o tom místní média. Tělo íránského potápěče (†35), který Čecha doprovázel, bylo vytaženo v neděli. Společně s nimi se potápěl ještě třetí muž, tomu ale při ponoru došel vzduch a vyplaval předčasně.

Šedesátiletý Čech a 35letý Íránec byli nezvěstní od soboty. Potápěli se společně se třetím mužem, který se vynořil předčasně kvůli docházejícímu vzduchu. Později ztrátu svých kolegů ohlásil úřadům. Muži se potápěli v jeskyni Sókastro, která je oblíbená mezi sportovními potápěči, zároveň je ale velice nebezpečná pro nezkušené potápěče. 

Jeskyně se nachází přes 45 metrů pod hladinou, jsou v ní silné proudy a špatná viditelnost. To mohlo zapříčinit smrt dvou nezkušených potápěčů. Tělo íránského potápěče bylo nalezeno jen patnáct metrů od vstupu do jeskyně. Vytažení těla českého potápěče bylo náročnější, našli ho až v hloubce 47 metrů! To celou záchrannou akci ztěžovalo.

„S rodinou jsme v kontaktu, zatím ale o žádnou pomoc naše velvyslanectví v Aténách nepožádala,“ uvedla k případu mluvčí ministerstva zahraničních věcí Zuzana Štíchová.

Podle jednoho ze záchranářů podcenili potápěči náročnost ponoru. Navíc neměli prý potřebné zkušenosti a ani základní vybavení. „Podmínky nejsou jednoduché, oblast je velmi obtížná, jeskyně je velmi náročná,“ řekl pro CNN Greece řecký záchranář s tím, že bez řádného vybavení by se tu nikdo neměl vůbec pokoušet o ponor. Podle něj to vypadá, že Čech a Íránec neměli s jeskynním potápěním žádné zkušenosti. „Zamířili dovnitř bez vodicí šňůry, která by jim pomohla se vrátit a vynořit se,“ vysvětlil potápěč s tím, že je tam mnoho podmořských proudů.

Paul Katzchen ( 27. srpna 2019 11:21 )

A máme tady filmový námět pro 3tí pokračování 47 meter down.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud