V Tatrách našli věci uvězněných jeskyňářů. Kontakt s dvojicí ale stále chybí

Aktualizováno -
20. 8. 2019
19:47
Autor: ČTK, tva, Darina Jíchová - 
19. 8. 2019
20:30

Desítky záchranářů v pondělí pokračují ve snaze zachránit dva polské speleology, kteří v sobotu uvázli ve Velké sněžné jeskyni, nejdelší a nejhlubší v polské části Tater. Slovenská horská záchranná služba (HZS) v pondělí informovala, že vyčlenila skupinu 11 specialistů na jeskynní záchranou činnost, kteří se v neděli připojili k polským kolegům. Polská televize TVN 24 dříve uvedla, že mezi záchranáři jsou i čtyři Slováci. V jakém stavu jsou pohřešovaní, se zatím neví.  Záchranáři učinili zásadní objev, před jednou z nejuzších částí jeskynní chodby našli vybavení, které zde zřejmě ztracení jeskynáři odložili, aby mohli pokračovat v cestě, informovala polská televizní stanice TVN24.

Náčelník záchranářů Jan Krzysztof oznámil, že se podařilo objevit část vybavení, která s největší pravděpodobností patří ztraceným jeskyňářům. Dvojici se ale zatím stále najít nepodařilo. „Dnes je čtvrtý den záchranných akcí, blížíme se k nim. Vybavení sundali, protože by se neprocpali štěrbinou, kterou měli před sebou,“ uvedl Krzysztof.

Mezi nalezenými věcmi byly dvě lezecké výstroje, poškozená vrtačka pro uložení kotev do skály a také jídlo.

„Doufáme, že během následujících 24 až 36 hodin se nám podaří rozšířít další část chodby,“ dodal s nadějí, že jeskyňáře, co nejdříve vypátrají.

Záchranáři už mohou používat silnější nálože

Skupiny záchranářů pracovaly na místě celou noc. K rozšíření chodeb použily pyrotechnický materiál,“ uvedla stanice. Záchranáři si v jeskyni musejí poradit s vlhkem, chladem a stísněnými prostorami.

Doposud záchranáři kvůli malé cirkulaci vzduchu používali k rozšiřování průlezů velmi malé nálože a po výbuchu pak museli čekat, než mohli začít odstraňovat uvolněné kameny. Nyní se podle šéfa záchranářů proudění vzduchu zlepšilo, a tak mohou použít nálože silnější. Proto by postup mohl být rychlejší. Celkově už rozšířili chodbu v délce osmi metrů.

Významný je každý metr, o který se posuneme vpřed. Celkem je třeba překonat asi 30 metrů, takže se cení každý posun v podmínkách, v jakých pracují,“ uvedl podle serveru pravda.sk Peter Nemec, vedoucí jeskynních záchranářů slovenské Horské záchranné služby, který koordinuje spolupráci slovenských záchranářů v Polsku.

S pohřešovanými zatím nenavázali kontakt

„Obáváme se o jejich život,“ řekl náčelník záchranářů Krzysztof. Jeskyňáři zůstali uvězněni asi 500 metrů pod vchodem do jeskyně, když po nedávných deštích stoupla hladina vody v podzemí a odřízla jim zpáteční cestu. Na záchranné akci se podílejí členové tatranské horské služby, hasiči z Krakova a také báňští a armádní experti na výbušniny používané v dolech.

Odborníci se obávají, že speleologové jsou podchlazení, i když s sebou podle kolegů měli fólii chránící před ztrátou tepla. S bivakováním v jeskyni ale nepočítali. Teplota v jeskyni se pohybuje kolem čtyř stupňů nad nulou. „Stále nemáme kontakt s pohřešovanými,“ řekl stanici TVN 24 Krzysztof Dlugopolski z horské služby.

V jeskyni už dříve speleologové umírali

Slovenská HZS informovala, že během dneška by záchranáři měli dostat na místo i techniku na odvětrávání zplodin, protože postup prací zpomalil špatně větratelný prostor. Pokračovat budou také v rozšiřování chodby k místu, kde speleologové uvázli. Během nočních záchranářských prací hladina vody v zaplavené chodbě neklesla. V úterý vyšle HZS do Polska další dva své pyrotechniky.

Naposledy v sobotu byli v kontaktu se speleology jejich kamarádi, kteří šli do Velké sněžné jeskyně s nimi. Původně se jich tam už ve čtvrtek vydalo celkem šest.

„Je to výjimečná situace. Takový případ se nestal 20 až 30 let,“ řekl rozhlasové stanici RMF tajemník svazu polských horolezců Marek Wierzbowski.

Délka chodeb ve Velké sněžné jeskyni dosahuje téměř 24 kilometrů. Ne všechny jsou zcela prozkoumané. V jeskyni už několik speleologů zahynulo.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

kukuku ( 5. září 2019 09:24 )

... a figu borovú.

Evka4 ( 20. srpna 2019 16:31 )

Je mi líto záchranářů, kteří riskují vlstní životy kvůli nezodpovědným jedincům

kristinn ( 19. srpna 2019 22:05 )

a ty, pripečený tyvolák,nenájdeš v svojej mozgovni ani kúsok rozumu, ale samé exkrementy. A riadne páchnuce!!!

hardcorefuture ( 19. srpna 2019 21:53 )

Čobolové najdou leda starou belu

Zobrazit celou diskusi
Další videa