Nechtění migranti jako horký brambor: Loď odmítla Itálie i Malta, zakotví v Hamburku?

Autor: ČTK - 
5. 4. 2019
09:51

Loď německé neziskové organizace Sea-Eye, která vzala ve středu na palubu 64 migrantů, se nyní nachází u italského ostrova Lampedusa. Jak Itálie, tak Malta jí oficiálně odmítly poskytnout přístav. Na lodi není dostatek místa, lidé musí spát na palubě a blíží se bouře, informovala mluvčí nevládní organizace Carlotta Weiblová. Bezpečný přístav lodi Alan Kurdi nabídl starosta sicilské metropole Palermo. Italský ministr vnitra jí vzkázal, ať pluje do Hamburku.

„Nemáme tušení, kde budeme moci (běžence) vylodit,“ řekla agentuře AP Weiblová. „Malta nám sdělila, že nemůžeme ani do jejích (teritoriálních) vod a od Itálie se povolení patrně také nedočkáme,“ dodala. Obdobné situace dosud zpravidla vedly k táhlým jednáním unijních zemí o přerozdělení migrantů, kteří obvykle dlouho zůstávají na moři. Mnoho z nich podle agentury AP i pak dále zůstává v migračních centrech na Maltě a v Itálii.

„Loď pod německou vlajkou, německá nezisková organizace, německé rejdařství a kapitán z Hamburku,“ konstatoval italský ministr vnitra Matteo Salvini. „Zasáhla v libyjských vodách a žádá bezpečný přístav. Dobrá, ať si pluje do Hamburku,“ dodal.

Organizace Sea-Eye tvrdí, že posádka se pro záchrannou akci rozhodla poté, co se nedokázala spojit s libyjskou pobřežní stráží. Loď v libyjských vodách pročesávala okolí posledních souřadnic jiného plavidla s 50 uprchlíky, kteří o pomoc požádali na tísňové lince v pondělí večer. „Je jen malá šance, že jsou naživu,“ konstatovala Weiblová.

Plavba do Hamburku nepřipadá podle Weiblové v úvahu. „Znamená to cestu na tři až čtyři týdny. Nemáme jídlo ani vodu,“ řekla.

Plavidlo je pojmenované podle tříletého syrského chlapce, který utonul ve Středozemním moři v roce 2015. Snímek hochova těla na turecké pláži se stal symbolem zoufalství běženců směřujících do Evropy a vyvolal vlnu solidarity.

Nálada v Evropě se od té doby ale vůči těm, co se vydávají na nebezpečnou cestu, obrátila, napsala agentura AP. Weiblová uvedla, že Alan Kurdi je jedinou humanitární lodí, která nyní ve Středozemním moři operuje.

Minulý týden unijní státy sice o půl roku prodloužily činnost protipašerácké unijní operace Sophia, ale zároveň dočasně zastavily práci všech plavidel, která v ní působí.


Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

tomik007 ( 5. dubna 2019 18:21 )

obolove maji stesti ze morava neni more

vlastimilcech ( 5. dubna 2019 15:18 )

Oni ti černoušci neviňátka malá zabloudili! Zavezte je domů, k jejich maminkám... A jsou tam palmy, opičky a ostatní černoušci... tam jim bude dobře. Všude dobře, doma nejlépe, že?

vlastimilcech ( 5. dubna 2019 15:15 )

Asie Asiatům Afrika Afričanům Evropa Evropanům!

jardavozembouchak ( 5. dubna 2019 12:15 )

Já bych posádce doporučil, aby s lodí obeplula Afriku a přistála u afrických břehů... tudíž by byli opět doma )))

blecktajp ( 5. dubna 2019 11:52 )

Všimli jste si, jak tenhle článek zmizel? Najít ho můžete jen ve vyhledávači. Taková náhodička.

Zobrazit celou diskusi
Další videa