Buldozerem proti migrantům. Italský ministr nechal tábor běženců srovnat se zemí

Autor: Darina Jíchová - 
7. 3. 2019
17:15

Italská vláda nechala zdemolovat uprchlický tábor u kalábrijského města San Ferdinando. Do zařízení se vešlo až 1500 migrantů, ti ho museli urychleně opustit. Buldozery ho během pár hodin srovnaly se zemí. „Děláme, jak jsme slíbili. Od slov jsme přešli k činům,“ prohlásil vicepremiér a ministr vnitra Matteo Salvini. Jedná se o první větší krok jeho tvrdé protiimigrační politiky. Italové už dříve nechali zničit několik nelegálních uprchlických táborů, napsal deník Guardian.

Ve středu ráno do San Ferdinanda dorazilo téměř tisíc paramilitantních policistů a těžké technika. Uprchlíci žijící ve 400 chýších byli vyzváni, aby svá obydlí vyklidili. Někteří migranti nebyli však na likvidaci tábora připraveni a se svými věcmi v náručí prchali před buldozery, které provizorní chatrče zničily.

Rozpadající se boudy padly rychle

Tábor byl založen v roce 2010, od té doby v něm žilo zhruba 1500 uprchlíků, kteří do jižní Itálie připluli ze severní Afriky a živili se zde jako pomocníci na farmách. Do hodiny po rozpadajících se boudách, které starosta města San Ferdinando Andrea Tripodi označil za nebezpečné riziko, zbyly jen trosky. Tripodi připomněl, že v táboře během roku 2018 zemřeli při požárech 4 lidi.

Uprchlíci v Itálii žili a pracovali nelegálně a místní farmáři je vykořisťovali, za těžkou práci jim vypláceli minimum peněz. Ministr vnitra Salvini slíbil, že migranti budou přemístěni do přijímacích středisek, kde budou moct požádat o azyl. Několik uprchlíků se však tisku svěřilo s tím, že se vydají hledat přístřeší v opuštěných venkovských domech.

Italská vláda nechala zdemolovat uprchlický tábor na jihu země.Italská vláda nechala zdemolovat uprchlický tábor na jihu země. | Profimedia.cz

Mezi uprchlíky byly i sexuální otrokyně

Salvini, který je zároveň lídrem pravicové politické strany Liga Severu, se nechal slyšet, že vláda udělala to, co slíbila. Humanitární organizace jednání italských úřadů odsoudily, podle nich demolice tábora zapříčiní nárůst bezdomovců. Aktivisté se také bojí nebezpečí možných sociálních nepokojů.

Odborářka Celeste Logiaccová sdělila reportérům Guardianu, že v táboře žilo nejméně 200 žen, mnohé z nich byly obětí obchodování s lidmi za účelem sexuálního zneužívání. „Doufám, že pro ně najdou nějaké bezpečné ubytování. Jsou zranitelné a potřebují pomoc a podporu,“ prohlásila Logiaccová.

Fenomén pracovních migrantů

Podle aktivistů bylo v Itálii za poslední 4 roky zničeno kolem 12 nelegálních uprchlických táborů. V březnu 2017 nechaly úřady vyklidit například uprchlickou osadu u města Rignano Garganico, která pojala tři tisíce migrantů, jednalo se o zařízení s největším počtem pracovních migrantů v Evropě. Tábory byly demolovány od roku 2016, některé byly v tristním stavu, lidé zde žili bez proudu nebo hygienického zázemí. Exkrementy a odpadky se povalovaly kolem zchátralých přístřešků.

O pracovní migranty je největší zájem na Sicílii, a to nejen mezi farmáři – i další lidé si najímají uprchlíky, aby pro ně nelegálně pracovali. Někteří Afričané, jejichž tábory byly zbourány, vypověděli, že pracovali zhruba za 50 korun na hodinu, minimální hodinová mzda je přitom stanovená na 243 korun.

Farmářské odbory uvedly, že kolem 36 procent lidí pracujících v zemědělském sektoru jsou cizinci, převážně z Afriky. V roce 2017 vláda uzákonila nařízení, podle kterého všechny, kdo najímá a vykořisťuje migranty, čeká trest až 8 let ve vězení. Podle odborů ale italské zemědělce neodradil ani přísný trest a v sektoru dál nelegálně pracuje více než 300 tisíc uprchlíků.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Další videa