Řecko čekají o víkendu volby. Favoritem jsou opoziční konzervativci, vede je syn expremiéra

Autor: ČTK, tva - 
4. 7. 2019
10:40

Řecko si v nedělních předčasných volbách zvolí nový parlament. Favoritem hlasování je opoziční konzervativní strana Nová demokracie, která může díky volebnímu bonusu pro vítěze získat i absolutní většinu v parlamentu. Funkční období své vlády zkrátil o několik měsíců premiér Alexis Tsipras poté, co jeho levicová strana SYRIZA v květnu prohrála evropské a místní volby. Tento neúspěch vládní strany předznamenala nespokojenost nezanedbatelné části Řeků vůči kompromisní dohodě o název makedonského státu.

Podle deníku The Wall Street Journal se v případě vyplnění předvolebních prognóz stane Řecko první evropskou zemí, která se vrátí k tradičním politickým stranám. V roce 2012, uprostřed dluhové krize eurozóny, bylo také Řecko prvním evropským státem, jehož voliči opustili zavedené strany a přešli k politickým formacím brojícím proti establishmentu.

Favoritem na úřad premiéra je jednapadesátiletý bývalý bankéř a člen známé řecké politické dynastie Kyriakos Mitsotakis. Jeho středopravá Nová demokracie v posledním průzkumu s téměř 39 procenty porazila vládní levicovou stranu SYRIZA, která podle odhadů získá o deset procentních bodů méně. Šanci překonat tříprocentní práh pro vstup do sněmovny má až sedm dalších politických stran.

Tsipras ztratil na popularitě i kvůli Severní Makedonii

Řecko se v roce 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat mezinárodní věřitele o úvěrovou pomoc. Země od té doby prošla třemi záchrannými programy a půjčky poskytnuté mezinárodními věřiteli doprovázely přísné podmínky. Poslední záchranný program pro Řecko skončil loni v srpnu, země je však nadále pod finančním dohledem věřitelů.

Tsipras politicky přestál jak krizi, tak úsporná opatření, a na popularitě nakonec ztratil kvůli dohodě o název makedonského státu, který začátkem 90. let vyhlásil nezávislost na Jugoslávii. Třebaže se díky tomu dočkal nominace na Nobelovu cenu míru, doma kompromisní název Severní Makedonie vyvolal hlasování o nedůvěře, odchod pravicových Nezávislých Řeků z vlády a protesty desetitisíců lidí, kteří Tsiprase považují za „zrádce“.

Řecko chce řešit spory s Tureckem

Mitsotakis boduje zejména slibem snížit daně i byrokracii, privatizovat státní podniky a učinit z Řecka snazší místo k podnikání. Podporou investic a hospodářského růstu hodlá přesvědčit evropské věřitele v čele s Německem, aby změkčili stanovené fiskální cíle. Plánuje také naléhat na evropské partnery, aby Řecku více pomáhali se zvládáním migrační krize a podpořili ho při sílících sporech se sousedním Tureckem.

Kdysi vysoká podpora strany SYRIZA se začala drolit i v důsledku pomalého hospodářského oživení a nepopulárních opatření – v první řadě zvyšování daní, na něž levicová strana spoléhala při plnění fiskálních cílů. Tsipras se nyní snaží voliče přesvědčit, že země je na tom ekonomicky daleko lépe, než když ji v roce 2015 přebíral. Ve snaze zlepšit své volební vyhlídky vláda minulý měsíc schválila zvýšení důchodů a snížení daní. V předvolební kampani se soustředila i na růst minimální mzdy a sociálních dávek a tvorbu pracovních míst ve veřejném sektoru.

Syn bývalého premiéra

V Řecku ovšem stále zůstává nejvyšší míra nezaměstnanosti v rámci EU i eurozóny. Podle posledních zveřejněných údajů zde míra nezaměstnanosti letos v březnu byla 18,1 procenta, což je zhruba o pět procentních bodů více než ve druhém Španělsku. Na vrcholu krize, mezi lety 2013 a 2014, se míra nezaměstnanosti v Řecku pohybovala kolem 27,5 procenta.

Absolvent Harvardovy univerzity Mitsotakis, který se předsedou Nové demokracie stal v lednu 2016, pochází z jednoho ze tří řeckých politických klanů (dále jsou to Papandreuové a Karamanlisové). Jejich členové byli řeckými premiéry 27 let z posledních 45 od obnovení demokracie v roce 1974. Mitsotakisův otec Konstantinos byl předsedou řecké vlády v letech 1990 až 1993, jeho sestra Dora Bakojannisová byla ministryní zahraničí a ve vládě svého otce ministryní kultury, mezitím byla starostkou Atén.

Někteří zasloužilí členové v Nové demokracii Mitsotakisovi vyčítají, že postrádá charisma a že je příliš neoliberální a orientovaný na svobodný trh. Pokud se Mitsotakis stane premiérem, bude muset řešit mimo jiné reformu státní správy, která odolala mnoha dosavadním pokusům o zefektivnění. Bude muset rovněž přesvědčit věřitele, že se nižší daně vyplatí pro ekonomický růst. Uvnitř strany, kritizované za zakořeněný klientelismus, bude také muset sjednotit jednotlivé frakce.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa