Vládní krize v Řecku: Kabinet čeká hlasování o důvěře, položí Tsiprase dohoda s Makedonií?

Autor: ČTK, AKu - 
14. 1. 2019
13:59

Řecký parlament začne v úterý projednávat vyslovení důvěry kabinetu v souvislosti s vládní krizí kvůli dohodě o názvu sousední Makedonie. Hlasovat budou poslanci patrně ve středu večer, oznámili v pondělí podle agentury Reuters parlamentní činitelé. O vyslovení důvěry požádal premiér Alexis Tsipras po nedělní rezignaci ministra obrany Panose Kammenose a odchodu jeho strany z vládní koalice.

Kammenos, jehož malá pravicová strana Nezávislí Řekové (ANEL) tvořila koalici s levicovou stranou SYRIZA premiéra Tsiprase, dlouhodobě odmítá dohodu se Skopje, kterou premiéři obou zemí podepsali loni v červnu. Tvrdí o ní, že zrazuje řecké národní zájmy, protože sousední země bude ve svém názvu dál používat název Makedonie. Řečtí konzervativci tvrdí, že tento název historicky náleží řecké provincii a jeho používání cizím státem je ohrožením suverenity Řecka.

Tsiprasova strana má ve 300členném parlamentu 145 křesel a podporuje ji jeden nezávislý poslanec. Aby premiér středeční hlasování vyhrál, potřebuje podporu nejméně pěti dalších zákonodárců. I když ale hlasování ustojí, politická nejistota v zemi vzroste, neboť vláda se bude muset opírat o poslance z jiných stran, poznamenal Reuters.

Zatím ani není jasné, jak Kammenosův krok ovlivní i souhlas Řecka s dohodou, kterou v pátek schválil makedonský parlament. Dva ze sedmi poslanců za Nezávislé Řeky už v neděli dali najevo, že neuposlechnou Kammenosovu pokynu hlasovat proti dohodě s Makedonií a v hlasování o důvěře podpoří dosavadní kabinet. Další dva poslanci menší koaliční strany podporu vlády oznámili v pondělí, a to včetně ministryně pro cestovní ruch Eleny Kunturasové. Kammenos je podle Reuters vzápětí vyloučil z poslaneckého klubu.

Spor Řecka s Makedonií o název státu trvá už od roku 1991, kdy Makedonie coby někdejší svazová republika v rámci Jugoslávie získala nezávislost. Řekové považují název Makedonie za zásah do svého historického dědictví a za skrytý územní nárok na stejnojmennou severořeckou provincii. Atény kvůli tomu blokovaly vstup Makedonie do NATO i Evropské unie. Klíčovým prvkem kompromisního řešení bylo přijetí názvu Republika Severní Makedonie, zkráceně Severní Makedonie.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa