Sníh zasypal i athénskou Akropoli. S rozmary počasí se potýká celá Evropa

Autor: FiM, ČTK - 
8. 1. 2019
15:09

Sever Německa dnes zasáhla silná bouře, která způsobila v Hamburku první letošní záplavy. Ve spolkových zemích Sasko a Bavorsko, které sousedí s Českou republikou, hustě sněží a v rakouských Alpách nadále platí vysoké lavinové nebezpečí, ve Štýrsku dokonce nejvyšší možné. Se sněhem se potýká také Turecko či Řecko, kde bylo nutné uzavřít několik silnic včetně dálnice mezi Aténami a Soluní.

Nad Nizozemsko a severozápad Německa se během úterka dostala tlaková níže Benjamin. Na pobřeží Severního moře bouře způsobila mohutné vlny. V Německu se voda proti směru toku Labe dostala až do Hamburku, kde letos poprvé zaplavila Rybí trh (Fischmarkt) v centru města. Podle meteorologů by vrchol hladiny v Hamburku mohl přesáhnout průměr až o dva metry.

Na nejdůležitějším nizozemském letišti Amsterodam Schiphol zrušila společnost KLM preventivně kolem 160 letů.

Lidem na jihu Bavorska a v Rakousku dnes zima po jednom ze sněhově nejvydatnějších víkendů posledních let dopřála pauzu k nadechnutí. Vpodvečer ale sněžilo opět v Alpách a v jejich bavorském předhůří i Bavorském lese. Silné sněžení hlásí také Sasko, především v oblasti Krušných hor.

Zatímco na některých místech jižního Bavorska bylo sníženo lavinové nebezpečí ze čtvrtého stupně na třetí, v Rakousku obavy z lavin sílí. "Počet a velikost míst s nebezpečím během dne roste," sdělila v úterý rakouská služba pro varování před lavinami. Vzhledem k očekávanému stále hustšímu chumelení hrozí spontánní suché laviny. Například v Alpách ve spolkové zemi Štýrsko vpodvečer stupeň lavinového nebezpečí zvýšili na pátý, tedy nejvyšší stupeň na lavinové škále. Maximální varování se týká mimo jiné oblasti Dachsteinu oblíbené u lyžařů.

Zhruba stovka silnic v Rakousku je uzavřená, informovala dále agentura DPA. Lidé jsou nadále odříznuti od světa ve štýrských obcích Pölstal a Hohentauern, kde byl v pondělí vyhlášen mimořádný stav. Po celém Rakousku je od civilizace kvůli sněhu odříznuto asi 2000 lidí - domácích i turistů.

Problémy nadále působí také vyvrácené stromy. V Horních a Dolních Rakousech je na 2000 domácností bez elektřiny. Na některých místech pomáhá situaci řešit dokonce armáda.

Do čtvrtka má v rakouských Alpách napadnout další metr sněhu a i v nižších polohách se počítá s 30 až 80 centimetry nového sněhu. „Nebezpečí, že stromy pod tíhou sněhu a bouře popadají na silnice, elektrické vedení a železniční tratě, den ode dne roste," řekl mluvčí rakouského meteorologického institutu ZAMG.

Sněžení v úterý taktéž ochromilo dopravu v řadě regionů centrálního a jižního Řecka. I na aténské Akropoli byla v úterý ráno tenká vrstva sněhu, který však brzy roztál.

Nejdůležitější severo-jižní dálnici mezi Aténami a Soluní musela policie kvůli zledovatělé vozovce na dvou místech uzavřít. Většina řeckých škol zůstala podle agentury DPA uzavřena a města otevřela vytápěné místnosti pro bezdomovce.

Kvůli hustému sněžení zůstaly během úterý uzavřené školy také ve 26 z 81 tureckých provincií, většinou v těch ve střední části země. Meteorologové před sněhem a náledím varovali také obyvatele tureckého hlavního města Istanbulu.

Video Aprílová sněhová kalamita, až 30 cm nového sněhu: Kamiony klouzaly v kopcích - Jiří Krušina, David Vaníček

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa