Zabiják Jozef, zvaný „Potkan“, se přiznal k šesté vraždě: Obětí měl být známý milionář!

Autor: ČTK - 
14. 6. 2019
19:10

Slovák Jozef Roháč, který si v Maďarsku odpykává doživotí za zavraždění pěti lidí, se v pátek přiznal k další vraždě, milionáře Józsefa Prisztáse. Za tuto vraždu, spáchanou v listopadu 1996 v budapešťské čtvrti Óbuda (Starý Budín), byl mezitím odsouzen jiný člověk. Roháč podle maďarské tiskové agentury MTI svědčil v přímém přenosu z věznice v Szegedu (Segedín). Uvedl, že si jej na vraždu najala ukrajinská mafie prostřednictvím zločinecké skupiny z Dunajské Stredy, města na jihu Slovenska. Vraždu prý spáchal za 15.000 marek.

 Své přiznání Roháč vysvětlil tím, že se za svého života dopustil "mnoha špatností", ale od nynějška chce žít správně a nechce, aby jiní byli ve vězení jeho vinou. Soudu řekl, že se k vraždě přiznal již dříve, ale nikdo nebyl ochoten případ znovu otevřít a nedovolili mu hovořit s novináři. Pak ho napadlo přiznat se ke zločinu v telefonátu s mladším bratrem a záznam poslat televizi Hír TV.

Přiznání podpořil informací, že v plastové tašce, kterou používal k zamaskování zbraně s tlumičem, zůstala nábojnice. Roháč řekl, že jej na místo činu dovezl József Hamala, spolupracující se zločineckým podsvětím. Prisztáse, když vystupoval z vozu Jeep Cherokee, střelil z půlmetrové vzdálenosti do hlavy a odjel na kole. Slyšel přitom vykřikovat nadávky muže, který byl v autě s Prisztásem a v současnosti je ve vězení. Roháč pak skočil do Hamalova auta, zaparkovaného poblíž, a spolu odjeli. "Byly to doby, kdy se lidé navzájem lovili, kdy zločinci bojovali jeden proti druhému," řekl. Budapešťský odvolací soud v roce 2016 pravomocně odsoudil k 15 letům vězení miliardáře Tamáse Portika za objednávku Prisztásovy vraždy.

Portik a dva další odsouzenci za tuto vraždu dnes Roháčovi podle MTI poděkovali za přiznání. Ferenc Fazekas, který byl na místě vraždy, soudu potvrdil, že skutečně křičel na Roháče, a požádal soud, aby ve světle nových okolností zrušil jeho desetiletý trest. Za Prisztásovu vraždu byl před dvěma lety pravomocně odsouzen István Hatvani. Roháč si v současnosti odpykává doživotí za bombový útok v Budapešti v roce 1998, při kterém přišli o život čtyři lidé, a za vraždu mediálního magnáta Jánosa Fenyöa v témže roce. V souvislosti s uvedenými zločiny byl odsouzen i podnikatel Portik, proslulý nezákonnými obchody s ropnými produkty v 90. letech.

Maďarská policie podle časopisu Heti Világgazdaság nevěří v pravdivost Slovákova přiznání, podle ní se Roháč jen snaží pomoci Portikovi. Soud má pokračovat 16. září v Budapešti, dodala MTI. Roháč byl zadržen v roce 2011 na Slovensku na základě zatykače, vydaného Maďarskem, kam byl posléze vydán. V minulosti byl Roháč podezřelý z vícero trestných činů. Patří mezi ně i účast na vraždě Róberta Remiáše, který byl v 90. letech spojkou s korunním svědkem únosu syna tehdejšího slovenského prezidenta Michala Kováče.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud