Neděle 13. června 2021
Svátek slaví Antonín, zítra Roland
Oblačno 19°C

Velký přehled: Jak se liší mutace koronaviru a které nahánějí největší hrůzu

 • Autor: Markéta Mikešová - 
  15. 5. 2021
  05:01

  Od začátku roku se nemluví o ničem jiném – nové varianty koronaviru. Způsobily, že většina západního světa se dostala do tak úzkých, že se muselo přistoupit k dosud nejtvrdším lockdownům, české zdravotnictví bylo jen fous od totálního kolapsu. To vše proto, že varianty jsou ve většině případů nakažlivější a mnohdy i smrtelnější. Některé navíc mohou odolávat schváleným vakcínám. Ale jak přesně se liší taková britská, brazilská, indická nebo třeba nigerijská mutace? Podívejte se na velký přehled.

 • 1.Britská varianta

  První mutace, která celou diskuzi o variantách viru SARS CoV-2 odstartovala, byla tzv. britská s označením B1.1.7. Jak název napovídá, byla poprvé zachycena ve Velké Británii na přelomu loňského a letošního roku, proto byla pojmenována po této zemi. A již od počátku bylo jasné, že se šíří snadněji a způsobuje u lidí vyšší virovou nálož, která je spojena s těžším průběhem a častějšími úmrtími.

  O kolik přesně je nakažlivost a nebezpečnost britské varianty vyšší, se ale vedou debaty. Místní úřady uvádějí 40 až 70 procent, březnová studie z odborného magazínu British Medical Journal došla ke zhodnocení, že rizikovější je o 32 až 104 procent oproti původnímu viru. Tento výzkum byl ale proveden jen na jedné skupině obyvatel, rozsáhlejší šetření stále probíhají.

  Britská varianta se v každém případě stala již dominantní ve většině zemí světa, včetně České republiky. U nás představuje přes 90 procent všech nových případů, dokonce se objevila mezi dětmi.

  Pozitivní zprávou ale je, že podle předběžných dat proti ní fungují registrované vakcíny proti covidu. O trochu hůře než s původním virem se s britskou variantou vypořádávají Moderna a Novavax, ale stále je účinnost vysoká. Mírný pokles účinnosti hlásí také AstraZeneca, avšak nic, co by znepokojovalo.

  Britská varianta v datech

  • Kód: B.1.1.7
  • Pravděpodobná země původu: Velká Británie
  • Výskyt v ČR: Ano
  • Nakažlivost: Vyšší než u původní varianty
  • Odolnost vůči schváleným vakcínám: Ne
 • 2.Jihoafrická varianta

  Podstatně větší obavy vyvolává jihoafrická varianta viru SARS CoV-2, která již byla identifikována i u Čechů – nakazilo se jí minimálně dvacet osob a případy pocházejí z nejméně dvou ohnisek, kdy jedno byli účastníci zájezdu do Zanzibaru a druhé celníci na Letišti Václava Havla v Praze. Ovšem jsou to údaje z konce března, takže současná situace může být odlišná.

  Jihoafrická varianta má určité změny na tzv. spike proteinu, což je část, kterou se virus dostává do lidských buněk. Je to také ta část, na kterou útočí covidové vakcíny. Vědci mutaci charakteristickou pro tuto variantu pojmenovali N501Y, způsobuje, že varianta je více nakažlivá. Další mutace – E484K – zase může za to, že imunitní systém lidí se viru hůře brání.

  Oba dva aspekty přidělávají vrásky odborníkům, kteří upozorňují hlavně na sníženou účinnost vakcín. Na druhou zprávu neexistují zprávy, že by covid způsobený jihoafrickou mutací byl závažnější. Jenže když nebude účinkovat očkování, smrtí a problémů stejně bude více.

  Nutno ale podotknout, že není pravda, že by vakcíny nefungovaly proti jihoafrické variantě úplně. Novavax, Johnson Johnson a AstraZeneca by stále měly být schopny zabránit těžšímu průběhu nemoci, jen očkovaní lidé mohou v některých případech JAR virus šířit dál. Sníženou efektivnost měl i Pfizer. Lépe si v odezvě vedla Moderna.  

  Video Koronavirus mutuje. Jsou nové varianty nebezpečné? - Mall.tv

  Není také problém vakcíny upravit, aby se s touto variantou a dalšími zvládli vypořádat. Dokonce se na tom již pracuje. Světová zdravotnická organizace (WHO) pak v mezičase uvedla, že podle předběžných studií je jihoafrický virus spojen s vyšší virovou náloží, což může souviset s větší nakažlivostí, ale podrobnosti jsou předmětem dalšího vyšetřování.

  Jihoafrická varianta v datech

  • Kód: B.1.351
  • Pravděpodobná země původu: Jihoafrická republika
  • Výskyt v ČR: Ano
  • Nakažlivost: Vyšší než u původní varianty
  • Odolnost vůči schváleným vakcínám: Částečně ano
 • 3.Kalifornská varianta

  Trochu speciální je kalifornská varianta, která je v současnosti hybridní kombinací té britské (B.1.1.7) a původní kalifornské (B.1.429). Dohromady tvoří koronavirovou specialitu, u které existuje podezření, že začátkem roku mohla za novou vlnu případů.

  Aktuálně se tato varianta označuje B.1.427/ B.1.429, případně narazíte na název dvojitá kalifornská a předpokládá se, že je odolnější vůči některým protilátkám. Rekombinace totiž může poskytovat značné evoluční výhody, ovšem častěji stává, že takové viry prostě vyhynou.

  Co se stane s touto variantou, teprve ukáže čas. Nicméně obsahuje dvě mutace – L452R a E484Q, přičemž tu druhou si můžete pamatovat z jihoafrické varianty. Je to totiž ta mutace, kvůli které je snižována efektivnost covidových vakcín. „Nevíme, jak se tyto dvě mutace začnou chovat, když se objeví v jednom viru,“ uvedl pro server LATimes šéf virologické laboratoře ze Stanfordské univerzity Bejnamin Pinsky. „O obou máme velké množství informací jednotlivě. Ale co když jsou dohromady horší? Opravdu nevíme, jak na sebe budou reagovat,“ dodal.

  Dat skutečně není mnoho, ale lze usuzovat, že vakcíny proti kalifornské variantě budou účinkovat hůře. Vyšší nakažlivost se odhaduje cca o 20 procent. V Česku zatím žádné případy hlášeny nejsou, americké Centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (CDC) variantu označilo za něco, co se musí sledovat.

  Kalifornská varianta v datech

  • Kód: B.1.427/ B.1.429
  • Pravděpodobná země původu: USA (Kalifornie)
  • Výskyt v ČR: Ne
  • Nakažlivost: Vyšší než u původní varianty
  • Odolnost vůči schváleným vakcínám: Částečně ano
 • 4.Newyorská varianta

  Amerika má hned dalšího zástupce. Začátkem roku se spojenými státy začala šířit i newyorská varianta, známá jako B.1.526. Poprvé byla popsána v únoru, nicméně v záznamech se objevuje již loni – populaci zasáhla natolik, že v polovině dubna měla na svědomí 45 procent všech covidových případů v New Yorku.

  I tato varianta obsahuje klíčovou mutaci E484K, která má činit virus odolnější vůči vakcínám. Paradoxně se to ale tentokrát nestalo, respektive předběžné výsledky výzkumů uvádějí, že vakcíny Pfizer i Moderna si s newyorskou variantou zvládnou poradit dobře. Mutace E484K totiž podle server The New York Times není přítomna vždy.

  Co je naopak přítomno vždy, je schopnost šířit se lépe. Závažnější průběh nemoci varianta způsobovat nemá. Nebyly také veřejně oznámeny žádné případy rozšíření do Česka.

  Newyorská varianta v datech

  • Kód: B.1.526
  • Pravděpodobná země původu: USA (New York)
  • Výskyt v ČR: Ne
  • Nakažlivost: Vyšší než u původní varianty
  • Odolnost vůči schváleným vakcínám: Ne
 • 5.Brazilská varianta

  Velké obavy vyvolává brazilská varianta, označovaná P1. Brazílii dokázala na konci března dostat do stavu, kdy se ocitla na hradě kolapsu celého zdravotnictví, třetina všech covidových úmrtí byla způsobena jí – v jeden moment dokonce umíralo 3000 lidí denně.

  U brazilské varianty se předpokládá, že je až 2,2krát nakažlivější než původní verze koronaviru. A co hůř, existuje o 61 procent vyšší riziko, že se lidé nakazí opakovaně. Brazílie také hlásí, že 30 procent lidí, kteří po nákaze variantou umírají, jsou mladší 60 let. Nepomáhá, že zemi se nedaří příliš očkovat.

  „Děsím se pomyšlení, co se stane, jestli se P.1 podaří proniknout na místa, která ještě nějakou dobu proočkována nebudou,“ nechal se pro server The Wall Street Journal slyšet epidemiolog Harvardovy univerzity William Hanage. Podobně hovořili i čeští odborníci, varovali, že rozšíření brazilské varianty do Česka by mohlo znamenat katastrofu.

  Několik případů se tu nakonec přece jen objevilo, došlo k nim na Děčínsku a v Brně. Byly ale izolované a k většímu rozšíření tu podle dostupných informací nedošlo. Není dokonce jisté, kde se tu varianta vzala – existuje teorie, že vznikla samovolně tzv. konvergentní evolucí. Tomu nasvědčuje fakt, že zachycená varianta byla staršího typu, původní P1 začala mutovat a dnes se šíří její ještě nakažlivější verze.

  Toto mutování komplikuje účinnost vakcín. Zatím ale nelze jednoznačně říct, jak je účinnost ovlivněna, u původní varianty P1 se podle dubnové studie Yale School of Public Health reálně o žádném výrazném selhání očkovacích látek mluvit nedá.

  Brazilská varianta v datech

  • Kód: P.1
  • Pravděpodobná země původu: Brazílie (poprvé zachycena v Japonsku)
  • Výskyt v ČR: Ano
  • Nakažlivost: Vyšší než u původní varianty
  • Odolnost vůči schváleným vakcínám: Ne
 • 6.Indická varianta

  Asi největší pozdvižení momentálně vyvolává indická varianta (B.1.617). Je to kvůli odstrašujícím záběrům z Indie, která se potýká s masivním šířením nového viru – denní přírůstky nakažených činily i 400 tisíc, počet obětí 4000. V posledních dnech se čísla mírně zlepšila, ale pořád jsou velmi špatná. Nemocnice stále nemají dostatek lůžek a vybavení a stále nestíhají ani krematoria, takže mrtví jsou páleni venku veřejně.

  Poprvé byla indická varianta zachycena loni v říjnu, větší rozmach začal až koncem zimy. Jak moc je v Indii nový virus rozšířen, ale navzdory rozsahu pandemie určit nelze, země velmi málo sekvenuje, což je jediný způsob, jak mutace zachytit. Testování z ledna a března ve státě Maháráštra ovšem ukázalo, že varianta byla přítomna ve 220 z 361 vzorků.

  Video Češka žijící v Indii: „Cítím se tu bezpečněji než v Evropě. Agresivita mutací nás ale zaskočila“ - Markéta Volfová, Lukáš Červený

  Dnes se indická varianta rozšířila do více než 21 zemí světa a ohrožuje hlavně okolní regiony jako Nepál, Srí Lanku či Bangladéš. Byla zachycena i v Česku na Královéhradecku a v Praze, přičemž v prvním případě si ji přivezla studentka přímo z Indie. Nicméně variantě se tu minimálně zatím nepodařilo více uchytit, cestování do země je také aktuálně zakázáno.

  Co se týče samotného chování varianty, zatím toho moc říct nelze. Nevíme, zda je více nakažlivá či zda snižuje účinek vakcín. Existují jen odhady, že zřejmě nebude nakažlivější než britská varianta.

  Indická varianta v datech

  • Kód: B.1.617
  • Pravděpodobná země původu: Indie
  • Výskyt v ČR: Ano
  • Nakažlivost: Nevíme
  • Odolnost vůči schváleným vakcínám: Nevíme
 • 7.Peruánská varianta

  V podobně komplikované situaci jako Indie se nachází Peru. Tamní zdravotnictví se potýká se zatím nejbrutálnější vlnou koronaviru, lidé spí na ulicích u kyslíku, protože nemocnice praskají ve švech.

  Dosud se mělo za to, že tragický scénář do Peru přinesla brazilská varianta. Před více než 14 dny ale peruánští vědci informovali, že v zemi řádí dosud neznámá varianta, nazvali ji C.37, informovala agentura EFE. Protože jde o velice čerstvou zprávu, zatím nikdo není schopen říct, jestli se tento virus šíří rychleji, případně jestli může způsobit vážnější průběh nemoci.

  „Jediné, co víme, je, že se začala objevovat ve stejné době, kdy v Peru začínala druhá vlna,“ konstatoval peruánský mikrobiolog Pablo Tsukayama. Dle jeho slov objevená varianta stojí za cca 40 procenty případy nákazy v Limě, které byly identifikovány mezi lednem a březnem. Záchyty jsou hlášeny také z USA nebo Kolumbie.

  C.37 má podle předběžných zjištění podobné mutace jako brazilská P.1, dost možná tak dřívější testy obě varianty zaměňovaly. „Je možné, že mnoho vzorků označených jako P.1 je ve skutečnosti C.37,“ přiznal Tsukayama.

  Peruánská varianta v datech

  • Kód: C:37
  • Pravděpodobná země původu: Peru
  • Výskyt v ČR: Ne
  • Nakažlivost: Nevíme
  • Odolnost vůči schváleným vakcínám: Nevíme
 • 8.Nigerijská mutace

  Africký kontinent se kromě jihoafrické varianty může chlubit i nigerijskou. O ní bylo poprvé informováno v únoru, dostala označení B.1.525. Okamžitě vyvolala pozornost, protože obsahuje mutaci E484K (jako jihoafrická a brazilská varianta), která může snižovat účinnost vakcín.

  Obsahuje také další zajímavé mutace, například Q677H, která je zaznamenávána například v šesti variantách z USA. To naznačuje, že viru dává jakousi evoluční výhody, jen zatím nevíme jakou. B.1.525 má rovněž podobnou deleci (ztráta některých z vnitřních oblastí chromozomu) jako britská varianta.

  Konkrétní důkazy, že by virus z Nigérie byl více nakažlivý nebo způsoboval těžší průběh nemoci, zatím nemáme. Server Kent Live ale bez odkazu na zdroj uvádí, že varianta zabíjí 4,3 procenta lidí, které nakazí, což je dvojnásobek oproti britské variantě. A už ta je smrtelnější než původní virus.  

  Každopádně než se podařilo nigerijskou variantu identifikovat, procestovala celý svět. Případy jsou proto známy i v Česku, značné rozšíření pak hlásí ve Velké Británii a Dánsku. Největší podíl vzorků má však Nigérie.  

  Nigerijská varianta v datech

  • Kód: B.1.525
  • Pravděpodobná země původu: Nigérie
  • Výskyt v ČR: ANO
  • Nakažlivost: Nevíme
  • Odolnost vůči schváleným vakcínám: Zřejmě částečně ano
 • 9.Míchání a další speciality

  Vyjmenované varianty jsou nejznámější a nejvýraznější, reálně jich ale jsou stovky. Skoro každý region má svou vlastní, navíc existují kombinace, podobně jako u té kalifornské. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) například mluvil o tom, že se v Česku vyskytla kombinace britské a nigerijské mutace nebo britské a floridské, to vyloženě nazval „lahůdkou ze Švýcarska“.

  „Máme dalšího cestujícího z Indie, který se k nám ještě dostal a je pozitivní. A zřejmě má opět indickou mutaci. Z Marseille se k nám dovezla také v jenom případě kombinace nigerijské a britské mutace. A stejně tak v Ostravě máme ze Švýcarska dovezenou další lahůdku: A to je kombinace britské a floridské mutace,“ sdělil na konci dubna Arenberger.

  Video Rozvolňování v Česku: „Klesáme stabilně, ale pomalu,“ říká Levínský. A zmínil nepřijatelné riziko - Markéta Volfová, Lukáš Červený

  V neděli pak v pořadu Partie na televizi Prima uvedl, že za posledních 14 dní jsme tu měli 56 záchytů různých variant. Mnohdy ani není jisté, jaké to jsou a odkud se šíří.

  Stát proto začne od tohoto týdne masově sekvenovat koronavirové vzorky, byť po tom odborníci volají několik měsíců. Už je pro metodu zajištěné financování, měsíčně by jí mělo projít 8000 testů. Pokrytá bude celá republika, přičemž podílet se bude i Akademie věd ČR či ministerstvo zemědělství.

a-z- ( 15. května 2021 15:08 )

Největší hrůzu mi nahánějí mutanti z vlády.

padouch236 ( 15. května 2021 14:31 )

Tak a hlavně strašit, třikrát denně strašit conorem, a ráno strašit na lačno to má větší účinnost. Nic jiného tato banda darebáků neumí. Chceš jít na pivo, k holičovi, na dovolenou, do čistírny? Tak mazej se nechat naládovat svinstvem, o kterém nikdo, nic neví a hlavně jim podepiš papír, že veškeré zdravotní následky přebíráš na sebe. Vědí o něm jen jedno, že je to plánovaná metla lidstva...Kdy lidem zakážete si jít koupit chleba? Počkáme si, až tak příští rok touto dobou, jakou písničku bude tato darebácká banda zpívat..

Ivana Svobodová ( 15. května 2021 09:27 )

Vy nikdy nezklamete 😂

a-z- ( 15. května 2021 05:48 )

Očkovaní budou padat jako švestky.

Zobrazit celou diskusi
Další videa