Sobota 24. července 2021
Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub
Polojasno 29°C

Češi si vozili nákazu ze Zanzibaru. Prezident (†61) tvrdil: Covid tu není. A zemřel na něj

Autor: sova, ČTK - 
19. března 2021
20:45

Shromážděte se v kostelech a mešitách po celé zemi a modlete se. Tak zněla hlavní rada pro boj s koronavirem z úst tanzanského prezidenta Johna Magufuliho. Ve středu – poté, co se několik týdnů neukázal na veřejnosti – bylo oznámeno jeho úmrtí na covid-19. V čele země tak stane dosavadní viceprezidentka Samia Suluhuová Hassanová. Magufuliho případ sice otřásl celou východní Afrikou, zároveň ale vzbudil naději na změnu kurzu vládní strategie, která byla dosud vůči reálným dopadům viru a vakcínám výrazně skeptická. Koronavirus, navíc v nakažlivější jihoafrické mutaci, si přitom ze Zanzibaru, který je součástí Tanzanie, vozí i Češi. Širší vhled do epidemické situace na jihovýchodě Afriky poskytl čtenářům například list The Wall Street Journal

Magufuli totiž patřil k africkým politikům, kteří neuznávali vážnost covidu-19, a za nejspolehlivější ochranu považoval modlitbu nebo inhalace páry či pojídání kukuřice a brambor. Nezavedl žádná omezení a v jedné chvíli tvrdil, že se koronavirus v zemi podařilo porazit. Tanzanie žádné statistiky o nemoci nevydává.

Na nejstarším kontinentu přitom nejde o jediný případ úmrtí aktivního vládního činitele na koronavirus. Loni v prosinci zemřel premiér bývalého Svazijska, které se před čtyřmi lety přejmenovalo na eSwatini. Dvaapadesátiletý Ambrose Dlamini podlehl covidu v jihoafrické nemocnici.

Koronavirus „kosil“ vůdce i mimo Afriku

Poslední absolutní monarchie na nejstarším kontinentu přitom na rozdíl od Tanzanie nákazu na svém území oficiálně nepopírá. Dosud se zde mělo nakazit přes 17 tisíc lidí, přičemž 664 osob infekci podlehlo.

Minulý rok v srpnu nákaze podlehl ve věku 84 let i bývalý prezident Indie Pranáb Mukherdží, několik týdnů na to zemřel na covid i někdejší bosenskosrbský vůdce Momčilo Krajišnik. Na konci roku oznámila ze stejných důvodů úmrtí své bývalé hlavy státu také Francie – Valéry Giscard d’Estaing komplikacím spojeným s covidovou infekcí podlehl ve věku 94 let.

Nebezpečí ze Zanzibaru

Situace v Africe se ale vyznačuje jistým paradoxem. Přesto, že kontinent trvale vykazuje méně případů než jiné části světa, zemřelo tam zdaleka nejvíce vůdců zemí. Dalším příkladem může být burundský Pierre Nkurunziza, který stál v čele země patnáct let a kterého covid připravil o život loni v červnu. Na přelomu předešlého a současného roku pak zemřel na koronavirus i vicepremiér Ugandy Paul Orono Etiang (†83).

Když se vrátíme k poslednímu případu do Tanzanie, nemůžeme vynechat poloautonomní souostroví Zanzibar. Kromě toho, že právě odtud pochází dosavadní viceprezidentka a nástupkyně Magufuliho ve funkci Samia Suluhuová Hassanová, dvouostroví je známé v poslední době také kvůli šíření nebezpečné jihoafrické mutace koronaviru.

Cesta mutace z Afriky do Česka

Právě Tanzanie a Zanzibar jako jedny z mála destinací nevyžadují po přijíždějících turistech negativní test na koronavirus, což nyní láká cestovatele lačné nejen po exotických destinacích. Tomu ale na konci února učinilo přítrž české ministerstvo zdravotnictví, které kvůli nebezpečí nákazy jihoafrickou variantou zakázalo cesty do zemí na jihovýchodě Afriky (včetně Tanzanie a Zanzibaru) a Brazílie.

V zájezdu na Zanzibar má původ také výskyt jihoafrické mutace v Česku. Ta se nejprve prokázala u několika lidí v Brně, poslední zprávy hovoří o šestici zaměstnanců celní správy z Liberecka. Minimálně jeden z celníků se ale neměl nakazit po návratu ze Zanzibaru, nýbrž během kontroly turistů z této destinace na ruzyňském letišti v Praze.

 

tomik007 ( 20. března 2021 00:58 )

ANO - a ted si to tam jede nabrat delegacia ministra obrany 😱

1pravda1 ( 20. března 2021 00:05 )

normální lidi nesmí jet přes okres, ale celebrity mohou přes okresy jet na letiště a pak do cizí země - to nevymyslíš

Covid_19 ( 19. března 2021 21:35 )

vláda zase selhala, nepohlídali si turisty z rizikových oblastí, ani ponaučení s turisty z Velké Británii minulý rok v létě nestačilo, ani naši turisté z Chorvatska

Zobrazit celou diskusi
Další videa