Čtvrtek 1. června 2023
Svátek slaví Laura, zítra Jarmil
Polojasno 25°C

Útěk před tvrdou uzávěrou: Francouzi vykoupili jízdenky na vlak a mizí z Paříže

Autor: ČTK - 
19. března 2021
10:25

Pařížané dnes prchají z města poté, co ve čtvrtek francouzský premiér Jean Castex vyhlásil kvůli špatné epidemické situaci přísnou uzávěru v několika francouzských departementech a regionu Ile-de-France, kde leží hlavní město. Píše o tom deník Le Figaro. Lidé neztráceli čas a rezervovali si jízdenky na vlak, než v pátek večer vstoupí opatření v platnost.

Na webu největšího vlakového dopravce SNCF jsou již mnohé dnešní spoje z Paříže vyprodané. Žádané jsou například linky do Bordeaux, Lyonu, Brestu, La Rochelle, Nantes nebo Biarritzu. Kvůli velkému zájmu ceny některých zbývajících míst vyletěly prudce nahoru a snadno se pohybují nad částkou 100 eur (asi 2600 Kč). Společnost SNCF ve vyjádření pro rádio RTL potvrdila, že se na velký zájem o dnešní spoje připravovala.

Také silnice v regionu Ile-de-France byly dnes ráno velmi vytížené. Podle serveru, který monitoruje dopravu v regionu, bylo před osmou hodinou v oblasti hlášeno 190 kilometrů dopravních zácp, což je o několik desítek kilometrů více, než je obvyklé. V poslední době byla situace na tamních silnicích navíc spíše klidná.

I v minulosti vedla ve Francii oznámení omezení pohybu k podobným situacím. Během první uzávěry loni v březnu byli Francouzi svědky exodu obyvatel z Paříže a dalších velkých měst. Tehdy k odjezdu motivovalo i uzavření škol a hezké počasí, svoji roli sehrál i strach z neznámého. Hlavní město tehdy mezi 10. a 26. březnem opustila téměř čtvrtina lidí. Během druhé uzávěry vyhlášené v listopadu, která byla méně přísná, byl tento fenomén o něco slabší. Tentokrát jsou oznámená omezení ještě pružnější než dříve.

Během nadcházející čtyřtýdenní uzávěry musí v dotčených oblastech zůstat uzavřená většina obchodů, školy naopak zůstanou otevřené. Během dne smí lidé chodit ven na procházky nebo za sportem, ale musí zůstat v okruhu deseti kilometrů od domova. Lidé by také měli pracovat z domova nejméně čtyři dny v týdnu.

Tato přísnější opatření se týkají kromě regionu Ile-de-France také Hauts-de-France, Seine-Maritime a Eure na severu země a departementu Alpes-Maritimes na jihovýchodě Francie. Na celém území Francie se od soboty ale zkrátí noční zákaz vycházení, nově bude začínat v 19:00.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa