Pondělí 20. května 2024
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Oblačno, bouřka 20°C

Trumpův „koktejl“ míří do Česka: Babiš slíbil 12 tisíc dávek neregistrovaného léku

Autor: ČTK - 
19. března 2021
11:57

První dodávka léku na covid-19 od firmy Regeneron by měla v České republice být nejpozději do čtvrtka 25. března. ČTK to dnes napsal premiér Andrej Babiš (ANO). Ministerstvo zdravotnictví povolilo používání neregistrovaného léku na začátku března, výjimku udělilo pro 12 000 dávek preparátu. Lék je určen pro pacienty, kterým hrozí těžký průběh nemoci covid-19. Jeho použití už dříve doporučil lékový ústav. Povolení platí do konce letošního roku.

Zdravotníci mohou léčivo podat pacientům starším 12 let s váhou alespoň 40 kilogramů, kteří mají vysoké riziko zhoršení zdravotního stavu. Může jít mimo jiné o pacienty po transplantaci, s onkologickým, hematoonkologickým či autoimunitním neurologickým onemocněním, s cukrovkou prvního typu nebo lidi s vysokou obezitou. Lék je určen pro pacienty, kteří zatím nevyžadují hospitalizaci kvůli nemoci covid-19, u kterých příznaky onemocnění netrvají déle než sedm dní a neuplynuly více než tři dny od pozitivního testu na koronavirus.

Distribuci léčiva bude v Česku zajišťovat firma Roche a bude jej rozvážet podle pokynů fakultních nemocnic v pražském Motole a v Brně, které je obdrží primárně. Od března do května by mělo Česko dostat každý měsíc 4000 dávek léku.

Lék je kombinací monoklonálních protilátek casirivimab a imdevimab, což jsou proteiny, které mají bránit vstupu viru do lidských buněk. V současnosti se používá v USA, Evropská agentura pro léčivé prostředky (EMA) na začátku února zahájila jeho průběžné hodnocení. Jako první v Evropské unii se rozhodlo tento lék experimentálně používat Německo. Léčbu tímto lékem také na podzim podstoupil tehdejší prezident USA Donald Trump.

Ministerstvo už v únoru povolilo použití podobného léku tohoto typu, bamlanivimab od firmy Eli Lilly. Použití zatím neregistrovaných léků v ČR umožňuje zákon o léčivech po vyžádání stanoviska Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Podle zákona pak výrobci ani zdravotníci nenesou odpovědnost za případné důsledky jeho použití. V současné době je oficiálně na léčbu nákazy novým typem koronaviru schválený jediný lék, látka remdesivir od firmy Gilead Sciences. Česko jí každý měsíc objednává tisíce dávek.

Video  Tisková konference po jednání vlády. (15. 3. 2021)  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

PPP150W ( 20. března 2021 00:48 )

A kolik lidí už má na svědomí ten zabiják? Můžete poskytnout nějaké statistiky, nebo jste si to vycucal z palce u nohy?

panda82 ( 19. března 2021 15:06 )

no jo to může není ruský, žádné EU nezakázalo Sputnik,ale USA už si vzala na hůl Brazilií, jo kšeft je kšeft, zdraví až potom

krapotkin ( 19. března 2021 13:52 )

Přivandrovalý eštébák nasliboval Čechům už tolik, že mu věří snad jen kobliháři.

jarda304 ( 19. března 2021 12:25 )

Kde je vůle, tam je cesta

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa