Neděle 24. leden 2021
Svátek slaví Milena, zítra Miloš
Oblačno, sněžení 2°C

Prymula promluvil o černém lednu v Česku: 20 tisíc případů denně a zahlcené nemocnice

Aktualizováno -
4. ledna 2021
21:35
Autor: for, ČTK - 
4. ledna 2021
19:39

Exministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula vidí začátek roku černě. Podle něj můžeme po 15. lednu očekávat denní přírůstek případů v hodnotách až 20 tisíc lidí, řekl to v pořadu Interview ČT24. A bledě vidí i zátěž nemocnic. Ty mohou podle něj očekávat horší situaci, než byla v listopadu. S nadějí se Prymula dívá na duben, kdy by podle něj mohlo dojít k poklesům i z důvodu očkování. To se nyní podle epidemiologa a lékaře dostalo k asi 15 tisícům lidem. Zatím se očkují hlavně zdravotníci a senioři v nemocnicích nebo domovech důchodců, sám Prymula má jako lékař vakcínu dostat 7. ledna. Nežádoucí účinky vakcíny nahlásilo zatím sedm lidí, uvedla ČT s odkazem na Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

V polovině ledna bychom se mohli dostat na hranici 20 tisíc nakažených za den. Uvedl to v České televizi v pořadu Interview epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj to bude znamenat zvýšenou zátěž pro nemocnice, a to i ve větší míře, než tomu bylo v listopadu. „Neodpočinou si. Vzhledem k dynamické situaci během svátků museli lidi odvolávat z dovolených,“ poznamenal Prymula, který dnes funguje jako poradce premiéra Andreje Babiše (ANO).

Od jara se nakazilo již 746 714 lidí v ČR. Aktuálně je 119 tisíc nakažených, přičemž 5 777 z nich je v nemocnicích. Prymula hovořil o 20 tisíc případech za den, že v neděli přibylo „jen“ 6 220 lidí. Podle něj i podle dalších expertů je to z důvodů méně provedených testů během svátků. 

Podle Prymuly nyní platná opatření proti šíření nákazy nemusí stačit, řekl v televizi CNN Prima News. Pokud by se situace nezlepšila, musí začít masivní testování a rychlé vychytávání pozitivních jedinců, což se nyní ne úplně daří, řekl s poukazem na vysoký podíl pozitivních mezi testovanými. „Situace bude složitá minimálně do března,“ předpověděl. O letních prázdninách očekává Prymula podobný režim jako loni a do normálu by se podle něj život mohl vrátit po září.

Prymula: Vakcínu dostalo 15 tisíc lidí. Na zdravé se dostane v dubnu

Epidemiolog poznamenal, že na tom Česko s nákazou není nejlépe. Podle něj můžeme očekávat pesimistická čísla až do dubna, kdy už snad bude proočkovaná dostatečná část populace. Prymula na svou dávku teprve čeká a jak zmínil, jako lékař také bude vakcinovat. „Na zcela zdravé lidi se dostane až v dubnu,“ dodal s tím, že podle něj se doposud nechalo naočkovat asi 15 tisíc lidí. 

„Musíme mít detaily o tom, jak se bude očkovat v jednotlivých regionech. Nejnáročnější bude duben, květen a červen, kdy budeme muset očkovat tempem, jako dnes očkuje Izrael. To vypadá na asi 80 tisíc dávek denně,“ řekl také bývalý ministr zdravotnictví s tím, že si myslí, že měla být vakcinační strategie známá již dříve. Podle něj bude nutné, aby se do vakcinace zapojilo více subjektů, nejen nemocnice. Sám pak strategii, kterou by měl ministr Blatný představit v úterý, neviděl.

Video Epincentrum Ludvík - Blesk

Každý očkovaný potřebuje u většiny vyvíjených vakcín dvě dávky. V zahraničí se diskutuje o tom, zda není lepší co nejvíce lidí očkovat jednou dávkou a chránit je alespoň částečně, než méně lidí na více než 90 procent. Podle Prymuly je to věc k diskusi, kterou si dovede představit. Odmítá ale očkování lidí dvěma dávkami různých vakcín.

Mezi nežádoucími účinky vakcíny, které byly nahlášeny Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv, byla bolest hlavy, svalů a kloubů, zimnice nebo bolestivost v místě vpichu. Podle odborníků jsou to očekávatelné reakce, které obvykle zmizí do několika hodin, uvedla ČT. „SÚKL nezaznamenal žádná hlášení na stavy, které by ohrožovaly život. Dvě z těch reakcí by se daly vyhodnotit, že byly jako celkové alergické. Ale obě ty osoby v řádech hodiny, dvou byly v pořádku a odešly domů,“ řekla televizi ředitelka SÚKL Irena Storová.

Ministerstvo zdravotnictví před koncem roku povolilo získávat z jedné lahvičky vakcíny od firem Pfizer a BioNTech, která je prozatím jediná v EU schválená, až šest místo dosavadních pěti dávek. Látky je v ní dost, výrobce ale počítal se ztrátami při aplikaci. Díky tomu se bude v ČR aplikovat z objednaných dodávek více vakcín.

petrolinek13 ( 5. ledna 2021 11:39 )

Otřesné je,že mladá generace z toho má radost,vyhynou staří na které se "doplácí"???.
Nejhorší gauneři a de facto vrazi, se srocují v Praze.
Nějak jim uniká info ,že nová mutace napadá i děti.

Tu nelidskou českou,potažmo pražskou lůzu by bezpečně dokázali zkrotit jen dvě historické "zrůdy" - STALIN A HITLER.

První by vyletěl do luftu Karlův most,posléze by tanky rozjezdily tu sebranku na Staromáku.

petrolinek13 ( 5. ledna 2021 11:26 )

Víme, co vám dají do ruky k podepsání, až se půjdete v ČR za pár dní nebo týdnů očkovat experimentální vakcínou COMIRNATY 500 od společnosti Pfizer! Nemocnice v ČR začaly svým lékařům rozesílat tiskopisy pro klienty, kteří se přijdou očkovat proti Covid-19 a z informací v tiskopisu vyplývá, že očkovaný se de facto stává účastníkem testovací fáze, protože vedlejší účinky vakcíny se podle papíru nadále zkoumají v rámci klinických studií!

V případě jakýchkoli vedlejších účinků //od zmrzačení až po úmrtí// neexistuje dovolání.

pivson ( 5. ledna 2021 10:53 )

Prymula je jako štěnice které se nikdy nezbavíš!!!

tojedes ( 5. ledna 2021 10:10 )

Ty už drž taky pusu, koho zajímá co kdyby bude, strašit lidi s úvahami

f7g7s ( 5. ledna 2021 08:34 )

Koho zajímá blábolení pana plukovníka, jakou váhu má?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud