Sobota 17. duben 2021
Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie
Zataženo, déšť se sněhem 6°C

Virus o nás svádí bitvu, tvrdí genetik. A vysvětlil mutování. Ohlídá si nás britská varianta?

Autor: Nikola Forejtová - 
4. dubna 2021
05:02

Virus způsobující nemoc covid-19 zmutoval na několika místech světa do své nakažlivější verze. Tyto nové varianty se šíří světem a některé z nich jsou i odolnější vůči vakcínám. Ačkoliv se nemusí stát, že prožijete těžký průběh onemocnění, i tak se můžete nakazit. Blesk Zprávy zapátraly, jak vlastně koronavirus mutuje, jaké varianty nyní známe a také jak na ně působí očkování. Zajímavostí je, že se u nás obávaná jihoafrická a brazilská mutace možná nerozšíří tak masivně, jako ta britská. Virus si totiž své hostitele ohlídá a možná si sem nepřítele nepustí.

Nový koronavirus, který způsobuje onemocnění covid-19, stále mutuje a vytváří tím nové varianty, což ostatně není nic neočekávaného. „Všechny RNA viry mutují, některé častěji, než ty ostatní. Například virus chřipky se mění často, a právě proto lékaři vyvíjí každý rok novou vakcínu,“ připomíná i vědec Robert Bollinger, který své poznatky o variantách sdílel v článku na stránkách Univerzity Anthony Hopkinse.

Nutno na začátek vysvětlit, jak vlastně koronavirus mutuje a co si můžeme pod označením varianta představit. Velice zjednodušeně: Virus koronaviru, který způsobuje onemocnění covid-19, má svou genetickou informaci uloženou v RNA. Ta obsahuje 30 tisíc písmenek. Pokud se jedno takové písmenko změní, nazýváme to mutací. Postupným hromaděním mutací vznikne nová varianta viru. Variantu, která sice způsobuje stejné onemocnění, ale která pomůže viru se například rychleji dostat do pacientova těla. 

Ve světě je nyní asi 15 variant viru, které by stály za to, aby se hlídaly a kontrolovaly. Nejrozšířenějšími variantami je již notoricky známá britská varianta, jihoafrická varianta a ta brazilská. 

Jak ale podotýká biochemik Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky AV ČR, variant můžeme mít mnohem více, jenom se

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium
Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně

Chci předplatné Premium

Další videa